هوش مصنوعی مولد به عنوان یک کاتالیزور رشد (قسمت 1 از 2)

با انفجار فناوری هوش مصنوعی مولد، بسیاری از شرکت‌ها در تلاش هستند تا تعیین کنند کسب‌وکارشان چگونه ممکن است سود ببرد. پاسخ ممکن است ساده تر از آن چیزی باشد که فکر می کنند.

بر اساس گزارش Tech Trends 2024 از Deloitte، از حدود سال 2015، برنامه های کاربردی یادگیری ماشین اغلب به عنوان هوش مصنوعی برچسب گذاری شده اند. برخی از کارشناسان استدلال کردند که اینها صرفاً تطبیق الگو هستند. هوش مصنوعی مولد، با بهره‌مندی از قدرت محاسباتی سریع، داده‌های آموزشی بهتر، و کاربردهای هوشمندانه شبکه‌های عصبی و یادگیری عمیق، با تقلید از شناخت انسان به روش‌های مختلف، خط را محو می‌کند، که می‌تواند منجر به افزایش بهره‌وری قابل توجه و محصولات نوآورانه شود.

ابزارهای هوش مصنوعی توانایی خود را ثابت کرده اند و اغلب در تست های شناختی از انسان ها بهتر عمل می کنند. چت جی پی تی در آزمون زیست شناسی بسیار چالش برانگیز Advanced Placement امتیاز بالایی کسب کرد. مولد تصویر Dall-E 2 توانست تست هوش بصری را حل کند. چت ربات کلود 2 آنتروپیک در بخش های شفاهی و نوشتاری آزمون GRE عالی بود. ابزارهای هوش مصنوعی در حال حاضر به طور مداوم در اندازه گیری دست خط، گفتار و تشخیص تصویر از انسان ها بهتر عمل می کنند. طبق گزارش Tech Trends 2024 Deloitte در درک مطلب و درک زبان هم پیشرفت های قابل توجهی داشته اند.

سوال دیگر این نیست که آیا ابزارهای هوش مصنوعی هوشمند هستند یا خیر، بلکه این است که چگونه می توان آنها را به گونه ای به کار برد که تأثیر واقعی کسب و کار را ایجاد کنند.

افزایش علاقه و پذیرش هوش مصنوعی مولد، نویدبخش اختلال

هوش مصنوعی مولد هنگامی که در اواخر سال 2022 و اوایل سال 2023 ظاهر شد، به سرعت توجه عمومی را به خود جلب کرد، که با نرخ پذیرش بی‌سابقه مشخص شد ChatGPT OpenAI تنها در 60 روز به 100 میلیون کاربر رسید و از رشد TikTok پیشی گرفت. پلتفرم‌های دیگری مانند Midjourney، Dall-E 2 و Google Bard نیز شاهد تعامل قابل توجه کاربران بودند. این افزایش به تنظیمات سازمانی گسترش یافت، همانطور که در نظرسنجی اولویت‌های مدیرعامل Deloitte در سال 2023 این امر نمایان شد.

موفقیت هوش مصنوعی مولد تا حدی به دلیل سخت افزار پیشرفته (عمدتاً تراشه های تخصصی هوش مصنوعی) است که به تولید مدل های پیشرفته تر مانند مدل های زبان بزرگ (LLM) کمک کرده است. این ابزارها به دلیل تجربه کاربری یکپارچه به جریان اصلی تبدیل شده‌اند و حتی غیرتکنولوژیست‌ها را قادر می‌سازند تا با مدل‌های بسیار پیشرفته درگیر شوند.

در نتیجه، برخی از سرمایه‌گذاران به شدت به استارت‌آپ‌ها با فناوری هوش مصنوعی مولد کمک مالی می‌کنند، چرا که پیش‌بینی می‌کنند که یک عصر فناوری کسب‌وکار متحول شده در پیش خواهد بود که در آن بینش‌ها به طور خودکار ظاهر شده، قراردادها خودشان را بررسی خواهند کرد و یک جریان بی‌پایان محتوا تولید می‌شود تا برندها را در مقابل مخاطبان خود نگه دارند.

بر اساس گزارش Tech Trends 2024، علیرغم نگرانی‌ها در مورد جایگزینی شغل‌های هوش مصنوعی، رهبران در درجه اول برنامه‌ریزی می‌کنند تا آن را برای بهبود کیفیت محتوا، به دست آوردن مزیت رقابتی، و افزایش تخصص کارکنان به جای کاهش نیروی انسانی به کار گیرند. هوش مصنوعی بیشتر به عنوان ابزاری برای رهایی کارگران از کارهای تکراری در نظر گرفته می شود و به آنها اجازه می دهد بر جنبه های خلاقانه تری از شغل خود تمرکز کنند.

روند در حال ظهور واضح است: هوش مصنوعی برای رشد کسب و کار ضروری است، نه با جایگزینی افراد، بلکه با افزایش بهره وری، دانش و خلاقیت آنها. مدیران اجرایی به طور فزاینده ای تحت فشار هستند تا به سرعت هوش مصنوعی مولد را اتخاذ کنند، به طوری که 64 درصد از مدیران عامل از فشار سرمایه گذاران، طلبکاران و وام دهندگان گزارش می دهند.

اما، همانطور که رهبران می دانند که نمی توانند مسیر خود را به سمت رشد کوچکتر کنند، نسبت به اهمیت ارتباط رهبری با نیاز نیز آگاه هستند. بعید به نظر می‌رسد که هوش مصنوعی مولد در فرآیندها به دلیل جدید بودن، دستاوردهای معناداری داشته باشد. درعوض، گزارش Tech Trends 2024 Deloitte نشان می‌دهد که رویکرد راهبردی‌تر و حل مسئله‌ای برای هوش مصنوعی مولد می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند تا خود را از رقبا متمایز کنند.

هدف شرکت ها مقیاس پذیری و تخصص دامنه است

پتانسیل کامل هوش مصنوعی مولد در تبدیل عملکردهای تجاری؛ کاهش هزینه ها؛ اختلال در چرخه محصول، خدمات و نوآوری؛ و ایجاد کارایی از طریق یک رویکرد تکاملی به داده های سازمانی و استراتژی های فناوری تحقق خواهد یافت.

ساختن یک سازمان مبتنی بر هوش مصنوعی مستلزم حفظ سیستم‌ها و الگوریتم‌هایی است، مشابه اینکه موشک به سکوی پرتاب و کنترل‌های پرواز نیاز دارد. زیرساخت‌ها و سیستم‌های کنترلی لازم برای موفقیت هوش مصنوعی مولد در تنظیمات سازمانی مشابه آن‌هایی هستند که برای تجزیه و تحلیل داده‌ها و یادگیری ماشینی توسعه یافته‌اند، هرچند با برخی تنظیمات.

اکثر کسب‌وکارها که زیرساخت لازم برای نیازهای مبتنی بر داده‌های هوش مصنوعی مولد را ندارند، احتمالاً به عنوان یک سرویس به این قابلیت‌ها دسترسی خواهند داشت. با استفاده از رابط های برنامه نویسی کاربردی، آنها می توانند هوش مصنوعی مولد را بدون ایجاد زیرساخت جدید در نرم افزارهای موجود ادغام کنند. در حالی که فروشندگان هوش مصنوعی بر کاربر پسند بودن تمرکز می کنند، شرکت ها همچنان باید این نیازهای مهندسی را در نظر بگیرند.

مهم است که موارد استفاده را عاقلانه انتخاب کنید. هوش مصنوعی می‌تواند برای کاهش هزینه‌ها، سرعت بخشیدن به فرآیندها، کاهش پیچیدگی، تغییر تعامل با مشتری، تقویت نوآوری و ایجاد اعتماد مورد استفاده قرار گیرد. کاربردهای خاص متفاوت خواهد بود، اما پروژه هایی که باعث پیشرفت در یک منطقه می شوند، مکان خوبی برای شروع هستند.

در اینجا برخی از ملاحظات اضافی از کسب و کارهایی است که در گزارش Deloitte’s Tech Trends 2024 که قبلاً این فناوری را پذیرفته اند، نشان داده شده است.

داده ها سوختی هستند که موتور هوش مصنوعی مولد را به حرکت در می آورد

برای کسب‌وکارها، داده‌های معمارانه و قابل دسترس برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی و فعال کردن برنامه‌های کاربردی پیشرفته بسیار مهم است.

این یکی از آموخته های Enbridge، بزرگترین شرکت گاز طبیعی در آمریکای شمالی بود. هنگامی که سفر مهاجرت ابری خود را آغاز کرد، اهداف اصلی آن مدرن سازی زیرساخت و کاهش اندازه مراکز داده داخلی خود بود. در این راستا این شرکت یک مخزن داده متمرکز ساخته است که داده ها را از سراسر سازمان جمع آوری کرده و جایگزین صدها سیلو می کند.

با ظهور هوش مصنوعی مولد، Enbridge به سرعت این مخزن را برای تقویت کارایی های مبتنی بر هوش مصنوعی تطبیق داد. آنها برای تسریع در ایجاد کد، یک کوپایلوت هوش مصنوعی مولد را برای توسعه دهندگان پیاده سازی کردند و ابزارهایی را برای افزایش بهره وری استفاده از برنامه در اختیار کارکنان قرار دادند.

جوزف گولاپالی، مدیر بخش ابر، عملیات فناوری اطلاعات و داده‌های Enbridge، به دفتر مشاوره Deloitte در CTO گفت، هدف این بود که «تحویل و نوآوری و کارایی آن را تسریع بخشد». این راه‌حل‌های هوش مصنوعی پتانسیل بهبود عملیات ما، بهبود ایمنی، ارتقای تجربه مشتری و بهبود عملکرد زیست‌محیطی ما را دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا