راهکارهای کلیدی برای بهره‌وری بالاتر از داده‌ها

سوالی که همواره برای تیم های داده در سازمان ها وجود دارد، این است که چگونه ارزش کامل داده‌ها را می توان به دست آورد و آنها را مدیریت کرد؟

ایجاد محصولات و الگوهای داده قابل استفاده مجدد برای ترکیب فناوری های داده، شرکت ها را قادر می سازد تا ارزش امروز و فردا را از داده ها استخراج کنند. مقاله ای که اخیراً در هاروارد بیزینس ریویو منتشر شده است، “روشی بهتر برای به کار انداختن داده های شما”، نحوه ایجاد یک مسیر پایدار برای ارزش را شرح می دهد. کلید این است که داده ها را درست مانند یک محصول مصرفی مدیریت کنید. در اینجا، خلاصه ای از این رویکرد را ارائه می دهیم.

رویکردهای غالب و عمدتا ناموفق امروزی به داده ها

سازمان‌ها معمولاً از استراتژی داده‌های مردمی یا بیگ بنگ استفاده می‌کنند که هیچ کدام آنها را قادر نمی‌سازد تا از سرمایه‌گذاری داده‌های خود حداکثر استفاده را ببرند.

  • رویکرد مردمی

در یک رویکرد مردمی، تیم‌های فردی باید داده‌ها و فناوری‌های مورد نیاز خود را کنار هم بگذارند. این رویکرد منجر به تکرار چشمگیر تلاش‌ها و پیچیدگی معماری‌های فناوری سفارشی می‌شود که ساخت، مدیریت و نگهداری آنها پرهزینه است.

  • استراتژی انفجار بزرگ

در سازمان هایی که از استراتژی انفجار بزرگ استفاده می کنند، یک تیم متمرکز داده ها را به صورت انبوه استخراج، پاکسازی و تجمیع می کند. این رویکرد می‌تواند برخی از دوباره کاری‌ها را که اتفاق می‌افتد حذف کند، اما اغلب با موارد استفاده تجاری هماهنگ نیست و بنابراین از نیازهای خاص کاربران نهایی پشتیبانی نمی‌کند. کاربران نهایی اغلب برای تأیید اینکه داده ها سطح لازم از حاکمیت و کیفیت را فراهم می کنند، تلاش می کنند که صرفه جویی در زمان را محدود کنند. فعالیت روی موارد استفاده جدید که با ارزش تجاری همسو هستند، اغلب باعث ایجاد یک رویکرد مردمی و مشکلات مرتبط با آن می شود.

این استراتژی‌ها نمی‌توانند پایه‌ای برای موارد استفاده فعلی و آینده ایجاد کنند که ارزش ایجاد کند.

11

یک رویکرد بهتر: مدیریت داده ها مانند یک محصول

متوجه می‌شویم که وقتی شرکت‌ها داده‌ها را مانند یک محصول مصرف‌کننده مدیریت می‌کنند – چه دیجیتالی یا فیزیکی – می‌توانند ارزش کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری داده‌های خود را درک کنند و راه را برای دستیابی سریع به ارزش فردا هموار کنند.

  • محصولات داده همه داده ها را در یک موجودیت ارائه می کنند

یک محصول داده، مجموعه ای از داده ها با کیفیت بالا و آماده برای استفاده را ارائه می دهد که افراد در سراسر یک سازمان می توانند به راحتی به آن دسترسی داشته باشند و برای چالش های مختلف تجاری اعمال کنند. به عنوان مثال، یک محصول داده می تواند نمای 360 درجه ای از یک نهاد مهم مانند مشتریان، کارمندان، خطوط تولید یا شعب ارائه دهد. یا می‌تواند قابلیت داده‌ای را ارائه دهد، مانند یک دوقلو دیجیتال که عملکرد دارایی‌های دنیای واقعی را تکرار می‌کند.

12

  • محصولات داده برای فعال کردن انواع استاندارد مصرف سیمی هستند

محصولات داده سیم‌کشی لازم برای سیستم‌های تجاری مختلف، مانند برنامه‌های دیجیتال یا سیستم‌های گزارش‌دهی را برای «مصرف» داده‌ها در خود جای می‌دهند. هر نوع سیستم کسب و کار مجموعه ای از الزامات خاص خود را برای نحوه ذخیره، پردازش و مدیریت داده ها دارد. ما اینها را «کهن الگوهای مصرف» می نامیم.

در حالی که یک سازمان ممکن است صدها مورد استفاده را در نقشه راه خود داشته باشد، آنها معمولاً با یکی از پنج کهن الگوی مصرف اولیه مطابقت دارند. محصولات داده ای که برای پشتیبانی از یک یا چند مورد از این کهن الگوهای مصرفی ساخته شده اند، به راحتی می توانند در چندین برنامه تجاری با کهن الگوهای مشابه اعمال شوند.

14

  • محصولات داده سرعت و کارایی بیشتری را امکان پذیر می کنند

تیم‌هایی که از محصولات داده استفاده می‌کنند نیازی به هدر دادن زمان برای جستجوی داده‌ها، پردازش آن‌ها در قالب مناسب، و ایجاد مجموعه‌های داده سفارشی و خطوط لوله داده ندارند – تلاشی که در نهایت یک آشفتگی معماری و چالش‌های حاکمیتی ایجاد می‌کند.

مزایای این روش می تواند قابل توجه باشد:

  • موارد استفاده تجاری جدید را می توان تا 90 درصد سریعتر تحویل داد.
  • هزینه کل مالکیت، از جمله هزینه های فناوری، توسعه و نگهداری می تواند تا 30 درصد کاهش یابد.
  • ریسک و بار حاکمیت داده را می توان کاهش داد.

cta telegram

شروع کار با محصولات داده

موفقیت در توسعه محصول مستلزم یک مدل عملیاتی است که مدیریت اختصاصی و بودجه، استقرار استانداردها و بهترین شیوه ها، ردیابی عملکرد و تضمین کیفیت را تضمین کند. موفقیت با محصولات داده تفاوتی ندارد.

مدیریت اختصاصی و تامین مالی

هر محصول داده باید مدیر محصول و تیمی متشکل از مهندسان داده، معماران داده، مدل سازان داده، مهندسان پلت فرم داده و مهندسان قابلیت اطمینان سایت داشته باشد که برای ساخت و بهبود مستمر محصول خود و فعال کردن موارد استفاده جدید بودجه دریافت می کنند. این تیم ها باید در یک گروه ابزار داده در واحدهای تجاری بنشینند. این ساختار سازمانی به آنها امکان دسترسی آماده به کارشناسان مورد نیاز (شامل کارشناسان موضوع تجاری، عملیاتی، فرآیندی، قانونی و ریسک) را برای توسعه محصولات داده مفید و سازگار می دهد. علاوه بر این، به تیم ها امکان دسترسی به بازخورد کاربران را می دهد که به آنها کمک می کند تا به بهبود محصولات و شناسایی کاربردهای جدید ادامه دهند.

استانداردها و بهترین شیوه ها

ما متوجه می‌شویم که سازمان‌ها زمانی موفق‌تر هستند که استانداردها و بهترین شیوه‌ها را برای ایجاد محصولات داده در سراسر سازمان ایجاد کنند. این کار معمولاً توسط یک مرکز داده عالی اداره می شود. ایجاد استانداردها و بهترین شیوه‌ها شامل تعریف نحوه مستندسازی منشأ داده‌ها، استفاده از داده‌های حسابرسی و اندازه‌گیری کیفیت داده‌ها توسط تیم‌ها، و همچنین طراحی این است که چگونه فن‌آوری‌های لازم باید برای هر کهن‌الگوی مصرف با هم تطبیق داده شوند تا بتوان از آن‌ها در همه محصولات داده استفاده مجدد کرد.

ردیابی عملکرد

برای تأیید اینکه محصولات آنها نیازهای کاربر نهایی را برآورده می کند و به طور مداوم در حال بهبود است، تیم های محصول داده باید ارزش کار خود را اندازه گیری کنند. معیارهای مربوطه ممکن است شامل تعداد کاربران ماهانه برای یک محصول معین، تعداد دفعات استفاده مجدد از یک محصول در کسب و کار، امتیاز رضایت از نظرسنجی از کاربران داده و بازگشت سرمایه در موارد استفاده فعال باشد.

تضمین کیفیت

از آنجایی که مشکلات کیفیت می‌تواند اعتماد و حفظ کاربر نهایی را از بین ببرد، تیم‌های محصول داده‌ها را به دقت مدیریت می‌کنند (به عنوان مثال، اینکه آیا تعریف داده‌های مشتری به مشتریان فعال محدود می‌شود؟! یا شامل مشتریان فعال و سابق می‌شود؟!)، در دسترس بودن و کنترل‌های دسترسی را که مطابق با سطح مناسب حاکمیت برای هر مورد است را در مسیر تایید یکپارچگی داده‌ها تضمین می‌کنند. این تیم ها همواره از نزدیک با مدیران داده که صاحب سیستم‌های منبع داده هستند، همکاری می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا