7 روش استفاده خرده فروشان از هوش مصنوعی مولد

هوش مصنوعی مولد ابزاری متحول کننده است که تقریباً تمام صنایع از جمله خرده فروشی را تحت تأثیر قرار می دهد. از هموارسازی سفر خرید آنلاین گرفته تا ارائه محصولات شخصی‌سازی‌شده و موارد زیادی در این بین، هوش مصنوعی مولد می‌تواند به خرده‌فروشان برای خرید در فروشگاه‌های فیزیکی و همچنین فروشگاه‌های آنلاین کمک کند تا مشتریان را خوشحال کنند.

در اینجا هفت مورد استفاده از هوش مصنوعی مولد وجود دارد که همه خرده فروشان باید در حال بررسی آنها باشند.

  1. دستیاران خرید هوش مصنوعی خرید با چت را فعال کنند

شما بدون شک با چت ربات های خدمات مشتری تعامل داشته اید. به لطف هوش مصنوعی مولد، اکنون شاهد افزایش دستیاران خرید مجازی هستیم. ابزارهای هوش مصنوعی مکالمه ای که به مشتریان کمک می کند تا آنچه را که به دنبال آن هستند، به سادگی با تایپ کردن یا گفتن آنچه می خواهند پیدا کنند. (در برخی موارد، حتی با اشتراک‌گذاری یک عکس برای نشان دادن محصول خاصی که می‌خواهند پیدا کنند.)

دیگر سعی نکنید بفهمید محصول مورد نظر شما در کدام دسته قرار می گیرد یا با چه فیلترهای جستجوی متعددی دست و پنجه نرم می کند، فقط آنچه را که در پی آن هستید، بخواهید.

ویژگی ShopBot eBay یک نمونه عالی از دستیار خرید شخصی هوش مصنوعی است. به گونه ای طراحی شده تا مشتریان بتوانند تعداد زیادی از فهرست های eBay را کاهش داده تا معامله مناسب برای خود را سریعتر پیدا کنند و با پیام های متنی، پیام های صوتی و حتی عکس نیز کار می کند.

خریدهای پیچیده را نیز می توان با دستیار خرید هوش مصنوعی تسریع کرد. به عنوان مثال مشتریان اکنون می توانند در Expedia، با داشتن یک “چت” باز با برنامه، از بحث در مورد محل اقامت گرفته تا تعیین دقیق بهترین مناظر برای دیدن، ترتیبات سفر خود را برنامه ریزی کنند.

  1. ویژگی های واقعی تر آزمایشی مجازی

تا به حال، ویژگی‌های آزمایش مجازی نسبتاً ابتدایی بوده‌اند. به عنوان مثال، انتخاب از فهرست کوچکی از فرم‌های بدن برای دیدن اینکه یک لباس خاص ممکن است در اندام مشتری چگونه به نظر برسد. با این حال، هوش مصنوعی مولد سطح جدیدی از واقع گرایی را برای چنین ویژگی هایی به ارمغان می آورد. به عنوان مثال، گوگل فناوری آزمایش مجازی را معرفی کرده که از هوش مصنوعی مولد برای نشان دادن لباس‌ها بر روی طیف گسترده‌ای از مدل‌های واقعی استفاده می‌کند. گوگل می‌گوید که مدل مولد هوش مصنوعی می‌تواند تنها یک عکس از یک لباس بگیرد و به دقت نشان دهد که چگونه می‌چسبد، می‌پوشد و غیره را روی طیف متنوعی از مدل‌های واقعی از سایز XXS تا 4XL که رنگ پوست و قومیت‌های مختلف را نشان می‌دهد. این ویژگی برای برندهایی مانند Anthropologie و H&M در دسترس است.

در آینده، مشتریان می‌توانند بر اساس عکس و اندازه‌گیری‌های دقیق خود، یک آواتار واقعی را از خود ایجاد و سپس تصویری از خود با پوشیدن لباسی خاص ایجاد کنند (حتی با ترکیب آیتم‌های مختلف برای دیدن اینکه چقدر با هم هماهنگ هستند). هوش مصنوعی مولد همچنین امکان ایجاد تصویری از مشتری را که آن اقلام را در طیف وسیعی از تنظیمات مختلف (مانند ساحل یا یک رویداد رسمی) پوشیده است، ایجاد می‌کند تا آنها بتوانند کاملاً تجسم کنند که آیا محصول برای آنها مناسب است یا خیر.

  1. خلاصه های مفید از نظرات مشتریان

تصور کنید که می خواهید یک محصول ساده را بررسی کنید تا صدها نظر از دیگران را در مورد آن بیابید. این موقعیتی است که مشتریان هر روز در آن قرار می گیرند. به لطف توانایی هوش مصنوعی مولد برای درک و خلاصه کردن قطعات طولانی متن، این تجربه خسته کننده از بین رفته است. آمازون تنها یک خرده‌فروش است که شروع به آزمایش خلاصه‌های بررسی‌های تولید شده توسط هوش مصنوعی کرده است. در این مورد آمازون توانسته چندین هزار نظر مشتریان را در یک پاراگراف قابل هضم فشرده ‌کند.

  1. فروشگاه های متاورس

با رایج‌تر شدن واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، هوش مصنوعی مولد می‌تواند به ایجاد تجربه‌های خرید مجازی فراگیر کمک کند. این با مفهوم متاورس مرتبط است (جهان های مجازی فراگیر که در آن می توانیم خرید، بازی، کار و موارد دیگر را انجام دهیم). خرده فروشان آینده نگر در حال ساختن حضور در متاورس هستند و فروشگاه های مجازی فراگیر، تعاملی و شخصی سازی شده ایجاد می کنند. نایک یک رهبر واقعی در فضای متاورس با نمایشگاه نیمه‌بازی نیکلند در پلتفرم متاورس Roblox است. نیکلند دارای ساختمان‌ها، میدان‌ها، بازی‌ها و همچنین یک نمایشگاه مجازی با محصولات دیجیتال است.

بنابراین، هوش مصنوعی مولد در این مورد کجا قرار می گیرد؟ فناوری می تواند به پاسخگویی بیشتر فروشگاه ها و تجربیات مجازی کمک کند. به عنوان مثال، زمانی که کاربر در یک فروشگاه مجازی پیمایش می کند، هوش مصنوعی می تواند محصولات شخصی سازی شده و حتی دستیارهای فروش مجازی را متناسب با تاریخچه خرید و ترجیحات کاربر ایجاد کند.

  1. سفرهای مشتری شخصی

یکی از وسوسه انگیزترین مزایای هوش مصنوعی مولد این است که به خرده فروشان اجازه می دهد سفر شخصی تری به مشتری ارائه دهند. دستیاران خرید هوش مصنوعی یکی از راه‌های انجام این کار بوده، اما هوش مصنوعی مولد می تواند کارهای بسیار بیشتری انجام دهد. به عنوان مثال، از این فناوری می توان برای ایجاد تبلیغات و پیشنهادات سفارشی برای هر خریدار با توجه به تجزیه و تحلیل عادات و ترجیحات خرید فردی آنها استفاده کرد. مشتری ها اغلب محصولات پایدار را خریداری می کنند. هوش مصنوعی ممکن است در بازدید بعدی خود تخفیف های ویژه ای ایجاد کند یا پیشنهادات بسته ای مربوط به اقلام دوستدار محیط زیست را ارائه دهد. این را می توان به صورت خودکار و در مقیاس انجام داد.

هوش مصنوعی مولد همچنین می تواند برای توسعه برنامه های وفاداری بسیار شخصی سازی شده که بر اساس تعاملات هر یک از اعضا با نام تجاری تکامل می یابد، استفاده شود. بنابراین، به جای یک سیستم امتیاز عمومی، ممکن است به اعضا چالش‌های شخصی‌سازی شده، پاداش‌های متناسب با اولویت‌هایشان، یا تجربیات منحصربه‌فردی که فقط برای آنها تنظیم شده است، ارائه شود.

مایکلز استورز، خرده‌فروش صنایع دستی، از هوش مصنوعی مولد برای درک بهتر نحوه تعامل بخش‌های مختلف مشتریان با پیام‌های مختلف استفاده می‌کند. به این ترتیب، از شخصی‌سازی 20 درصد کمپین‌های ایمیل به شخصی‌سازی 95 درصد کمپین‌های ایمیل تبدیل شده است، حرکتی که نرخ کلیک ایمیل‌ها را تا 25 درصد (41 درصد برای کمپین‌های پیامکی) افزایش داده است.

  1. محصولات شخصی

هوش مصنوعی مولد نه تنها می تواند محصولاتی را پیشنهاد کند که مشتریان احتمالاً به آنها علاقه مند هستند، بلکه می تواند برای کمک به مشتریان در طراحی محصولات منحصر به فرد و شخصی خود نیز استفاده شود. متخصصان فناوری مد Space Runners یک ابزار هوش مصنوعی مولد ایجاد کرده اند که به افراد اجازه می دهد لباس های منحصر به فرد خود را فقط با استفاده از پیام های متنی ساده طراحی کنند. ابزار طراحی هوش مصنوعی که Ablo نام دارد، به افراد اجازه می دهد تا به طور موثر به برند مد خود تبدیل شوند و برای برندها، Ablo  فرصت های شگفت انگیزی را برای خلق مشترک با مشتریان خود فراهم می کند.

  1. تجربه فیزیکی در فروشگاه

تاکنون، ما بر تجربه خرید آنلاین تمرکز کرده‌ایم. اما خرید در یک فروشگاه فیزیکی می تواند با هوش مصنوعی مولد نیز بهبود یابد. از این فناوری می توان برای ایجاد نمایشگرهای فروشگاهی واکنش گرا استفاده کرد که بر اساس داده های زمان واقعی تغییر می کنند. مثلاً بگویید، یک جبهه سرد در حال حرکت به یک منطقه است. نمایشگر دیجیتالی یک فروشگاه لباس می تواند برای نمایش وسایل زمستانی وفق یابد و پس‌زمینه‌ای زنده از بارش برف ایجاد کرده تا مردم را جذب کند.

همچنین ممکن است آینه‌های هوشمندی را ببینیم که با فناوری هوش مصنوعی مولد ادغام شده‌اند تا به مشتریان نمایش دقیقی از ظاهر یک محصول بر روی آن‌ها ارائه دهند، مانند ویژگی‌های آزمایش مجازی که در وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها شروع به دیدن آن‌ها کرده‌ایم، اما اینبار در یک فروشگاه فیزیکی. به طور مثال وقتی مشتریان به یک فروشگاه فیزیکی سفر می کنند، می خواهند لباس ها را به صورت مجازی امتحان کنند، چرا که فروشگاه مورد نظر ممکن است همه سبک‌ها، رنگ‌ها و اندازه‌ها را برای امتحان نداشته باشد.

کوچ، یک برند کیف دستی و لوازم جانبی، فناوری آینه هوشمند را آزمایش کرده است. این برند برای جشن راه اندازی کمپین Tabby Bag خود، یک آینه هوشمند در فروشگاه سوهو نیویورک خود نصب کرد. مشتریانی که از آینه استفاده می‌کنند می‌توانند خود را با تغییرات دیجیتالی مختلف کیف (و سایر جلوه‌های دیجیتال، مانند بال‌های پروانه) ببینند. آنها همچنین می توانند تصویر خود را برای اشتراک گذاری آنلاین دانلود کنند. بنابراین، به عنوان یک امتیاز اضافی، کوچ به لطف کاربرانی که تصاویر خود را در رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارند، از بازاریابی اجتماعی رایگان بهره مند شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا