سیم کشی مجدد و پیشروی: رهبران دیجیتال و هوش مصنوعی بقیه را پشت سر می گذارند (قسمت 1 از 2)

بر اساس تحقیقات جدید McKinsey، شرکت‌هایی با قابلیت‌های دیجیتال و هوش مصنوعی قوی متوجه شده‌اند که چگونه ارزش ترکیبی تولید کنند.

فاصله بین رهبران دیجیتال و هوش مصنوعی و سایر بازیگران صنعت زیاد و در حال بزرگتر شدن است. طی سه سال گذشته، گسترش بلوغ دیجیتال و هوش مصنوعی بین رهبران و عقب مانده ها 60 درصد افزایش یافته است.

این توسعه نقطه مقابل قانع کننده ای برای نتایج غیرقابل تحمل تحولات دیجیتال و هوش مصنوعی فراهم می کند که بسیاری از شرکت ها تا به امروز تجربه کرده اند. تحقیقات قبلی نشان داده است که شرکت‌ها به‌طور متوسط کمتر از یک سوم ارزشی را که از ابتکارات تحول دیجیتال خود انتظار دارند، به‌رغم سرمایه‌گذاری قابل توجه به دست آورده‌اند. اما مجموعه‌ای از شرکت‌های پیشرو نه تنها به این فکر می‌کنند که چگونه از دیجیتال و هوش مصنوعی برای تولید ارزش استفاده کنند، بلکه با سرعت بیشتری این کار را انجام داده و فاصله بیشتری بین خود و سایر بازیکنان ایجاد می‌کنند.

برای درک بهتر دامنه این حق بیمه ارزشی و نحوه ایجاد آن توسط شرکت های پیشرو، ما تجزیه و تحلیل دقیق بیش از 1000 شرکت را انجام دادیم.

یافته های کلیدی

یافته های کلیدی شامل موارد زیر است:

ارزش دیجیتال و هوش مصنوعی واقعی و قابل توجه است. شواهد نشان می‌دهد که شرکت‌هایی که دارای قابلیت‌های دیجیتال و هوش مصنوعی پیشرو هستند، دو تا شش برابر بازدهی بیشتری در هر بخش تجزیه و تحلیل شده، دارند.

فاصله بین رهبران و عقب مانده ها در حال افزایش است زیرا دیجیتال و هوش مصنوعی، زمانی که به خوبی پیاده سازی شوند، مزایای ترکیبی را ارائه می دهند.

رهبران، تحول دیجیتال و هوش مصنوعی را با سرمایه گذاری در مجموعه ای جامع از قابلیت های غیرقابل کپی پیاده سازی می کنند.

عقب مانده ها اگر مایل به انجام کار سخت برای بازسازی نحوه اداره شرکت هایشان باشند، می توانند عقب بیفتند.

ارزش قابلیت های دیجیتال و هوش مصنوعی واقعی است

در حالی که بیشتر رهبران کسب و کار ممکن است نیاز به گنجاندن عمیق‌تر دیجیتال و هوش مصنوعی را در کسب‌وکار خود بپذیرند، بسیاری از تلاش‌گرها و سرمایه‌گذاران موجود، تردید دارند و نمی‌دانند که آیا این امر منجر به عملکرد بهتر و پایدار خواهد شد یا خیر. داده‌های ما نشان می‌دهد که ایجاد قابلیت‌های دیجیتال و هوش مصنوعی ارزش واقعی را افزایش می‌دهد، روندی که برای هر بخش تحلیل‌شده صادق است (شکل 1). برای مثال، رهبران دیجیتال در بیمه، رشد پنج ساله کل بازده سهامداران (TSR) داشته که شش برابر بیشتر از شرکت‌های عقب مانده است. کالاهای بسته بندی شده مصرفی (CPG) و رهبران خرده فروشی سه برابر بهتر از همتایان خود در بخش خود عمل کرده، در حالی که شرکت های انرژی، مواد و کشاورزی دو برابر بهتر عمل می کنند.

svgz rewired and running exhibits ex1 v5

اما چگونه این قابلیت‌های نوآورانه مستقیماً عملکرد بهتری دارند؟ بخش بانکداری خرد نمونه ای قوی از این پیوند را ارائه می دهد. بین سال‌های 2018 و 2022، رهبران دیجیتال در بانکداری به میانگین TSR سالانه 8 درصد در مقابل 5 درصد برای عقب مانده‌ها دست یافتند (شکل 2).

 

svgz rewired and running exhibits ex2 v5تمایز مهمی بین ایجاد یک کانال دیجیتال و تبدیل استفاده از آن کانال به ارزش وجود دارد. از سال 2018 تا 2022، در حالی که هم رهبران و هم عقب‌مانده‌ها پذیرش اپلیکیشن‌های موبایل را افزایش دادند، رهبران مزیت خود را حفظ کرده اما افزایش ندادند. مهمتر از آن، با ادغام بهتر دیجیتال و هوش مصنوعی در کل سفر مشتری و در نتیجه کاهش نقاط اصطکاک، رهبران مزیت خود را در فروش آنلاین گسترش دادند. در همان زمان، آنها با سرعت بیشتری در تعاملات مشتری همه‌کاناله، با پشتیبانی از اتوماسیون و تجزیه و تحلیل، پیشرفت کردند و به طور چشمگیری هزینه خدمات را کاهش دادند. این اثرات به حاشیه سود و زیان (P&L) و گسترش چندگانه آنها کمک کرد که منجر به عملکرد بهتر TSR شد.

اثر ارزش ترکیبی که فاصله را نسبت به عقب ماندگی ها افزایش می دهد

همانطور که انتظار می‌رود، سطوح متوسط بلوغ دیجیتالی برحسب بخش متفاوت است و خرده‌فروشی و فناوری پیشرفته پیشتاز این بسته هستند. با این حال، به طور معناداری، بلوغ دیجیتال و هوش مصنوعی بین رهبران و عقب مانده ها گسترش یافته و در هر بخش در حال رشد است (شکل 3). حتی در بسیاری از بخش‌هایی که متوسط بلوغ آنها نسبتاً پایین است، مشاغلی وجود دارند که به عنوان شرکت‌های برتر دیجیتال و هوش مصنوعی فعالیت می‌کنند.

 

svgz rewired and running exhibits ex3 v5رهبری دیجیتال و هوش مصنوعی ثابت نیست. رهبران به طور فزاینده‌ای از نظر قابلیت‌های دیجیتالی و هوش مصنوعی جلوتر می‌روند، که با گذشت زمان، اثر ترکیبی از نظر مزیت عملکرد ارائه می‌کند. میانگین گسترش نمرات بلوغ دیجیتال و هوش مصنوعی بین بالاترین و پایین ترین عملکردها بین دو دوره مورد مطالعه (از سال 2016 تا 19، زمانی که 10 امتیاز بود تا 2020-22، زمانی که 16 امتیاز بود) 60 درصد افزایش یافته است. به عبارت دیگر، قابلیت‌هایی که رهبران دیجیتال و هوش مصنوعی روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، همچنان در حال بهبود بوده و حتی فاصله بیشتری از عقب مانده‌ها ایجاد می‌کنند.

 

svgz rewired and running exhibits ex4 v5

این اثر در هر بخش تحلیل شده صادق است. سود ترکیبی در فناوری پیشرفته، بانکداری و بیمه، که در آن مدل‌های کسب‌وکار اساسی به ویژه از اتکای خود به داده‌ها و نرم‌افزار بهره‌مند شده‌اند، بیشتر بود. نرخ تغییر برای رسانه ها، سرگرمی ها و مراقبت های بهداشتی به ویژه برجسته شده، که احتمالاً با نیاز به ایجاد قابلیت ها در طول همه گیری COVID-19 تسریع شده است، زیرا مردم رسانه های دیجیتال بیشتری را در خانه مصرف می کنند و بیشتر به گزینه های سلامت دیجیتال روی می آورند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا