انقلاب صنعتی چهارم چیست؟ تعریف به زبان ساده

مقاله انقلاب صنعتی چهارم

امروزه ما در آستانه یک انقلاب صنعتی جدید هستیم که اساساً قادر است تا نحوه زندگی، کار و ارتباط ما با یکدیگر را تغییر دهد. انقلاب صنعتی چهارم دارای مقیاس بسیار بزرگ‌تری از گستردگی و پیچیدگی نسبت به سایر انقلاب‌های صنعتی است. هنوز اطلاعاتی در خصوص نحوه آشکار شدن صنعت نسل 4 در این انقلاب در دسترس نیست؛ ولی بدون شک می‌تواند تغییرات گسترده‌ای را در دنیا ایجاد کند. در ادامه قصد داریم کمی بیشتر درباره نسل چهارم صنعت و این انقلاب صنعتی صحبت کرده و اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم.

انقلاب صنعتی نسل چهارم شامل استفاده از تکنولوژی‌های جدید در زمینه‌های مختلف است که از جمله این تکنولوژی‌ها می‌توان به هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علم رباتیک و … اشاره کرد. استفاده از این تکنولوژی‌ها در صنایع جدید می‌تواند منجر به انقلابی بسیار بزرگ در کاهش هزینه‌ها، بهبود کارایی عملیاتی تجهیزات و مواردی از این قبیل شود.

انقلاب صنعتی چیست؟

پیش از صحبت درباره انقلاب صنعتی چهارم، لازم است درباره مفهوم انقلاب صنعتی و چیستی آن صحبت کرد. به‌طورکلی انقلاب صنعتی به معنای تغییرات مبتنی بر تکنولوژی در شیوه‌های بدیع کار و زندگی است که می‌تواند جامعه را به طور اساسی متحول کند. اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که یک انقلاب صنعتی باید داشته باشد، شامل درگیرکردن فناوری‌ها، اقتصاد، شرایط اجتماعی و فرهنگی است.

این تغییرات ممکن است در زمینه‌های مختلفی نیز رخ دهند. ممکن است سوخت و مواد اولیه موردنیاز تغییر کرده یا منبع انرژی‌های موردنیاز برای صنایع تغییر کند. از طرف دیگر اختراع تجهیزات جدیدی که می‌توانند عملیات صنایع را به‌طورکلی تغییر دهند نیز می‌تواند در نهایت منجر به انقلاب صنعتی شود. بااین‌وجود نباید فراموش کرد که یک انقلاب صنعتی نیازمند چیزی فراتر از این موارد است و این‌ها تنها پیش‌نیازهای یک انقلاب صنعتی به شمار می‌آیند.

تغییرات مبتنی بر تکنولوژی زمانی که در کنار یکدیگر رخ می‌دهند، ذره‌ذره روی جامعه تأثیرگذار بوده و در نهایت ممکن است منجر به یک انقلاب صنعتی شوند.

 

تاریخچه انقلاب‌های صنعتی اول تا چهارم

در اواخر قرن 18 میلادی بود که اولین انقلاب صنعتی رخ داد. در این انقلاب صنعتی شاهد آن بودیم که بسیاری از فعالیت‌های صنایع به‌صورت مکانیزه درآمده و همین عامل نیز باعث شد تا صنعت جایگزین کشاورزی به‌عنوان قلب اقتصاد دنیا شود. یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در طول این انقلاب صنعتی رخ داد استخراج گسترده زغال‌سنگ بود که به‌عنوان منبع انرژی موردنیاز دستگاه‌ها و تجهیزات مکانیزه صنعتی مورداستفاده قرار می‌گرفت.

با ظهور منابع انرژی جدیدی که پیش از آن مورداستفاده قرار نمی‌گرفتند، شامل دومین انقلاب صنعتی بودیم که تقریباً صدسال پس از انقلاب صنعتی اول رخ داد. منابع انرژی بسیار قوی مانند جریان الکتریسیته، نفت و گاز جایگزین‌های فوق‌العاده‌ای برای زغال‌سنگ بودند که هم باعث کاهش هزینه‌ها شده و هم قدرت صنایع را به میزان زیادی افزایش دادند. در همین انقلاب صنعتی موتورهای احتراق اختراع شدند که باعث به حداکثر رسیدن توان تجهیزات صنعتی شدند.

در راستای آشنایی شما با صنعت نسل 4 و تکنولوژی‌های آن، اینفورتک دوره‌ای در این حوزه برگزار می‌کند. در صورت تمایل، با کلیک بر روی لینک زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

آموزش انقلاب صنعتی چهارم

انقلاب صنعتی اول تا چهارم

انرژی هسته‌ای به‌تنهایی موفق شد تا انقلاب صنعتی سوم را به وجود بیاورد. یک منبع انرژی فوق‌العاده قوی که مقدار بسیار کمی از آن قادر بود تا حجم بالایی از انرژی را برای صنایع مختلف تولید کند. در همین انقلاب صنعتی شاهد بودیم بسیاری از تجهیزات امروزی از جمله تجهیزات مخابراتی، کامپیوتری و … رشد کرده و فرصت‌های بسیار خوبی را برای پیشرفت تکنولوژی فراهم کردند.

تعریف انقلاب صنعتی چهارم

انقلاب صنعتی چهارم مسیری برای ادغام مرزهای بین دنیای فیزیکی، دنیای دیجیتال و فناوری‌های بیولوژیکی است. این انقلاب، عمدتا ترکیبی از پیشرفت های مبتنی بر هوش مصنوعی (AI)، روباتیک، اینترنت اشیا (IoT)، مهندسی ژنتیک، محاسبات کوانتومی و سایر فناوری ‌ها است. مجموعه فناوری‌های انقلاب چهارم صنعتی و تحول دیجیتال ما را برای بقا در دنیای امروزی مجهز می‌کند.

سیستم‌های GPS را در نظر بگیرید که سریع‌ترین مسیر را برای رسیدن به مقصد پیشنهاد می‌کنند، یا دستیارهای مجازی فعال صوتی مانند سیری اپل، توصیه‌های شخصی‌سازی‌شده نتفلیکس، و توانایی فیس‌بوک برای تشخیص چهره شما و تگ کردن شما در عکس دوستتان، همگی در زمره فناوری‌های انقلاب صنعتی چهارم به شمار می‌روند.

تأثیر انقلاب صنعتی چهارم بر کسب و کار

انقلاب صنعتی چهارم به‌طورکلی توسط چهار پیشرفت تکنولوژی هدایت می‌شود: اینترنت پرسرعت موبایل، هوش مصنوعی و اتوماسیون، استفاده از تجزیه‌وتحلیل داده‌های حجیم و فناوری مبتنی بر کلود. انتظار می‌رود که از میان این چهار فناوری، هوش مصنوعی و اتوماسیون بیشترین تأثیر را بر آمار اشتغال در نیروی کار جهانی داشته باشند. مطالعات اخیری که در این زمینه انجام شده، نشان می‌دهد که پیشرفت هوش مصنوعی می‌تواند تقریباً یک‌پنجم نیروی کار جهانی را تحت تأثیر قرار دهد که در این میان کشورهای بریتانیا، آلمان و ایالات‌متحده بیشترین تأثیر را می‌پذیرند.

اگرچه ممکن است جایگزین ‌شدن هوش مصنوعی به‌جای نیروی کار انسانی کمی ناامیدکننده به نظر برسد؛ ولی با پیشرفت صنعت نسل 4 قطعاً نیاز به نیروهای کاری که بتوانند با مهارت‌های مناسب تکنولوژی‌های این حوزه را توسعه دهند، بسیار بیشتر احساس خواهد شد. مجمع جهانی اقتصاد در دنیا نشان می‌دهد که کسب و کارها بر این باورند که هوش مصنوعی و فرایند اتوماسیون می‌تواند به کارمندان آن‌ها اجازه دهد تا بیشتر روی بهره‌وری تمرکز داشته باشند و این در حالی است که 25 درصد از کسب و کارها نیز فکر می‌کنند که اتوماسیون منجر به ظهور موقعیت‌های شغلی جدیدی شده است.

تاثیرات انقلاب صنعتی چهارم بر کسب و کار - Fourth Industrial Revolution

یکی از مهم‌ترین تاثیرات انقلاب صنعتی چهارم روی کسب و کارها، فرایند دورکار شدن نیروهای کاری در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف است. این مسئله به میزان زیادی روی انعطاف‌پذیری هرچه بیشتر نیروهای کار در شرکت‌ها اثرگذار بوده و آزادی بیشتری را به کارمندان می‌دهد. همین عامل نیز باعث می‌شود تا آن‌ها تعادل بهتری بین کار و زندگی خود داشته باشند و به‌این‌ترتیب عملکرد آن‌ها نیز بهتر خواهد شد.

برای مثال کشاورزی هوشمند یک مفهوم نوظهور در حوزه هوشمندسازی است که به مدیریت مزارع و زمین‌های کشاورزی با استفاده از تجهیزات مدرن مانند اینترنت اشیا، رباتیک، پهپادها و هوش مصنوعی می‌پردازد.

تعریف هوشمندسازی و ارتباط با انقلاب صنعتی نسل چهارم

زمانی که صحبت از انقلاب صنعتی نسل چهارم می‌شود یکی از مهم‌ترین مفاهیمی که در این زمینه مطرح می‌شود مسئله هوشمندسازی است. هوشمندسازی به معنای استفاده از تکنولوژی‌های جدید مانند تکنولوژی‌های رباتیک، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و مواردی از این قبیل به منظور خودکارسازی فرایندهای مختلف است. حال همانطور که با مفهوم انقلاب صنعتی چهارم آشنا شده‌اید حتما متوجه شده‌اید هوشمندسازی نقشی کلیدی و بسیار مهم را در این انقلاب صنعتی ایفا می‌کند.

به طور کلی این هوشمندسازی تجهیزات و تکنولوژی‌های استفاده شده در صنایع مختلف است که منجر به انقلاب صنعتی در صنایع مختلف می‌شود. یک نکته بسیار مهم که در خصوص ارتباط میان این دو وجود دارد این است که هر دو آن‌ها از تکنولوژی‌های تقریبا یکسانی استفاده می‌کنند. هوش مصنوعی و تجزیه‌و‌تحلیل داده‌های حجیم اصلی‌ترین نقش را هم در انقلاب صنعتی نسل چهارم و هم در هوشمند سازی ایفا می‌کند. از طرف دیگر اینترنت اشیا و تجهیزات تولیدشده در این زمینه نیز جز عناصر مهم هوشمندسازی و انقلاب صنعتی نسل چهارم به شمار می‌آید.

کدام کسب و کارها بیشترین تأثیر را از انقلاب صنعتی چهارم می‌پذیرند؟

انقلاب صنعتی چهارم تقریباً می‌تواند روی تمامی کسب و کارها اثرگذار باشد و باعث تحول دیجیتال در صنایع مختلف شود؛ ولی برخی از صنایع به علت استفاده بیشتر از تجهیزات خودکار مانند روبات‌ها و تجهیزات هوشمند، بیشتر تحت تأثیر این انقلاب قرار می‌گیرند. در آینده‌ای نزدیک، می‌توان انتظار داشت که تعداد کارکنان تمام‌وقت در بخش‌های تولیدی و کشاورزی به میزان زیادی کاهش پیدا کند؛ چراکه بسیاری از این موقعیت‌های شغلی به علت بهبود تجهیزات اتوماسیون در حال حذف‌شدن هستند. از طرف دیگر ربات‌ها می‌توانند به انجام وظایف در کارخانه‌های صنعتی به‌صورت مؤثرتر و ایمن‌تر نیز کمک کنند.

طبق آمارهایی که در این زمینه منتشر شده است، پیشرفت نسل چهارم صنعت (Industry4) می‌تواند به منسوخ شدن بسیاری از موقعیت‌های شغلی در صنایعی مانند تهیه غذا، ساخت‌وساز، نظافت، رانندگی و البته بخش‌های کشاورزی و تولیدی منجر شود. علاوه بر موقعیت‌های شغلی در بخش‌های تولیدی باید دقت داشته باشید که اتوماسیون می‌تواند روی خدمات پستی و پیک، حمل‌ونقل و تحویل محصولات (لجستیک هوشمند چیست؟) و البته مشاغل صنعتی نیز تأثیرگذار باشد. پس به‌طورکلی می‌توان گفت که این نسل از انقلاب صنعتی می‌تواند بسیار بیشتر از گذشته کسب و کارها را تحت تأثیر خود قرار دهد.

تکنولوژی‌های انقلاب صنعتی چهارم

به‌طورکلی اصلی‌ترین مؤلفه‌های انقلاب صنعتی چهارم را تکنولوژی‌های مختلفی تشکیل می‌دهند که در حال حاضر توسعه یافته‌اند. از جمله این تکنولوژی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هوش مصنوعی: هوش مصنوعی بیانگر کامپیوترهایی است که می‌توانند؛ مانند انسان فکر کنند. آن‌ها می‌توانند به‌راحتی الگوهای پیچیده را تشخیص داده، اطلاعات را پردازش و از آن‌ها نتیجه‌گیری کنند. هوش مصنوعی امروزه به روش‌های مختلفی در صنعت نسل 4 استفاده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به پیدا کردن الگوهایی در انبوهی از داده‌های بدون ساختار و انجام بسیاری از فعالیت‌ها به‌صورت خودکار اشاره کرد.
 • بلاک‌چین: بلاک‌چین روشی امن، غیرمتمرکز و شفاف برای ثبت و به‌اشتراک‌گذاری داده‌ها است. ارز دیجیتال بیت‌کوین اصلی‌ترین کاربرد بلاک‌چین است؛ ولی امروزه از این فناوری می‌توان برای ردیابی در زنجیره‌های تأمین، ایمن‌سازی اطلاعات حساب پزشکی به‌صورت ناشناس و مبارزه با تقلب در رأی‌گیری‌ها نیز استفاده کرد.
 • پردازش‌های سریع کامپیوتری: فناوری‌های محاسباتی جدید کامپیوترها را بسیار هوشمندتر کرده‌اند. این فناوری‌ها کامپیوترها را قادر می‌سازند تا حجم عظیمی از داده‌ها را با سرعت بالاتری پردازش کنند. ظهور محیط‌های ابری و مبتنی بر کلود، به کسب و کارها اجازه می‌دهد تا اطلاعات خود را با خیالی راحت در هر محیطی که به اینترنت دسترسی دارند ذخیره کنند. فناوری‌های محاسباتی می‌توانند به میزان زیادی روی افزایش پتانسیل هوش مصنوعی در انقلاب صنعتی چهارم نیز تأثیرگذار باشند.

مولفه های انقلاب چهارم صنعتی

 • واقعیت مجازی: واقعیت مجازی یک تکنولوژی بسیار جذاب است که به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید دنیای واقعی را به‌راحتی شبیه‌سازی کنید. این تکنولوژی نیز در نسل چهارم صنعت کاربردها و مزایای گسترده‌ای خواهد داشت.
 • بیوتکنولوژی: بیوتکنولوژی از فرایندهای سلولی و زیست مولکولی برای توسعه فناوری‌ها و محصولات جدید استفاده می‌کند. یکی از مهم‌ترین مزایای این علم، کارآمدتر کردن فرایندهای تولید صنعتی، فراهم کردن منابع انرژی پاک و کارآمد است و به همین علت نیز جز مؤلفه‌های اصلی این انقلاب صنعتی قرار می‌گیرد.
 • رباتیک: رباتیک به طراحی، ساخت و استفاده از ربات‌ها برای استفاده شخصی و تجاری اشاره دارد. با وجود این‌که امروزه استفاده از آن‌ها در موارد شخصی چندان محبوب نیست؛ ولی پیشرفت تکنولوژی در سال‌های اخیر آن‌ها را به میزان زیادی پیشرفته‌تر و البته پیچیده‌تر کرده است. امروزه می‌توان از ربات‌ها در بسیاری از زمینه‌های مختلف از جمله تولید، بهداشت، ایمنی و کمک‌های انسانی استفاده کرد.
 • اینترنت اشیا: اینترنت اشیا یکی دیگر از مهم‌ترین مؤلفه‌های نسل چهارم صنعت (Industry4) به شمار می‌آید که در آن از تجهیزاتی مانند انواع حسگرها استفاده می‌شود تا اطلاعات را از محیط دریافت کرده و سپس از طریق بازوها و ابزارهای عملیاتی، برخی از فعالیت‌های خاص را انجام داد. اینترنت اشیا به کسب و کارها اجازه می‌دهد تا داده‌های مشتریان خود را به‌صورت دائمی جمع‌آوری کرده و آن‌ها را تجزیه‌وتحلیل کنند. همین عامل نیز به طور مستقیم روی کیفیت خدمات ارائه‌شده به مشتریان اثرگذار خواهد بود.
 • پرینتر سه‌بعدی: آخرین مورد از مؤلفه‌های مهم در انقلاب صنعتی چهارم، پرینترهای سه‌بعدی هستند. پرینت سه‌بعدی به شرکت‌های تولیدی اجازه می‌دهد تا قطعات خود را با ابزارهای کمتر، هزینه پایین‌تر و سریع‌تر تولید کنند.

ارتباط انقلاب چهارم صنعتی و تحول دیجیتال

انقلاب چهارم صنعتی و تحول دیجیتال دو مفهوم جدایی‌ناپذیر از یکدیگر هستند که امروزه به طور گسترده‌ای در صنایع مختلف را تحت تاثیر خود قرار داده‌اند. انقلاب صنعتی نسل چهارم بیشتر با صنایع و کسب‌وکارها سروکار دارد و این در حالی است که تحول دیجیتال امروزه سازمان‌ها و حتی دولت‌ها را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است. به طور کلی تحول دیجیتال در صنایع مختلف است که باعث می‌شود تا انقلاب صنعتی نسل چهارم اتفاق بیفتد. تحول دیجیتال در صنایع باعث می‌شود تا از تجهیزات و تکنولوژی‌های اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و … در این صنایع استفاده شده و در نتیجه انقلابی عظیم در این زمینه رخ دهد.

انقلاب صنعتی پنجم

انقلاب صنعتی نسل پنجم در نگاه اول تنها یک نسخه جدید و بهبود یافته از انقلاب صنعتی چهارم به نظر می‌رسد؛ ولی برخلاف عقیده بسیاری از افراد اکثر انسان‌ها آشنایی کاملی با این انقلاب صنعتی ندارند. این انقلاب صنعتی بیشتر روی شخصی‌سازی اطلاعات و فعالیت‌ها تمرکز دارد و بیانگر ارتباطی بسیار عمیق بین انسان‌ها و ماشین‌ها خواهد بود. به طور خلاصه می‌توان انقلاب صنعتی پنجم را به‌عنوان ترکیبی از نیروهای انسانی و ماشین‌آلات در محیط کار دانست.

در انقلاب صنعتی نسل پنجم تلاش می‌شود تا از ترکیب نیروهای انسانی و هوش مصنوعی برای دستیابی به قابلیت سفارشی‌سازی فرایندهای مختلف از جمله فرایند تولید استفاده شود. از جمله فناوری‌های پیشرفته‌ای که در انقلاب صنعتی نسل پنجم مورداستفاده قرار می‌گیرند می‌توان به محاسبات کوانتومی، اتوماسیون، هوش مصنوعی مولد و اینترنت اشیا اشاره کرد. از طرف دیگر خلاقیت‌ها و نوآوری‌های انسانی نیز در این انقلاب صنعتی نقشی کلیدی و بسیار مهم را ایفا می‌کنند.

خلاصه مطلب

انقلاب صنعتی چهارم را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات در دهه‌های اخیر قلمداد کرد که می‌تواند مزایای زیادی را برای کسب و کارها، صنایع و افراد جامعه داشته باشد. این انقلاب صنعتی مبتنی بر هوشمندسازی است و به همین علت نیز تجهیزات هوشمند و تکنولوژی‌هایی نظیر هوش مصنوعی و اینترنت اشیا حرف اول را در این انقلاب صنعتی می‌زنند. صنعت نسل 4 بدون شک می‌تواند روی طیف گسترده‌ای از کسب و کارها تأثیرگذار باشد. بااین‌وجود صنایع تولیدی، کشاورزی و پزشکی بیشترین تأثیر را از نسل چهارم صنعت می‌گیرند.

2 دیدگاه دربارهٔ «انقلاب صنعتی چهارم چیست؟ تعریف به زبان ساده»

 1. ممنونم از مقاله خوبتون درباره انقلاب چهارم صنعتی.
  در صورت امکان درباره تحول دیجیتال و ارتباطش با انقلاب صنعتی چهار بفرمایید.

  1. تیم محتوا اینفورتک

   با تشکر از دیدگاه شما
   برای داشتن اطلاعات بیشتر درباره انقلاب صنعتی 4 و تحول دیجیتال این مقاله را مطالعه کنید.
   لینک مقاله

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top

دوره آموزشی انقلاب صنعتی چهارم

آخرین فرصت ثبت‌نام