امنیت سایبری چیست؟ فناوری و حفاظت از داده ها

امنیت سایبری یک تهدید رو به رشد است، به طوری که مجمع جهانی اقتصاد در اوایل سال 2024 آن را به عنوان یکی از مبرم ترین مسائل پیش روی سازمان ها در سطح جهان توصیف کرد.

بر اساس گزارش مرکز تحقیقات جرایم رایانه ای، هزینه جهانی جرایم سایبری به سرعت در حال رشد است و پیش بینی می شود تا سال 2025 به بیش از 12 تریلیون دلار برسد. تابستان گذشته، چک پوینت ریسرچ گزارش داد که تعداد حملات در طول سال 2022 تا 8 درصد افزایش یافته و سازمان ها با میانگین 1258 حادثه در هفته مواجهند. در نتیجه، امنیت سایبری در حال تبدیل شدن به یک اولویت فزاینده برای مشاغل و دولت ها است. در اینجا نگاهی به خطرات اصلی امنیت سایبری فعلی و اقداماتی که سازمان‌ها می‌توانند برای حفظ امنیت داده‌های خود انجام دهند، می اندازیم.

امنیت سایبری چیست؟

امنیت سایبری یک اصطلاح بسیار گسترده است که به عملکرد محافظت از سیستم های رایانه ای، شبکه ها، برنامه ها، دستگاه ها و داده ها در برابر حملات سایبری از طریق ابزارهای تکنولوژیکی و فرآیندهای مدیریتی اشاره دارد.

در عین حال، امنیت اطلاعات به طور خاص به محافظت از محرمانه بودن، یکپارچگی و در دسترس بودن داده های نگهداری شده توسط یک سازمان مربوط می شود. هر دو معمولاً شامل اجرای چندین لایه حفاظتی هستند، از آموزش آگاهی کارکنان گرفته تا مدیریت هویت و دسترسی، تشخیص تهدید و بازیابی بلایا و برنامه ریزی تداوم کسب و کار.

انواع مختلف امنیت سایبری چیست؟

امنیت شبکه روش های مختلفی را توصیف می کند که برای محافظت از شبکه ها در برابر نفوذ طراحی شده اند. این ابزارها معمولاً از طریق استفاده از کنترل دسترسی، تجزیه و تحلیل شبکه، فایروال ها، رمزگذاری VPN و سایر تکنیک ها استفاده می شوند. در عین حال، امنیت نقطه پایانی بر روی دستگاه‌های متصل به آن شبکه از قبیل رایانه‌های رومیزی، لپ‌تاپ، دستگاه‌های تلفن همراه و موارد مشابه متمرکز است.

امنیت برنامه‌ها همانطور که از نام آن پیداست، مربوط به تکنیک‌های مختلفی است که برای اطمینان از ایمن بودن برنامه‌های کاربردی استفاده می‌شود، با هدف رفع هر گونه آسیب‌پذیری قبل از سوء استفاده. این می تواند شامل اسکن آسیب پذیری در حین توسعه، آزمایش امنیتی مداوم در حین استفاده، اقدامات احراز هویت و فایروال ها باشد. در همین حال، امنیت اینترنت اشیا (IoT) به لطف حجم عظیمی از داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط سخت‌افزارهای متصل به اینترنت اشیا، از دستگاه‌های خانه هوشمند گرفته تا حسگرهای صنعتی، مجموعه‌ای کاملاً جدید از مسائل را ایجاد می‌کند. بسیاری از این دستگاه‌ها هیچ ویژگی امنیتی ذاتی ندارند و مدیریت آنها را به یک چالش مهم تبدیل می‌کند.

تهدیدات بالقوه امنیت سایبری چیست؟

تهدیدهای جدید امنیت سایبری همیشه ظاهر می شوند، اما گسترده ترین خطر در حال حاضر باج افزار است: استفاده از بدافزارها برای قفل کردن داده های قربانی تا زمانی که هزینه ای پرداخت شود، که این امر معمولاً از طریق بیتکوین صورت می گیرد.

چنین رخنه‌های داده‌ای که در آن داده‌ها توسط مهاجم کپی، دزدیده یا تغییر می‌کنند، می‌توانند به روش‌های مختلفی رخ دهند. حملات مهندسی اجتماعی شامل استفاده از تاکتیک‌های روان‌شناختی برای متقاعد کردن افراد به افشای ناآگاهانه اطلاعات یا انجام اقداماتی است که به هکرها دسترسی پیدا می‌کند. اصطلاح «فیشینگ» روشی رایج برای انجام این کار است که به موجب آن مهاجمان از تماس‌های تجاری واقعی یا سایر سازمان‌های قابل اعتماد تقلید کرده تا قربانی را وادار کنند که محافظ خود را کنار بگذارد. در موارد دیگر، مهاجم یک خودی است که از قبل دسترسی مجاز دارد. یکی از پیچیده ترین انواع حمله، حمله انکار سرویس توزیع شده (DDoS) است که در آن مهاجم قصد دارد با پر کردن ترافیک وب سایت قربانی، آن را فلج کند.

نکاتی برای بهبود امنیت سایبری چیست؟

برای افراد، شکل اصلی دفاع، نرم افزار ضد ویروس به همراه استفاده از رمز عبور قوی، پشتیبان گیری از داده ها و به روز نگه داشتن نرم افزار و سیستم است. در صورت امکان، استفاده از احراز هویت چند عاملی که نیاز به دو شکل شناسایی قبل از اجازه دسترسی دارد، توصیه می شود.

سازمان‌ها باید از این تکنیک‌ها استفاده کرده و رویکردی رسمی‌تر و سازمانی‌تر داشته باشند. این باید شامل انجام ارزیابی ریسک، آسیب پذیری و تاثیر، انجام ممیزی های امنیتی منظم و آموزش کارکنان باشد. داده‌های کلیدی باید رمزگذاری شوند و دسترسی به آن‌هایی که واقعاً به آن نیاز دارند، محدود شده و سیاست‌های رمز عبور اعمال شود. در این زمینه بیمه سایبری حیاتی بوده و همچنین مهم است که به زنجیره تامین سازمان و نحوه مدیریت شرکای آن با امنیت نگاه کنید، زیرا این اغلب می تواند یک حلقه ضعیف وجود داشته باشد. سازمان های ملی مانند آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت ایالات متحده منبع مفیدی برای مشاوره هستند.

چه شرکت هایی پیشتاز فضای امنیت سایبری هستند؟

هزاران شرکت امنیت سایبری در سراسر جهان وجود دارد، از غول های صنعتی با درآمدهای میلیاردی گرفته تا شرکت های کوچک و تخصصی. در همین حال، برخی از فروشندگان بزرگ فناوری، مانند  IBMو MicrosoftMSFT ، برای ارائه راه حل های خود گسترش یافته اند.

بدون ترتیب خاصی، برخی از شرکت های برتر امنیت سایبری عبارتند از:

 1. Palo Alto NetworksPANW یکی از بهترین شرکت‌های عمومی امنیت سایبری و یکی از بزرگترین شرکت‌ها
 2. FortinetFTNT متخصص در امنیت شبکه برای سازمانی
 3. CrowdStrikeCRWD شناخته شده برای امنیت نقطه پایانی، همراه با اطلاعات تهدیدات و خدمات پاسخ به حملات سایبری
 4. Rapid7 یک پلت فرم یکپارچه امنیت سایبری را ارائه می دهد که نقطه پایانی تا ابری را پوشش می دهد
 5. Cisco شناخته شده برای امنیت شبکه توزیع شده، با فایروال، نقطه پایانی و راه حل های دیگر
 6. ProofpointPFPT راه حل های امنیت سایبری را برای ایمیل، وب و ابر ارائه می دهد.
 7. McAfee بهترین برای آنتی ویروس، محافظت در برابر فیشینگ، ویروس ها، هکرها و باج افزارها
 8. IBM امنیت سازمانی از جمله تجزیه و تحلیل اطلاعاتی، محافظت در برابر کلاهبرداری، امنیت موبایل و پردازنده مرکزی را ارائه می دهد
 9. Trend Micro برای امنیت سازمانی شناخته شده، اما در بین مشاغل کوچک نیز محبوب است
 10. Darktrace پیشرو در امنیت مبتنی بر هوش مصنوعی، پوشش پیشگیری، تشخیص، پاسخ و بازیابی
 11. Microsoft همانطور که انتظار دارید، برای امنیت ویندوز شناخته شده است، با پیشنهاداتی برای مدیریت هویت و دسترسی، اطلاعات و تجزیه و تحلیل و امنیت پایگاه داده

cta telegram

آینده امنیت سایبری چیست؟

برای بسیاری از سازمان ها، با افزایش تعداد و شدت حملات سایبری، امنیت سایبری به یک اولویت در سطح هیئت مدیره تبدیل شده است.

بسیاری از برنامه ها با استفاده از استراتژی هایی مانند رمزگذاری، احراز هویت چند عاملی و اعتماد صفر شروع به ظهور کرده اند، که به موجب آن ها دسترسی به سیستم ها و داده ها از طریق تأیید هویت به شدت کنترل می شود. شاید بزرگترین تغییر در امنیت سایبری، استفاده روزافزون از هوش مصنوعی باشد، که نه تنها توسط مجرمان سایبری، بلکه توسط مدافعان نیز قابل بهره برداری است. ابزارهای هوش مصنوعی امکان تجزیه و تحلیل میلیون‌ها رویداد و شناسایی ناهنجاری‌ها را فراهم و حملات احتمالی را برجسته می‌کنند. همچنین می‌توان از هوش مصنوعی برای ارائه نظارت مستمر، خودکارسازی فرآیندهای امنیتی مانند مدیریت پچ و کمک به حذف خطای کاربر استفاده کرد. در سال‌های آینده، حملات باج‌افزار احتمالاً از نظر تعداد و شدت افزایش خواهند یافت. در همین حال، دیپ‌فیک‌های تولید شده توسط هوش مصنوعی با متقاعد کردن قربانیان که با یک مخاطب واقعی صحبت می‌کنند، انجام حملات فیشینگ را برای مهاجمان آسان‌تر می‌کنند.

در نهایت باید گفت که تهدید سایبری با ظهور تکنیک‌های حمله جدید و رقابت تسلیحاتی مداوم بین بازیگران بد و مدافعان با سرعت فزاینده‌ای در حال پیشرفت است. با این حال، ابزارهای جدید، به ویژه استفاده از هوش مصنوعی، به سازمان ها فرصت مبارزه می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا