آشنایی با تحول دیجیتال در کسب و کار؛ تعریف و کاربردها

مقاله فرایند تحول دیجیتال در کسب و کار

با توجه به پیشرفت‌ها و به‌روزرسانی‌های مداوم تکنولوژی که امروزه صورت می‌گیرد، مدیریت یک کسب‌وکار کار چندان ساده‌ای نخواهد بود. تحول دیجیتال در کسب‌وکار (BPMامروزه به یک مسئله کاملاً مشهود تبدیل شده است. شما می‌توانید دنیایی را تصور کنید که در آن به یک فناوری طراحی‌شده دسترسی دارید که به طور خاص به سازمان یا کسب‌وکار شما کمک می‌کند تا به طور کارآمدی فعالیت کرده و تمامی بخش‌های آن با یکدیگر هماهنگ باشند. این یک موضوع تخیلی نیست و با دیجیتالی شدن کسب‌وکار چنین چیزی در کسب‌وکار شما نیز امکان‌پذیر خواهد بود.

آینده کسب‌وکارها با تحول دیجیتال

تحول دیجیتال یک فرایند نوآوری است که نه‌تنها از طریق تکنولوژی، بلکه از طریق تغییر در افکار و فرهنگ کسب‌وکارها اتفاق می‌افتد. هدف از این تغییر، بهینه‌سازی فعالیت‌ها و فرایندهای یک کسب‌وکار است که می‌تواند به طور مستقیم روی تجربه تمامی افرادی که با کسب‌وکار در تماس هستند تأثیرگذار باشد. از جمله این افراد می‌توان به کارمندان، ارائه‌دهندگان سرویس‌ها، شرکا یا مشتریان اشاره کرد. البته نباید فراموش کنید که در این فرایند همواره مشتریان در اولویت کسب‌وکار هستند. تحول دیجیتال در کسب‌ و کار می‌تواند از جنبه‌های مختلفی حائز اهمیت باشد.

به‌طورکلی باید دقت داشت که تحول دیجیتال می‌تواند یک کسب‌وکار را به سازمانی کارآمدتر و پایدار تبدیل کرده و ظرفیت‌های تولیدی آن را ارتقا دهد. از طرف دیگر تحول دیجیتال می‌تواند فرایندهایی که در یک کسب‌وکار وجود دارند را بهینه‌سازی کرده و باعث شود تا نتایج به طور مداوم بهتر شده و مالک کسب‌وکار به نتایج دلخواه خود دست پیدا کند.

تحول دیجیتال چیست؟ در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله اینفورتک در این موضوع به شما پیشنهاد می‌شود.

تحول دیجیتال سازمانی چیست

تحول دیجیتال سازمانی 

منظور از تحول دیجیتال سازمانی، یکپارچه‌سازی فناوری‌ها و تکنولوژی‌هایی است که در سازمان‌ها و کسب‌وکارهای مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند. اصلی‌ترین هدف و انگیزه از این نوع تحول، تمرکز بر ارزش‌گذاری مشتریان است که باعث می‌شود تا تجربه بهتری به آن‌ها منتقل شود. از طرف دیگر، تحول دیجیتال سازمانی می‌تواند به طور مستقیم با فرهنگ‌سازمانی نیز در ارتباط بوده و باعث تغییر آن شود. تحول دیجیتال در کسب‌ و کار  ارتباط نزدیکی با تحول دیجیتال سازمانی داشته و تقریباً معنا و مفهوم یکسان و مشخصی را منتقل می‌کند.

انقلاب در کسب و کارها با تحول دیجیتال

برای آشنایی با مفهوم تحول دیجیتال در کسب‌وکار ابتدا باید دقت داشت که تحول دیجیتال در واقع تغییر از سیستم‌های قدیمی مبتنی بر کاغذ یا دارای تاریخ است که داده‌ها را به اشتراک نمی‌گذارند و در آن‌ها از تکنولوژی‌های دیجیتالی نیز استفاده نمی‌شود. تحول دیجیتال ممکن است شامل تغییر در نوع تفکر، تغییر در رهبری یک کسب‌وکار، استقبال از تکنولوژی‌های جدید، دیجیتالی کردن منابع شرکت‌ها، پذیرش نوآوری و … باشد. BPM امروزه به فرایندهای همیشه در حال تغییر در عملیات تجاری می‌پردازد.

آموزش انقلاب صنعتی چهارم در اینفورتک

 

در واقع در زمان نوآوری و تطبیق فرایندهای یک کسب‌وکار بستری فراهم می‌شود تا تکنولوژی‌ها بررسی، اصلاح و بهبود پیدا کنند. این بهبود و بهینه‌سازی به‌صورت مستمر خواهد بود. یکی از مهم‌ترین مزایای تحول دیجیتال در کسب‌وکارها این است که این کار می‌تواند پیچیدگی‌های موجود در عملیات مختلف را به میزان زیادی کاهش داده و همکاری در یک کسب‌وکار را برای کارکنان ساده‌تر کند. معمولاً مشتریان از برندهایی که با آن‌ها کار می‌کنند انتظار تجربه بهتری دارند. تحول دیجیتال می‌تواند این تجربه بهتر را به شکلی بسیار جذاب در اختیار مشتریان یک کسب‌وکار قرار دهد.

فرایند دیجیتالی شدن کسب‌ و کار می‌تواند به تعامل هرچه بهتر میان کارکنان و کارمندان و البته مشتریان کمک کرده و باعث شود تا مشتری تجربه رضایت‌بخشی را به دست بیاورد. پس به‌طورکلی می‌توان گفت که امروزه BPM در مرکز تحول دیجیتال قرار گرفته است.

پیشنهاد مطالعه: انقلاب صنعتی چهارم

5 نکته برای شروع تحول دیجیتال در کسب‌وکار

برای سرعت بخشیدن به فرایند تحول دیجیتال در کسب‌وکار باید به چند نکته بسیار مهم دقت داشت که این نکات شامل موارد زیر هستند:

  • شروع از تغییرات کوچک: تحول دیجیتال مسئله‌ای نیست که به‌صورت ناگهانی رخ دهد. با توجه به موضوع کسب‌وکار می‌توان یک پروژه بلندمدت را آغاز کرده و کم‌کم با کار کردن مستمر آن را به هدف نهایی نزدیک کرد.
  • انتخاب بهترین راه‌حل: برای انتخاب بهترین راه‌حل همواره باید اولویت‌های فعلی و آینده کسب‌وکار به وضوح مشخص شوند. سپس با توجه به انعطاف‌پذیری در میان راه‌حل‌ها باید از میان آن‌ها یکی را به‌عنوان بهترین راه‌حل انتخاب کرد.
  • اطمینان از نوآوری مستمر: در خصوص تحول دیجیتال باید به این نکته دقت داشت که تحول دیجیتال یک فرایند مداوم است. در نتیجه باید در نظر داشت که راه‌حلی که انتخاب می‌شود نیز باید در طول زمان رشد و تغییر کند.

تعریف تحول دیجیتال در کسب‌وکار

  • ترکیب انعطاف‌پذیری با ساده‌سازی: برای توسعه و پیاده‌سازی فرایندهای مختلف می‌توان از یک مدل اجایل (Agile) استفاده کرد که می‌تواند انعطاف‌پذیری و ساده‌سازی را با یکدیگر ترکیب کرده و به نتیجه مطلوبی دست پیدا کند.
  • ایجاد یک پایه برای مرکز تعالی BPM: داشتن یک پایگاه مناسب در این زمینه اجازه می‌دهد تا منابع را به شکلی مناسب اختصاص داد و پروژه‌های یک کسب‌وکار را نیز به بهترین شکل ممکن اولویت‌بندی کرد. این کار به مدیریت معیارها و اطلاعات نیز کمک کرده و در کل باعث می‌شود تا تحول دیجیتال در کسب‌وکار به شکلی مناسب اجرا شود.

خلاصه مطلب

تحول دیجیتال در کسب‌وکار (BPM) می‌تواند به پیشرفت هرچه بهتر کسب‌‎وکارها کمک کرده و باعث شود تا فرایندهای مختلف در این کسب‌وکارها بهینه‌سازی شود. دیجیتالی شدن کسب‌وکار یک فرایند زمان‌بر ولی بسیار مفید است که در کنار تمامی مزایایی که دارد با محدودیت‌هایی نیز مواجه می‌شود.

 

منابع:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا