هموار شدن راه تحول دیجیتال با مدیریت هویت و دسترسی (IAM)

پلتفرم های ابری امروزی شاهکارهای مهندسی قابل توجهی هستند. آنها ترکیبی از ظروف، اجزا و ریزسرویس‌ها را در بر گرفته که توسط طیف متنوعی از کاربران، از جمله کارمندان، مشتریان و شرکا قابل دسترسی هستند. اما جایی در این مسیر پیشرفت، بسیاری از سازمان‌ها با طوفانی بزرگ مواجه می‌شوند: مدیریت مؤثر هویت و دسترسی.

این مدیریت چسبی است که همه چیز را کنار هم نگه داشته و از یک سازمان در برابر دسترسی های غیرمجاز، هک ها و نقض داده ها محافظت می کند. توانایی دانستن اینکه چه کسی از سیستم استفاده می کند، احراز هویت مداوم فرد یا دستگاه و اطمینان از اینکه آنها فقط به برنامه ها، داده ها و منابع مجاز دسترسی دارند نیز در پایه امنیت صفر است.

با این حال، برخورد با چندین سیستم IAM از فروشندگان مختلف می‌تواند تیم‌های هویتی و فناوری اطلاعات را به سمت خود سوق دهد. اجزا و سیستم های هویت فردی همیشه به خوبی با یکدیگر بازی نمی کنند. این اغلب منجر به مشکلاتی شده که در رتبه ای بین آزاردهنده و خطرناک قرار می گیرند، از جمله مدیریت سیستم پیچیده، عملکرد ضعیف برای کاربران و خطرات امنیتی در دنیای واقعی.

چگونه یک سازمان می تواند آشفتگی را مهار کند؟

یک رویکرد شامل IAM همگرا است. این مدل جنبه های مختلف هویت و مدیریت دسترسی را در یک چارچوب یکپارچه و بسیار قابل تنظیم با هم پیوند می دهد. با ادغام و انتزاع فرآیندهای احراز هویت و مجوز حیاتی و عملکرد، در یک لایه انتزاعی بالاتر از اجزای منفرد و فروشندگان  IAM، بار فنی و عملی کاهش یا حتی ناپدید می شود.

چرا IAM همگرا اهمیت دارد؟

پیمایش در پیچ و خم IAM با تشخیص اینکه این سیستم ها وظایف زیادی را در بر گرفته شروع می شود. اینها بر شش اصل متمرکز هستند: احراز هویت، کنترل دسترسی، مجوز، ویژگی ها، حسابرسی و مدیریت.

6 iam

از لحاظ تاریخی، ابزارها و نرم افزارهای موجود در این فضا یکی دو مورد از این قابلیت ها را ارائه می کردند. برای مدیریت هویت با استفاده از یک رویکرد همگرا، یک سازمان مجبور بود ابزارهای مختلفی را از چندین فروشنده به یک شیشه متصل کند.

البته، با انباشته شدن سیستم‌ها و ادغام‌های سفارشی، احتمال خطاها، مشکلات و آسیب‌پذیری‌ها بیشتر می‌شود. اغلب، رسیدن به برنامه یا منبع مناسب در زمان مناسب برای شخص مناسب دشوارتر می شود.

با این حال، با وجود نیاز به تغییرات اساسی، ایجاد این تغییرات دشوارتر است. در نتیجه، نقش ها، امتیازات، مجوزها، ویژگی های منبع یابی، فرآیندهای حسابرسی و بسیاری از وظایف دیگر پیچیده و شکننده هستند. هر تغییری بر کل پشته تأثیر گذاشته و گاهی اوقات می شکند.

نتیجه یک محیط همیشه آشفته IAM است که فاقد حفاظت گسترده و عمیق بوده و زمان و منابع را می بلعد. به عنوان مثال، ممیزی انطباق می تواند به چند روز یا حتی هفته ادامه یابد.

بانکداری در راه بهتری برای مدیریت هویت

از بین بردن نقاط کور بسیار مهم است. IAM یک چالش چند بعدی است که یک سازمان را ملزم می کند تا روی هر شش اصل به طور همزمان تمرکز کند. خبر خوب این است که این امر کاملاً از طریق هماهنگی هویت، هویت یک پارچه و یک صفحه شیشه ای برای به دست آوردن دید گسترده و عمیق در داده های حیاتی امکان پذیر است. همچنین امکان استقرار احراز هویت چند عاملی و بدون رمز عبور و سایر اشکال پیشرفته خدمات هویت وجود دارد.

به عنوان مثال، یک بانک بزرگ در ایالات متحده، با درک اهمیت بررسی کامل و احراز هویت مشتریان آنلاین جدید، فرآیندهای شناسایی هویت خود را به طور گسترده ای شماره گیری کرد (مقررات دولت ایالات متحده اکنون مؤسسات مالی را ملزم می کند که شناسه های دیجیتال را با همان سطح نظارت بررسی کنند. این امر را وقتی مشتری وارد یک شعبه فیزیکی می شود، انجام می دهند). با این حال، به طور همزمان، بانک می خواست فرآیند را تا حد امکان ساده نگه داشته تا از درگیر نگه داشتن مشتریان جلوگیری به عمل آورد. هدف، شناسایی هویت یک مرحله‌ای بود. پاسخ، چارچوبی بود که هویت یک فرد را با استفاده از یک شناسه صادر شده توسط دولت و یک سیستم اثبات هویت مجهز به توکن‌های احراز هویت دیجیتال تأیید می‌کرد. با استفاده از این مدل، هماهنگ‌سازی هویت پیشرفته تمام داده‌ها از طریق یک جریان تأیید هویت واحد جریان می‌یابند که بلافاصله فرآیند و شخص را تأیید می‌کند.

پس از تایید هویت موفق (فقط چند ثانیه پس از ارسال چک)، بانک یک اعتبار قابل تایید برای مشتری صادر می کند. سپس مشتری یک برنامه کاربردی را از یک فروشگاه برنامه دانلود کرده و با استفاده از یک کد  QR، فرآیند ثبت نام حساب بانکی جدید را تکمیل می کند. تمام کارهای سنگین در پشت صحنه از طریق اتوماسیون هوشمند و یکپارچه انجام می شود. اصطکاک تقریباً صفر برای مشتری یا بانک وجود دارد. مهمتر از همه، فرآیند احراز هویت بسیار امن است. خطر کلاهبرداری یا هر نوع سوء استفاده دیگری بسیار کم می شود.

چگونه IAM همگرا راهی برای پیشرفت ارائه می دهد

مطمئناً، ارزش IAM همگرا، توانایی آن در ساده‌سازی وظایف متفاوت و افزودن حفاظت‌های بیشتر است. علاوه بر این، هیچ قفل فروشنده ای وجود ندارد و محدودیت های قابلیت همکاری مرتبط با فناوری های خاص ناپدید می شوند. این امر قابل توجه است زیرا استانداردهایی مانند OIDC و SAML گسترده هستند اما امروزه در همه جا وجود ندارند و منجر به بسیاری از برنامه های غیرقابل مدیریت شده که استانداردها را پشتیبانی نمی کنند.

cta telegram

از سوی دیگر، با یک لایه انتزاعی بین برنامه‌ها، خدمات و فرآیندها – و هماهنگی قوی در محل – شرکت در نهایت یک پارچه هویت بافته شده با هم دارد که حتی از فرآیندهای تأیید چند مرحله‌ای پیچیده پشتیبانی می‌کند.

این پشته فناوری به طور شفاف فروشندگان IAM را در بر می گیرد. همچنین IAM را از لاگ‌های قطع شده و کارهای دستی فشرده به یک چارچوب سریع و بسیار خودکار که شش اصل را از یک صفحه شیشه ردیابی و مدیریت می‌کند، تغییر می‌دهد.

نتیجه یک چارچوب هویت و احراز هویت همگرا است که برای تعاملات دیجیتال پیچیده امروزی طراحی شده است. این رویکرد باز جدیدترین استانداردهای فنی و بهترین شیوه های صنعت را در خود جای می دهد. سطحی از اتوماسیون و هوشمندی سیستم را ارائه می دهد که تجربه کاربری برتری را در دنیای آنلاین ارائه داده که در آن مشتریان می توانند با یک کلیک ساده ماوس به سمت یک رقیب حرکت کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا