تحول دیجیتال در زنجیره تأمین با همزاد دیجیتال

همزاد دیجیتال در زنجیره تامین هوشمند

بهبود در زنجیره تأمین منجر به بهبود در کلیه قسمت‌های کسب‌وکار می‌شود: از تسریع فرآیند تولید تا کاهش هزینه انبارداری. به دلیل پیچیدگی و گستردگی این زنجیره، سنجش بهبود آن بر مبنای یک شاخص واحد کارآمد نبوده و در هر مرحله از این فرآیند، شاخص‌های متعددی وجود دارند که بهبود آن‌ها، زنجیره تأمین را در بهترین حالت قرار خواهد داد.
اما انتخاب ابزار مناسب برای نظارت بر این شاخص‌ها آسان نیست. بسیاری از سازمان‌ها به دلیل عدم انتخاب ابزار مناسب در مدیریت زنجیره تأمین، در معرض خطر کاهش مشتریان و از دست دادن امتیاز رقابت در صنایع مربوطه قرار می‌گیرند.

در این مقاله با اینفورتک همراه باشید تا با تحول دیجیتال در زنجیره تامین آشنا شویم.

همزاد دیجیتال زنجیره تأمین چیست ؟

همزاد دیجیتال زنجیره تأمین یک مدل شبیه‌سازی دقیق از یک زنجیره تأمین واقعی است که از داده ها برای پیش‌بینی پویایی زنجیره تأمین استفاده می‌کند. ازاین‌رو، تحلیلگران می‌توانند رفتار زنجیره تأمین را درک کنند، موقعیت‌های غیرعادی را پیش‌بینی کنند و یک برنامه عملیاتی تدوین کنند.

تعریف گارتنر از همزاد دیجیتال زنجیره تأمین :

 “نمایشی دیجیتالی از زنجیره تأمین فیزیکی که می‌تواند برای ایجاد برنامه‌ها و تصمیم‌گیری استفاده شود.”

مزایای استفاده از همزاد دیجیتال (دوقلوی دیجیتال) در زنجیره تأمین

همزاد دیجیتال این امکان را می‌دهد که چندین سناریو به صورت موازی اجرا شود تا بتوان به سوالات مختلف در حوزه‌های استراتژیک مختلف به طور همزمان پاسخ داد و به این نتیجه رسید که چه فعالیتی یا عملکردی بهترین نتیجه را برای کسب‌وکار دارد. همزاد دیجیتال این امکان را می‌دهد که توسط مدل‌سازی، نقاط شکست زنجیره تأمین را بررسی کرد و سپس برای بهبود آن اقدام کرد.

موارد استفاده از همزاد دیجیتال زنجیره تأمین:

 • درک رفتار زنجیره تامین
 • کشف مشکلات
 • آزمایش و بررسی تغییرات
 • نظارت بر ریسک های احتمالی
 • بهینه سازی موجودی
 • پیش بینی و آزمایش عملیات‌های پیش‌رو

دوقلوی دیجیتال زنجیره تامین

اهمیت انتقال سریع اطلاعات در زنجیره تأمین

علاوه بر پیچیدگی فرآیندهای زنجیره تأمین، تأخیر در اطلاع‌رسانی تغییرات نیز تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی را دشوارتر می‌کند و به همین دلیل مدیریت کارآمد زنجیره تأمین مستلزم آن است که مدیران زنجیره تأمین به طور پیوسته و دائم حجم عظیمی از داده‌ها را جمع‌آوری و تجزیه‌وتحلیل کنند.
بنا بر همین نیاز، بسیار از مدیران مایل به مشاهده وضعیت لحظه‌ای زنجیره تامین خود در غالب یک گزارش ساده و پویا هستند تا انتقال اطلاعات و برنامه‌ریزی مجدد در کم‌ترین زمان انجام شود.

مطالعه بیشتر :  هوشمندسازی زنجیره تامین

راه‌حل ابری گوگل برای ایجاد همزاد دیجیتال زنجیره تامین

«همزاد دیجیتال زنجیره تأمین» همان زیرساخت کارآمدی است که انتقال اطلاعات و برنامه‌ریزی مجدد را در کمترین زمان امکان‌پذیر می‌سازد. ضرورت به‌کارگیری این فناوری همزاد دیجیتال (دوقلوی دیجیتال) در مدیریت زنجیره تأمین به حدی پررنگ‌ است که مدتی قبل گوگل سرویس همزاد دیجیتال زنجیره تأمین مبتنی بر ابر خود را به بازار ارائه کرد.این سرویس به تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان و خرده‌فروشان امکان ایجاد یک همزاد دیجیتال از زنجیره تأمین فیزیکی خود را می‌دهد تا دید کامل‌تری از وضعیت تأمین‌کنندگان، موجودی‌ها و سایر عوامل مؤثر داشته باشند، از آنچه در هرلحظه در زنجیره تأمین اتفاق می‌افتد آگاه باشند و تمامی سناریوهای قابل‌اجرا را پیش از انتخاب بررسی کنند.

 

(هوشمندسازی چیست؟ هر آن چه باید بدانید را در این مقاله مطالعه کنید)

 

تأثیر یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در همزاد دیجیتال زنجیره تأمین

یادگیری ماشین و هوش مصنوعی نیز در این همزاد دیجیتال نقش کلیدی دارند. کاربران می‌تواند هشدارهای بلادرنگ را برای مشکلات احتمالی، مانند احتمال اتمام موجودی یک محصول خاص دریافت کنند و یا توصیه‌های مختلفی مانند نیاز به افزایش مقدار ذخیره یا شروع انتقال میان انبارها را دریافت کنند تا در آینده با چالش مواجه نشوند.

همزاد دیجیتال زنجیره تأمین (دوقلوی دیجیتال زنجیره تامین) نه‌تنها به تعادل عرضه و تقاضا و پیشگیری از بحران در یک کسب‌وکار کمک می‌کند، بلکه می‌تواند در حل مسائل مهم و پاسخ به سوالاتی از جمله «مصرف‌کنندگان ما کجا هستند؟»، «آیا بهتر است که واردات را متوقف کرده و به صورت محلی تولید کنم؟» نیز به‌ کار گرفته شود.

 

خلاصه مطلب

در نهایت می‌توان گفت که همزاد دیجیتال زنجیره تأمین، با:

 • بهبود آگاهی از وضعیت کنونی زنجیره تأمین؛
 • خودکارسازی فرایندها؛
 • کاهش هزینه‌های هماهنگی، تأمین غیرضروری و تسریع فرآیندها؛
 • تحلیل داده‌ها و بررسی سناریوهای قابل‌اجرا؛
 • بهبود برنامه‌ریزی زنجیره تأمین؛

به تحول دیجیتال زنجیره تأمین و ارتقای سطح عملکرد سازمان‌ها کمک می‌کند. در آینده زنجیره‌های تأمین سنتی خطی و بلند، دارای سرعت کافی نیستند. کسب‌وکارهای امروزی باید با افزایش انعطاف‌پذیری از طریق تحول دیجیتال زنجیره تأمین، در کمترین زمان با تحولات همگام شوند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا