کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت لجستیک چیست؟

مقاله کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت لجستیک و حمل و نقل

فناوری‌های جدید مانند هوش مصنوعی بیشتر صنایع را در دنیای امروز تحت‌تاثیر خود قرار داده‌اند و لجستیک نیز از این قاعده مستثنی نیست. توسعه هوش مصنوعی انقلابی در زمینه لجستیک ایجاد کرده است. از جمله مهم‌ترین کاربردهای تکنولوژی‌های جدید مانند هوش مصنوعی، را در صنعت لجستیک می‌توان به اتوماسیون انبار، وسایل نقلیه خودران، تجزیه‌وتحلیل و پیش‌بینی داده‌ها، ایجاد مسیرها و جاده‌های هوشمند و … اشاره کرد. این تکنولوژی می‌تواند به شرکت‌های فعال در حوزه لجستیک کمک کند تا در زمان و هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند.

لجستیک هوشمند چیست؟

لجستیک هوشمند در واقع نوعی سیستم مبتنی بر فناوری اطلاعات است که قدرت ادراک سیستم را در تمام جنبه‌های لجستیک از جمله حمل‌ونقل، بسته‌بندی، بارگیری و تخلیه محصولات، پردازش توزیع و … محقق می‌کند. تجزیه‌وتحلیل داده‌ها پردازش به‌موقع و قابلیت خودتنظیمی از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های لجستیک هوشمند به شمار می‌آیند. در واقع هدف از استفاده از هوش مصنوعی (AI) در لجستیک دستیابی به یک سیستم لجستیک جامع و مدرن با قابلیت هوشمندی و منظم‌سازی است که می‌تواند نوآوری داشته باشد و بسیاری از فعالیت‌ها و عملیات مختلف را به‌صورت خودکار انجام دهد.

برخلاف لجستیک سنتی، لجستیک هوشمند از توان محاسباتی خود برای محاسبه علمی‌ترین و معقول‌ترین روش برای کمک به شرکت‌ها برای حل مشکلات خود در تصمیم‌گیری زنجیره تامین استفاده می‌کند. به‌عنوان‌مثال می‌تواند مشخص کند که محل قراردادن کالاها کجا باشد، توزیع کالاها دقیقاً از چه محلی انجام شود، جابه‌جایی موثر و ایمن‌تر به چه شکل انجام می‌شود؟ و بسیاری از موارد دیگر که بدون شک به صنعت حمل‌ونقل کمک شایانی خواهد کرد.

مشکلات رایج در حوزه لجستیک و راهکار هوش مصنوعی برای آن‌ها

یکی از کاربردهای مهم هوش مصنوعی در لجستیک این است که می‌تواند برای مشکلات رایجی که در این صنعت وجود دارند راهکارهای مفیدی را ارائه دهد. از جمله این مشکلات و راهکارهای مبتنی بر هوش مصنوعی آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شناسایی اثرات احتمالی اختلالات در حوزه عرضه، تغییر تقاضا یا انحراف از آنچه که برنامه‌ریزی شده است.
 • خودکارسازی وظایف اداری مانند بایگانی کردن اسناد که باعث می‌شود تا کارمندان آزاد شده و زمان بیشتری را روی پروژه‌های مهم صرف کنند.
 • پیش‌بینی تقاضای مشتری از طریق تجزیه و تحلیل داده‌ها مبتنی بر هوش مصنوعی که امکان مدیریت کارآمدتر انبار را برای شرکت‌ها و کسب‌وکارها در این حوزه فراهم می‌کند.
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها از طریق مدل‌های کاملاً خودکار و پویا که به تغییرات بازار به‌صورت کاملاً لحظه‌ای واکنش نشان داده و پاسخ می‌دهند.
 • تجزیه و تحلیل ترافیک و شرایط آب‌وهوایی برای بهینه‌سازی مسیرها، صرفه‌جویی در زمان، سوخت و هزینه‌ها

راهکارهای هوش مصنوعی برای هوشمند سازی لجستیک و صنعت حمل و نقل

تشخیص تصاویر به‌صورت کاملاً پیشرفته که وضعیت محصولات و فرایندهای تولید را به بهترین شکل ممکن شناسایی می‌کند.

بزرگ‌ترین ترندهای هوش مصنوعی در لجستیک

از جمله مهم‌ترین و بزرگ‌ترین ترندهای هوش مصنوعی در لجستیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وسایل نقلیه خودران: AI در صنعت حمل‌ونقل امکان خودکارسازی بسیاری از وسایل نقلیه را فراهم می‌کند که از جمله آنها می‌توان به انواع ون‌ها، کامیون یا اتوبوس اشاره کرد. بااین‌حال این خودروها هنوز کاملاً مستقل نیستند و قوانین و فناوری‌های فعلی اجازه نمی‌دهند که این خودروها بدون راننده انسانی در جاده‌ها رانندگی کنند.
 • هوش مصنوعی در اتوماسیون انبارها: امروزه بسیاری از شرکت‌های بزرگ نیازمند راهکارهای لجستیکی سریع و پیشرفته هستند و به همین علت نیز مبلغ بالایی را روی فناوری هوش مصنوعی و رباتیک سرمایه‌گذاری کرده‌اند. اتوماسیون انبار می‌تواند بسیاری از فعالیت‌ها و وظایف روتین را در حوزه لجستیک انجام دهد. هوش مصنوعی فرایندهای انبارداری مانند جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات را متحول کرده و شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا کارایی خود را افزایش داده و به درآمد بالاتری دست پیدا کنند.
 • جاده‌های هوشمند از دیگر ترندهای استفاده از هوش مصنوعی در صنعت لجستیک به شمار می‌آیند. جاده‌های هوشمند قادر هستند تا به بهبود ایمنی جاده‌ها، کاهش تاخیر در زنجیره تامین ناشی از شرایط نامساعد جوی و بسیاری از موارد دیگر کمک کرده و تحویل محصولات یا مواد اولیه را سریع‌تر کنند. این جاده‌ها مجهز به پنل‌های خورشیدی و چراغ‌های LED هستند که برای تولید برق و جلوگیری از لغزنده شدن جاده‌ها در فصل‌های سرد سال مورداستفاده قرار می‌گیرند.
 • پیش‌بینی تقاضا و نیازهای آتی با توجه به کالاها و لوازمی که در یک شرکت وجود دارند برای موفقیت آن شرکت حیاتی خواهد بود. زمانی که شرکت‌ها نتوانند پیش‌بینی دقیقی داشته باشند معمولاً نمی‌توانند پاسخ‌گوی تقاضای موجود در بازار باشند و در نتیجه مشتریان آنها با رقبایی که دارند وارد معامله می‌شوند. هوش مصنوعی الگوریتم‌هایی را ارائه می‌دهد که می‌توانند این روندها را پیش‌بینی کرده و حتی بهتر از متخصصان انسانی پیش‌بینی کنند که تقاضای بازار به چه شکل است؟ بهبود تجربه مشتریان از دیگر مزایای مهم هوش مصنوعی در لجستیک به شمار می‌آید.
 • عملیات پشتیبانی از دفاتر کاری: عملیات پشتیبانی برای صنعت لجستیک از اهمیت بالایی برخوردار است. هوش مصنوعی امروزه می‌تواند نقش بزرگی را در بهبود سرعت و دقت بسیاری از عملیات پشتیبانی ایفا کند. ترکیب هوش مصنوعی با اتوماسیون و رباتیک می‌تواند کارکنان را قادر سازد تا با افزایش بهره‌وری و دقت بتوانند عملکرد خود را در این محیط‌ها بهبود دهند.

مزایای استفاده از AI در صنعت حمل‌ونقل

از جمله مهم‌ترین مزایای هوش مصنوعی در صنعت حمل‌ونقل و لجستیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • غنی‌سازی کیفی داده‌ها: ظرفیت‌های هوش مصنوعی مانند پردازش زبان طبیعی و یادگیری ماشین به دستیابی و سازماندهی دقیق اطلاعاتی که هرروزه با حجم بالایی تولید می‌شوند کمک شایانی می‌کند. پردازش زبان طبیعی می‌تواند اصطلاحات و عبارات را درک کرده و یادگیری ماشین نیز می‌تواند بین این نکات کلیدی ارتباط برقرار کند.
 • کاهش خطا در محاسبات از دیگر مزایای بسیار مهمی است که با استفاده از تجزیه و تحلیل داده‌ها از طریق هوش مصنوعی در صنعت لجستیک وجود دارد. کاهش خطا می‌تواند به افزایش سوددهی و بهبود کیفیت خدمات ارائه شده به مشتریان در صنعت لجستیک منجر شود.
 • ارائه سیستم حمل‌ونقل بهتر و باکیفیت‌تر: هوش مصنوعی در صنعت لجستیک می‌تواند مسیرهای حمل‌ونقل و جابه‌جایی محصولات و مواد اولیه را بهینه‌سازی کرده و به بهبود سیستم‌های حمل‌ونقل موجود در حوزه لجستیک کمک کند. این مسئله به طور خودکار می‌تواند به کاهش هزینه‌های این صنعت نیز کمک شایانی کند.

کاربردهای هوش مصنوعی و اینترنت اشیا در حمل و نقل هوشمند

اینترنت اشیا در لجستیک

اینترنت اشیا نیز همانند AI در صنعت حمل‌و‌نقل و لجستیک از اهمیت بالایی برخوردار است و به‌عنوان تکنولوژی اساسی در این صنعت به شمار می‌آید. تجهیزات اینترنت اشیا از جمله انواع حسگرها و دستگاه‌های GPS با نصب‌شدن روی وسایل نقلیه و سایر دارایی‌هایی که در صنعت لجستیک و حمل‌ونقل وجود دارد می‌توانند اطلاعات حیاتی را جمع‌آوری کرده و از طریق شبکه‌های سلولی امن این اطلاعات را به یک پلتفرم نرم‌افزاری مبتنی بر وب منتقل کنند.

در نهایت این اطلاعات جمع‌آوری شده و وارد سیستم‌های ذخیره و پردازش اطلاعات شده و مورد تجزیه و تحلیل و پردازش قرار می‌گیرند. به این ترتیب ترکیب اینترنت اشیا و هوش مصنوعی در لجستیک می‌تواند بینش عمیقی را از اجزای مختلف صنعت لجستیک ارائه دهد که به بهبود فرایندهای این حوزه کمک شایانی خواهد کرد.

خلاصه مطلب

هوش مصنوعی در لجستیک دارای کاربردها و اهمیت بالایی است و می‌تواند بخش‌ها و اجزای مختلف این صنعت را تحت تاثیر خود قرار دهد. از طرف دیگر هوش مصنوعی در صنعت حمل‌ونقل دارای مزایای زیادی نیز هست که از جمله آنها می‌توان به کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل و جابه‌جایی، افزایش امنیت در جابه‌جایی و حمل‌ونقل محصولات و افزایش سرعت تحویل محصولات اشاره کرد.

 

منابع:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا