تأثیر تحول دیجیتال بر تجارت (قسمت 2 از 3)

اندازه گیری تأثیر تحول دیجیتال بر تجارت

همانطور که تأثیر تحول دیجیتال بر تجارت را درک می کنید، باید اندازه گیری این تأثیرات برای درک اثربخشی آنها و اطمینان از بازگشت سرمایه را بسیار مهم بدانید.

اندازه گیری کمی

معیارهای کمی شامل ارزیابی تأثیر تحول دیجیتال بر تجارت با استفاده از داده‌های عددی و معیارها است. این اندازه‌گیری‌ها عینی بوده، به راحتی قابل اندازه‌گیری هستند و بر نتایجی تمرکز دارند که به صورت اعداد بیان می‌شوند. رایج ترین و مؤثرترین معیار در اینجا شاخص های عملکرد کلیدی (KPI) است.

رشد درآمد

اندازه‌گیری تأثیر تحول دیجیتال بر درآمد شامل ارزیابی تأثیر مستقیم مالی تغییرات مبتنی بر فناوری است. این شیوه ها شامل نظارت بر رشد فروش، ارزیابی درآمد ایجاد شده از طریق پلتفرم های دیجیتال جدید و مقایسه گزارش های مالی قبل و بعد از تحول است.

برای مثال، یک کسب‌وکار خرده‌فروشی که یک پلتفرم تجارت الکترونیک را ادغام می‌کند، می‌تواند با مقایسه فروش آنلاین قبل و بعد از اجرای پلتفرم جدید، تعیین کند که آیا می‌تواند رشدی را به این تحول نسبت دهد یا خیر. این شرکت را قادر می سازد تا رشد درآمد را کمیت کند.

کاهش هزینه

کاهش هزینه یک معیار مهم برای تعیین کمیت اثربخشی تحول دیجیتال است. این با محاسبه صرفه جویی از اتوماسیون فرآیند، کاهش هزینه های عملیاتی و نگهداری و افزایش بهره وری اندازه گیری می شود. برای نشان دادن، می‌توانید کاهش هزینه‌های وارد کردن و پردازش دستی داده‌ها را به دلیل پیاده‌سازی سیستم‌های ضبط خودکار داده اندازه‌گیری کنید.

نرخ حفظ مشتری

حفظ مشتریان فعلی اغلب مقرون به صرفه تر از به دست آوردن مشتریان جدید است. اندازه گیری نرخ حفظ مشتری شامل ردیابی درصد مشتریانی است که پس از تحول دیجیتال به تجارت با شرکت ادامه می دهند.

در عمل، کسب‌وکار شما می‌تواند با تجزیه و تحلیل داده‌های مشتری، پیاده‌سازی مکانیسم‌های بازخورد مشتری، و استفاده از ابزارهای مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) برای نظارت بر نرخ‌های حفظ شروع کند. می‌توانید با نظارت بر تعداد مشترکینی که اشتراک خود را تمدید می‌کنند، از یک سرویس اشتراک آنلاین برای محاسبه ماندگاری استفاده کنید.

سنجش کیفی

تجزیه و تحلیل داده‌های عددی از اندازه‌گیری کمی، بینش‌های ارزشمندی به شما می‌دهد، با این حال، ممکن است برای تصمیم‌گیری استراتژیک کافی نباشند. نگاه کردن به نتایج کیفی نیز بسیار مهم است.

متریک اندازه گیری کیفی به جنبه های کمتر ملموس تحول و بررسی کیفیت و درک تغییرات می پردازد. این اندازه گیری ها ذهنی بوده و بر احساسات، تجربیات و مشاهدات تکیه دارند.

بهبود رضایت مشتری

اندازه‌گیری تأثیر کیفی بر رضایت مشتری شامل ارزیابی بازخورد مشتری، نظرسنجی‌ها و تحلیل احساسات است. می توانید با انجام نظرسنجی های رضایت مشتری، تجزیه و تحلیل اشاره های رسانه های اجتماعی و جمع آوری بازخورد کیفی از طریق مصاحبه با مشتری شروع کنید. به عنوان مثال، رستورانی که سیستم سفارش خود را دیجیتالی می کند، ممکن است بازخورد مثبتی در مورد زمان انتظار کوتاهتر و فرآیندهای سفارش آسانتر دریافت کند.

افزایش بهره وری کارکنان

برای تعیین اینکه آیا ادغام ابزارهای دیجیتال، اتوماسیون و آموزش منجر به افزایش بهره وری کارکنان شده است، از بازخورد، نظرسنجی و مشاهده کارکنان استفاده کنید. نظارت بر رضایت کارکنان از طریق نظرسنجی ها، پیگیری زمان صرفه جویی شده از طریق اتوماسیون، و پیگیری روحیه کارکنان چند پیشنهاد هستند. افزایش رضایت شغلی و کاهش استرس مزایای بالقوه‌ای هستند که می‌توانند از اجرای فرآیندهای دیجیتالی کارآمد ناشی شوند.

افزایش شهرت برند

تاثیر تحول دیجیتال بر کسب و کار نیز منجر به افزایش شهرت و آگاهی برند می شود. ارزیابی این تأثیر شامل نظارت بر ذکر رسانه های اجتماعی، بررسی های آنلاین و ادراک عمومی است. برای رسیدن به این هدف، می‌توانید از ابزارهای تحلیل احساسات برای سنجش احساسات آنلاین، نظارت بر تغییرات در شهرت برند در طول زمان و ردیابی فراوانی ذکرهای مثبت و منفی استفاده کنید.

برای نشان دادن خود، یک شرکت فناوری ممکن است متوجه شود که شهرت برندش با ابراز رضایت مشتریان از زمان پاسخ‌دهی سریع‌تر از طریق کانال‌های خدمات مشتری دیجیتال، و همچنین معرفی محصولات یا خدمات نوآورانه و قابل اعتماد که مشتریان و شرکا را جذب می‌کنند، بهبود می‌یابد.

Impact of Digital Transformation on Business 3

مهارت های مورد نیاز برای غلبه بر چالش ها در تحول دیجیتال

دستیابی به یک تحول دیجیتال موفق یک کار بسیار چالش برانگیز است. موانع مهم در حوزه تحول دیجیتال شامل مقاومت در برابر تغییر، تخصیص ناکافی منابع و آسیب پذیری های امنیتی فراگیر است. این عوامل همچنین به شکست تحول دیجیتال برخی از سازمان ها کمک می کند.

غلبه بر چالش‌ها در تحول دیجیتال مستلزم مجموعه‌ای از مهارت‌های ضروری است که در پیمایش پیچیدگی‌های این سفر مؤثر است. در اینجا مهارت های مورد نیاز برای رسیدگی با چالش های کلیدی وجود دارد:

مدیریت تغییر

تحول دیجیتال مستلزم تغییر قابل توجهی در فرهنگ و شیوه‌های سازمانی است که به راحتی منجر به مقاومت در برابر تغییرات درون سازمان می‌شود. به عنوان یک واکنش طبیعی انسان، این یک رویداد اجتناب ناپذیر است که توسط عواملی مانند ترس از ناشناخته، از دست دادن کنترل و نگرانی در مورد امنیت شغلی هدایت می شود.

در نتیجه، مهارت‌های مدیریت تغییر برای رهبری مؤثر تیم‌ها در این انتقال‌ها بسیار مهم است. افراد متخصص در مدیریت تغییر می توانند چشم اندازی قانع کننده برای تحول ایجاد کنند. کسب‌وکارها باید ارتباطات شفافی را در بین سازمان‌ها ایجاد، به نگرانی‌ها رسیدگی و منبع مقاومتی را که در طول این تغییرات ایجاد می‌شود، شناسایی کنند.

مشارکت ذینفعان مربوطه نیز مهم است. سازمان‌ها باید بدانند که چگونه کارکنان را درگیر کنند، به آن ها انگیزه بدهند و اطمینان حاصل کنند که نیروی کار به راحتی با فناوری‌ها و فرآیندهای جدید سازگار می‌شود. رهبری قوی، ارتباطات عالی و همدلی از مهارت های حیاتی در مدیریت تغییر هستند.

منابع فناوری اطلاعات

سازمان‌ها می‌توانند ایده‌های خوبی در مورد طرح‌های تحول دیجیتال داشته باشند، با این حال، با سرمایه‌گذاری ناکافی در منابع، به‌ویژه از نظر فناوری اطلاعات، مرحله اجرا غیرممکن به نظر می‌رسد.

نقشه راه تحول دیجیتال شما باید شامل برنامه ریزی و تخصیص منابع روشن باشد، از جمله برآورد از نظر مالی و پرسنلی. ارزیابی کنید که چه ابزارها و چارچوب هایی برای ابتکارات دیجیتالی خود نیاز دارید. بودجه تخمین زده شده برای سرمایه گذاری در آن ابزارها را محاسبه کرده تا بررسی کنید که آیا کسب و کار شما قادر به انجام چنین هزینه هایی است یا خیر.

متخصصان IT ماهر برای برنامه ریزی، اجرا و مدیریت مداوم ابتکارات دیجیتال ضروری هستند. این متخصصان باید دارای طیف وسیعی از مهارت ها، از جمله تخصص در رایانش ابری، امنیت سایبری، مدیریت داده ها و توسعه نرم افزار باشند. مهارت‌های قوی مدیریت پروژه نیز در هماهنگی تیم‌های فناوری اطلاعات و حصول اطمینان از ادامه مسیر پروژه‌ها ارزشمند است.

اگر کسب‌وکار شما دارای تیم ماهر فناوری اطلاعات نیست، فرآیند تحول دیجیتال خود را به یک ارائه‌دهنده شخص ثالث برون سپاری کنید. تعداد زیادی آژانس تحول دیجیتال در بازار وجود دارد. Magenest با 8 سال تجربه در این زمینه و یک تیم حرفه ای، مطمئن است که خدمات درجه یک را به شما ارائه می دهد تا شما را در موفقیت تحول دیجیتال راهنمایی کند.

امنیت داده ها و حریم خصوصی

خطر نقض داده ها و نگرانی های حفظ حریم خصوصی از جمله چالش های اصلی تحول دیجیتال است. با افزایش دیجیتالی شدن عملیات و اهمیت فزاینده داده ها، امنیت سایبری و مهارت های حفظ حریم خصوصی داده ها از اهمیت بالایی برخوردار است و باید در فرآیند تحول دیجیتال در اولویت قرار گیرد.

ضروری است که سازمان‌های شما با ایجاد پروتکل‌های امنیتی انعطاف‌پذیر، حفاظت از داده‌های حساس و اطمینان از پایبندی به مقررات حفظ حریم خصوصی داده‌ها، این تلاش را به سرعت آغاز کنند. توجه بیشتری باید به ارزیابی ریسک، تشخیص تهدید و واکنش به حادثه، در میان سایر موارد داده شود. حفظ آگاهی از تهدیدات و فناوری های نوظهور امنیت سایبری به منظور محافظت از سازمان ها در برابر حملات سایبری و نقض داده ها بسیار مهم است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا