هوش مصنوعی مولد به عنوان یک کاتالیزور رشد (قسمت 2 از 2)

حکمرانی مهمتر از همیشه است

حکمرانی موثر برای مقیاس بندی هوش مصنوعی بسیار مهم است. یک چارچوب حاکمیتی جامع باید چشم انداز کسب و کار را بیان کند، ریسک ها و قابلیت ها را ارزیابی و از اعتبار سنجی عملکرد اطمینان حاصل کند، که برای حرکت فراتر از مرحله اثبات مفهوم ضروری است.

در CarMax، بزرگترین خرده‌فروش خودروهای دست دوم در ایالات متحده، یک رویکرد متعادل برای هوش مصنوعی مولد شامل استفاده از قدرت آن و ایجاد نرده‌های محافظ برای استفاده مؤثر است. یکی از کاربردهای قابل توجه آن یک ابزار هوش مصنوعی است که نظرات مشتریان را در صفحات تحقیق خودرو خلاصه و به تصمیم گیری خریدار کمک می کند.

شمیم محمد، معاون اجرایی و مدیر ارشد اطلاعات و فناوری CarMax، به دفتر مشاوره Deloitte در CTO گفت که این نوع موارد استفاده زمانی بیشترین ارزش تجاری را به همراه دارد که به صورت کنترل شده انجام شود. CarMax حکمرانی را در اولویت قرار داده که ممکن است هیجان انگیزترین جنبه هوش مصنوعی مولد به نظر نرسد، اما کلیدی برای گسترش آن است. این شرکت یک تیم مدیریت هوش مصنوعی نه تنها برای نظارت بر استفاده، بلکه برای استانداردسازی آموزش و کاربرد مدل در سراسر سازمان ایجاد کرد و دامنه دسترسی هوش مصنوعی را فراتر از تیم‌های فناوری و محصول گسترش داد. نقش این تیم تسهیل مقیاس‌بندی اپلیکیشن‌های تاثیرگذار هوش مصنوعی است و اطمینان حاصل می‌کند که آنها با ارزش‌های شرکت هماهنگ هستند.

محمد می گوید: «ما کارهای جالب زیادی از طریق یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی انجام داده ایم. چیزی که اکنون روی آن متمرکز شده‌ام این است که اطمینان حاصل کنم که از آن به شیوه‌ای مسئولانه استفاده می‌کنیم و به‌عنوان یک شرکت، هر آنچه را که مستقر می‌کنیم، به روش‌هایی انجام شود که با ارزش‌های اصلی ما سازگار باشد.»

مطمئن شوید که حق چاپ را دارید

هوش مصنوعی مولد چشم انداز حق چاپ را تغییر داده است. اکنون هر کسی می تواند با چند کلیک تصاویر، ویدئو، متن و صدا ایجاد کند. اما مدل‌های آموزشی در مورد محتوای شخص ثالث نگرانی‌هایی را در مورد حق چاپ ایجاد می‌کند. یک تصمیم اخیر دادگاه ایالات متحده، محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی را برای حفاظت از حق نسخه‌برداری غیرقابل صلاحیت تشخیص داد و پیچیدگی‌های قانونی استفاده از محتوای وب دارای حق نسخه‌برداری برای آموزش هوش مصنوعی را برجسته کرد.

با این وجود، استفاده مسئولانه از هوش مصنوعی مولد امکان پذیر است. به عنوان مثال، Shutterstock ابزار تولید تصویر را راه اندازی کرد که به حقوق صاحبان حق چاپ اصلی احترام می گذارد و حفاظت قانونی را برای استفاده تجاری تضمین می کند. این ابزار بر روی تصاویر هنرمندان رضایت‌دهنده، که برای مشارکت‌های خود غرامت دریافت می‌کنند، آموزش داده شده است. رویکرد Shutterstock، در نظر گرفتن محتوای دارای مجوز به عنوان داده‌ای برای آموزش هوش مصنوعی، تدابیر قانونی بیشتری را برای کاربران فراهم می‌کند.

سجل امین، مدیر ارشد فناوری Shutterstock، به دفتر مشاور Deloitte از CTO گفت: «همه در حال تولید محتوا هستند، از مدیران اجرایی گرفته تا افرادی که در خرده‌فروشی کار می‌کنند. نیاز به ایجاد محتوا کاملاً در حال انفجار بود، بنابراین ما فرصت اولیه ای را دیدیم تا به محتوای خود به عنوان داده هایی نگاه کنیم که می توانند مدل های هوش مصنوعی مولد را آموزش دهند. این در مورد محافظت از هسته کسب و کار ما است، اما همچنین احترام به هسته اصلی، که هنرمندان و مشارکت کنندگان هستند.»

خزیدن، راه رفتن، دویدن، پرواز

این رویکرد برای سال‌ها روش مؤثری برای شرکت‌ها برای افزایش استفاده از خدمات ارائه شده بوده است. هوش مصنوعی مولد تفاوتی ندارد. در مرحله خزیدن، برنامه‌ها ممکن است موقتی باشند و به تلاش دستی زیادی نیاز داشته باشند. اینها در نهایت به مرحله راهپیمایی می روند، که در آن فرآیندها در سطح پایه تعریف شده و خودکار می شوند. در مرحله اجرا، موارد استفاده استاندارد شده و در سطح سازمانی فراگیر می شوند. وقتی زمان پرواز فرا می رسد، سازمان از کاری که قبلاً انجام داده است برای پذیرش قابلیت های نسل بعدی استفاده می کند.

این استراتژی به Eastman، یک شرکت شیمیایی، در اتخاذ هوش مصنوعی مولد برای خدمات داخلی کمک کرد. ایستمن که به دلیل استفاده از تجزیه و تحلیل داده ها شناخته شده است، اکنون از هوش مصنوعی مولد برای بهبود فرآیندهای فروش خود استفاده می کند. این یک ابزار توسعه داده شده هوش مصنوعی، برای استخراج بینش از یادداشت‌ها و داده های تماس فروشی است که معمولاً در گذشته از آن ها استفاده نشده است.

آلدو نوسدا، مدیر ارشد اطلاعات Eastman، به دفتر مشاوره Deloitte از CTO گفت: «این به ما، یک شرکت شیمیایی، اجازه می‌دهد تا یک لایه خدمات دیجیتال را برای متمایز کردن خود در بازار و ایجاد مزیت رقابتی روی میز بیاوریم.»

همانطور که هوش مصنوعی مولد تکامل می یابد، کسب و کارها باید از پروژه های اثبات مفهوم به شیوه های استاندارد شده در سطح سازمانی پیشرفت کنند.

آینده هوش مصنوعی مولد شامل مدل‌هایی است که برای نیازهای صنعت خاص طراحی شده‌ و موجب افزایش اثربخشی آنها می­شوند. شرکت ها به طور فزاینده ای بر آموزش و سفارشی سازی مدل های زبان بزرگ (LLM) برای نیازهای خاص خود تمرکز می کنند.اینLLM  های خصوصی که با کد اختصاصی توسعه یافته و نگهداری می شوند و بر روی داده های خصوصی آموزش دیده اند، یک مزیت رقابتی ارائه می دهند. این رویکرد سفارشی نشان دهنده موج بعدی در تکامل هوش مصنوعی مولد است. BioNeMo انویدیا برای بیوتکنولوژی، هوش مصنوعی مرکز تماس Google برای خدمات مشتری، BloombergGPT  برای سؤالات مالی، و ClimateBERT برای مشاوره تغییرات آب و هوایی نمونه این روند هستند.

بعدی: مدیران تخیلی تحت تعقیب هستند

این مفهوم که تخیل ما محدودیت های ما را تعیین می کند، در عصر هوش مصنوعی مولد اهمیت جدیدی پیدا می کند. به‌طور سنتی، شرکت‌ها با محدودیت‌هایی مانند داده‌های ناکافی یا نامناسب، تردید در رهبری یا تردید در مورد تأثیر مواجه بودند. اکنون، هوش مصنوعی مولد بسیاری از این موانع را برطرف می‌کند و امکان ایجاد محتوای بی‌پایان، آشکارسازی کارایی عملیاتی و تجزیه و تحلیل سریع حجم وسیعی از داده‌ها را فراهم می‌کند.

در این چشم انداز، توانایی پرسیدن سؤالات روشنگرانه ضروری می شود. نسل جدیدی از رهبران خلاق، متمایز از کسانی که عمدتاً به داده ها و بینش ها متکی هستند، ممکن است به شهرت برسند. موفقیت برنامه های کاربردی هوش مصنوعی در شرکت ها به استفاده تخیلی بستگی داشته چرا که رویکردهای غیر خلاقانه نتایج محدودی به همراه دارد. با تشدید رقابت، رهبرانی که به طور خلاقانه از هوش مصنوعی مولد استفاده می کنند، می توانند از همتایان خود که فقط داده ها را دنبال می کنند، پیشی بگیرند.

با این حال، این از اهمیت تصمیم‌گیری مبتنی بر داده، که همچنان حیاتی است، نمی‌کاهد. تعریف داده محور بودن در حال تکامل است زیرا هوش مصنوعی مولد دامنه و عمق داده های قابل دسترسی را گسترش می دهد. رهبران به طور فزاینده ای نیاز به تفسیر و سؤال از منابع داده های مختلف، از جمله متون زبان طبیعی و گزارش های ماشینی دارند. رهبران خلاق از هوش مصنوعی مولد برای استخراج سریع بینش از این منابع استفاده خواهند کرد.

در حالی که گستره کامل تاثیر هوش مصنوعی مولد هنوز به طور کامل درک نشده است، پیش بینی می شود که در جنبه های مختلف سازمانی تحول آفرین باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا