پارکینگ هوشمند چیست؟ مهم‌ترین مزایای آن

تعریف پارگینگ هوشمند

با مراجعه به انواع پارکینگ‌ها مشاهده می‌شود آن‌ها دارای فضاهای اضافی هستند که در بیشتر مواقع بیکار هستند. هوشمندسازی پارکینگ می‌تواند در این راستا و برای برطرف‌ کردن چنین مشکلاتی مفید و کاربردی باشد. در ادامه قصد داریم کمی بیشتر درباره پارکینگ‌های هوشمند صحبت کرده و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

برای آشنایی بیشتر با مفاهیم هوشمندسازی و مزایای آن مطالعه مقاله اینفورتک در این زمینه را پیشنهاد می‌کنیم.

پارکینگ هوشمند چیست؟

دسترسی سریع و راحت به پارکینگ همواره یک مسئله بسیار چالش‌ برانگیز بوده است و این مسئله حتی برای پارکینگ‌هایی با ظرفیت بسیار بالا نیز مشکلاتی را به وجود آورده است. قرار دادن خودروها به‌صورت متراکم در کنار یکدیگر به‌طوری‌که به‌راحتی بتوان به آنها دسترسی پیدا کرده و البته جابه‌جایی میان آنها نیز ساده و راحت باشد مسئله‌ای است که پارکینگ هوشمند به دنبال آن است. در این پارکینگ‌ها از انواع مختلفی از سیستم‌های هوشمند استفاده می‌شود تا بتوان وسایل نقلیه را به بهترین شکل ممکن کنار یکدیگر قرارداد.

اگر بخواهیم تعریف دقیق‌تری از پارکینگ‌های هوشمند ارائه دهیم می‌توان گفت که این پارکینگ‌ها در واقع یک سیستم هوشمند هستند که به طور یکپارچه با برنامه‌ها و فعالیت‌های مدنظر شما ادغام می‌شوند تا افراد از هر مکان بتوانند به اطلاعات وضعیت پارکینگ دسترسی داشته باشند. یک نکته مهم درباره این سیستم‌ها این است که پارکینگ‌های هوشمند به طور مستقیم با سیستم‌های حمل‌ونقل هوشمند(لجستیک هوشمند) در ارتباط هستند.

تکنولوژی‌های مورد استفاده در پارکینگ‌های هوشمند

هوشمندسازی پارکینگ یک راهکار مبتنی بر اینترنت اشیا است که در آن از انواع حسگرها یا دوربین‌ها یا ترکیبی از این موارد استفاده می‌شود که آنها توسط یک نرم‌افزار مخصوص و مبتنی بر هوش مصنوعی با یکدیگر در ارتباط هستند. به‌ این‌ ترتیب کاربرانی که از خدمات چنین پارکینگی استفاده می‌کنند می‌توانند فضای خالی داخل پارکینگ‌ها را شناسایی کرده و داخل آنها پارک کنند. نحوه عملکرد این پارکینگ‌ها به این شکل است که سنسورها می‌توانند تشخیص دهند که آیا در یک مکان خودرویی قرار دارد یا خیر؟

پارکینگ هوشمند در ایران

در صورتی‌ که سنسور پارکینگ هوشند تشخیص دهد که هیچ خودرویی در آن منطقه وجود ندارد و البته سنسورهای مجاور نیز تائید کنند که مشکلی برای پارک کردن خودرو وجود ندارد می‌توان خودرو را در آن محیط پاک کرد. استفاده از دوربین‌ها در این شرایط می‌تواند عملکرد بهتری را به همراه داشته باشد؛ چراکه دوربین‌ها می‌توانند فضای بیشتری را تحت‌نظر داشته باشند و در نتیجه در تصمیم‌گیری‌ها برای انتخاب جای پارک داده‌های بیشتری را به سیستم هوشمند ارائه دهند. حال زمانی که کاربری محیط را ترک می‌کند دوباره جای پارک او خالی شده و به شخص دیگری اختصاص داده می‌شود.

مزایای پارکینگ هوشمند

پارکینگ‌های هوشمند می‌تواند مزایای بسیار زیادی را برای تمامی پارکینگ‌های سطح شهر داشته باشند و کمک کنند تا بسیاری از مشکلات شهری موجود در این حوزه حل شوند. در ادامه برخی از مزایای مهم این پارکینگ‌ها را بررسی می‌کنیم:

  • کاهش ترافیک: با نشان دادن مسیر مستقیم به موقعیت و جای پارک در پارکینگ، پارکینگ‌های هوشمند می‌توانند زمان جستجو را کاهش داده و در نتیجه به طور مستقیم روی کاهش ترافیک در طول مسیر نیز تأثیرگذار باشند. از طرفی در طول مسیر نیز سرعت خودروها کاهش پیدا نمی‌کند که دلیل این موضوع مدیریت لحظه‌ای خودروها با استفاده از سیستم‌های هوشمند است و این مسئله نیز باعث کاهش ترافیک در محیط داخلی پارکینگ‌ها خواهد شد.
  • کاهش گازهای گلخانه‌ای: با توجه‌ به کاهش ترافیک باید دقت داشته باشید که پارکینگ‌های هوشمند می‌توانند در کاهش گازهای گلخانه‌ای نیز اثرگذار باشند. دلیل این موضوع نیز کاهش آلایندگی‌های منتشر شده از خودروها در طول ترافیک است.
  • جمع‌آوری داده‌های آنلاین: همان‌طور که در بخش‌های قبلی نیز به این موضوع اشاره کردیم تجهیزات مبتنی بر اینترنت اشیا امروزه نقش مهمی در پارکینگ‌های هوشمند ایفا می‌کنند. داده‌های جمع‌آوری‌شده با استفاده از این تجهیزات که معمولاً داده‌های آنلاین و لحظه‌ای هستند و تحلیل درست آنها می‌تواند بینش‌های خوبی را ارائه دهد.

به‌ طور کلی می‌توان هوشمند سازی پارکینگ  را گامی به‌سوی شهرهای هوشمند دانست که تقریباً آرزوی بسیاری از افرادی است که در حوزه تکنولوژی فعالیت دارند. زمانی که صحبت از شهرهای هوشمند می‌شود باید دقت داشت که پارکینگ هوشمند می‌تواند نقشی کلیدی و بسیار مهم را در این شهرها ایفا کرده و کاربردهای گسترده‌ای داشته باشد.

هوشمند سازی پارکینگ طبقاتی

هزینه ساخت و عوامل موثر بر آن

برای ساخت و راه‌اندازی پارکینگ هوشمند (Smart Parking) هزینه‌هایی وجود دارند که عوامل مختلفی روی این هزینه‌ها تأثیرگذار هستند و باید به آنها دقت و توجه کافی داشت. آشنایی با عوامل موثر بر قیمت و هزینه ساخت این پارکینگ‌ها خواهد کرد تا بتوان هزینه‌های ساخت این پارکینگ‌ها را کاهش داد. در ادامه برخی از مهم‌ترین این عوامل را معرفی خواهیم کرد:

  • اندازه پارکینگ: یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که روی هزینه هوشمندسازی این پارکینگ‌ها تأثیرگذار خواهد بود اندازه و ابعاد پارکینگ مدنظر است. هرچه این ابعاد بزرگ‌تر باشد تجهیزات بیشتری برای هوشمند سازی موردنیاز خواهند بود (برای مثال هوشمندسازی پارکینگ‌های طبقاتی هزینه بیشتری نیاز دارد.) و همین مسئله نیز به طور مستقیم هزینه‌های هوشمندسازی را افزایش خواهد داد.
  • خرید تجهیزات: در یک پارکینگ هوشمند تجهیزات زیادی موردنیاز هستند که اکثر آنها مطابق با تکنولوژی‌های روز دنیا هستند. برای خرید این تجهیزات هزینه‌هایی باید پرداخت شوند که معمولاً دارای قیمت‌های بالایی نیز هستند. عوامل مختلفی روی قیمت این تجهیزات اثرگذار هستند که از جمله آنها می‌توان به برند سازنده این تجهیزات، مشخصات فنی آنها و … اشاره کرد.
  • هزینه نصب و راه‌اندازی: نصب و راه‌اندازی تجهیزاتی که برای هوشمند سازی یک پارکینگ خریداری شده‌اند نیز نیازمند هزینه بالایی خواهد بود. معمولاً برای نصب و راه‌اندازی این پارکینگ‌ها حتما باید از افراد متخصص که دارای دانش تخصصی و مهارت‌های بالایی هستند کمک گرفت. همین مسئله نیز باعث افزایش هزینه‌های هوشمند سازی می‌شود.
  • میزان هوشمندسازی بخش‌های مختلف: از دیگر عواملی که روی هزینه هوشمندسازی انواع پارکینگ‌ها اثرگذار است می‌توان به درجه هوشمند بودن بخش‌‌های مختلف یک پارکینگ اشاره کرد. هرچه پارکینگ مدنظر بیشتر هوشمند باشد طبیعتاً نیازمند هزینه بیشتری نیز خواهد بود؛ چراکه برای هوشمند کردن تمامی بخش‌ها تجهیزات بیشتری موردنیاز خواهد بود و البته این تجهیزات باید کارآمدی بالاتری را نیز داشته باشند.

پیشنهاد مطالعه: همزاد دیجیتال چیست؟

اهمیت داده در هوشمندسازی پارکینگ

داده در هوشمندسازی پارکینگ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به‌ طور کلی این داده‌ها هستند که می‌توانند سازوکار و عملکرد خوبی را برای یک پارکینگ که به‌صورت هوشمند کار می‌کند فراهم کنند. داده‌هایی که در پارکینگ هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولاً از طریق روش‌های مختلفی جمع‌آوری می‌شوند که از جمله این روش‌ها می‌توان به استفاده از انواع دوربین‌ها در بخش‌های مختلف پارکینگ، استفاده از حسگرهای مخصوص و … اشاره کرد. اینترنت اشیا و تجهیزات پیرامون آن در جمع‌آوری انواع داده‌ها نقش کلیدی را ایفا می‌کنند.

اجرای پارکینگ هوشمند

پس از این‌که داده‌های موردنیاز جمع‌آوری شدند باید با استفاده از تکنیک‌های خاصی پردازش شده و اطلاعات و نتیجه‌گیری‌هایی از آنها حاصل شود. در اینجاست که تکنیک‌های یادگیری ماشین به کمک می‌آیند و کمک می‌کنند تا یک بینش مناسب از داده‌ها به دست بیاید. به‌ دست‌ آوردن چنین بینشی کمک می‌کند تا عملکرد پارکینگ‌های هوشمند بهینه‌سازی شده و این پارکینگ‌ها بتوانند خودشان مشکلاتی که دارند را برطرف کنند.

 

یک نکته مهم دیگر در خصوص این موضوع این است که داده‌ها نقش کلیدی را در فرایند اتوماسیون این پارکینگ‌ها نیز ایفا می‌کنند. در صورتی‌ که داده مناسبی در اختیار نباشد فرایند اتوماسیون در پارکینگ‌های هوشمند نیز مختل خواهد شد.

اثرات محیطی پارکینگ هوشمند

یکی از چالش‌های جدی که در بسیاری از شهرهای شلوغ دنیا وجود دارد مسئله تأثیر منفی است که ترافیک و خودروها روی محیط‌ زیست و البته محیط‌های شهری دارند. رانندگان در شهرهای شلوغ همواره به دنبال مکان‌هایی هستند که بتوانند خودرو خود را پارک کنند و این روند جستجو می‌تواند زمان، انرژی و سوخت زیادی را صرف کند. به‌ طور کلی می‌توان مسئله پیدا کردن پارکینگ مناسب را یک مشکل فرسایشی دانست که زندگی شهرنشینی را به یک چالش و مشکل بسیار جدی تبدیل کرده است.

امروزه پارکینگ‌های هوشمند می‌توانند تا حد زیادی این مشکل را برطرف کرده و شرایط خوبی را از این نظر برای صاحبان خودروها فراهم کنند. راهکارهایی که پارکینگ هوشمند ارائه می‌دهد می‌توانند حجم زیادی از مصرف سوخت در محیط‌های شهری را کاهش داده و علاوه بر کاهش هزینه‌ها به سلامت هرچه بیشتر محیط‌ زیست نیز کمک شایانی کند.

پرسش و پاسخ

آیا ساخت پارکینگ هوشمند سرمایه زیادی نیاز دارد؟
بله ولی سرمایه‌گذاری روی ساخت این پارکینگ‌ها بدون شک باعث کاهش هزینه‌ها شده و سرمایه اولیه را خیلی سریع جبران می‌کند.

آیا درصد خطای پارکینگ هوشمند زیاد است؟
با توجه به این‌که داده‌ها از دوربین‌ها و حسگرهای با دقت بالایی دریافت می‌شوند درصد خطای این پارکینگ‌ها در ارائه جای پارک بسیار پایین است.

پارکینگ هوشمند خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟
ارائه بهترین جای پارک در کمترین زمان، ارائه نزدیک‌ترین جای پارک، بررسی موقعیت سایر خودروها در زمان ارائه جای پارک و بهینه‌سازی موقعیت‌های پارک کردن خودروها.  

خلاصه مطلب

پارکینگ هوشمند پارکینگی است که در آن از سیستم‌های مبتنی بر تکنولوژی مدرن استفاده می‌شود و هدف از آن نیز مدیریت هرچه بهتر پارکینگ‌ها و ارائه بهترین جای پارک به رانندگان است. اصل اساسی در این پارکینگ‌ها تجهیزات مبتنی بر اینترنت اشیا و البته تکنولوژی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین است که بتوانند از داده‌ها به خوبی استفاده کنند. هوشمندسازی پارکینگ می‌تواند به کاهش هزینه‌های پارکینگ و عملکرد بهتر آنها کمک کرده و باعث سلامت هرچه بیشتر محیط‌زیست شود.

 

منابع:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا