خطرات امنیتی اتوماسیون فرآیند رباتیک و راه های حذف آنها

اتوماسیون فرآیند رباتیک (RPA) گردش کار را متحول، کارایی را افزایش و خطای انسانی را کاهش می دهد. پذیرش RPA به کسب و کارها قدرت می دهد تا عملیات های سازمانی را ساده کنند، این امر در نهایت به این معنی است که RPA بهره وری را برای مشاغل افزایش می دهد.

در سال 2022، بازار جهانی اتوماسیون فرآیند رباتیک 2.3 میلیارد دلار برآورد شد و انتظار می‌رود تا سال 2030 با CAGR 39.9 درصد رشد کند.

فعال کردن ربات‌های نرم‌افزاری برای انجام کارهای خسته‌کننده انسانی بیش از چند مزیت از جمله افزایش بهره‌وری کارکنان، هزینه‌های عملیاتی کمتر، دقت بهتر و رضایت مشتری و بهبود امنیت داده‌ها و تجزیه و تحلیل را به همراه دارد.

با این وجود، فناوری RPA در صورت عدم استفاده صحیح، خطرات امنیتی ایجاد می کند. در کنار مزایای کاملا ملموس، RPA سطح حمله سازمان را افزایش می‌دهد و داده‌های حساس آن را به سودی جذاب برای مجرمان سایبری تبدیل می‌کند.

این مقاله چالش‌های امنیتی بالقوه‌ای را که RPA می‌تواند برانگیزد و چگونگی برخورد متخصصان با تجربه آن با خطرات ایمنی را بررسی می‌کند.

اتوماسیون فرآیند رباتیک و ملاحظات امنیتی

 

قرار گرفتن در معرض داده بالقوه:

با جایگزینی کارکنان انسانی، ربات‌های RPA اغلب داده‌های حساس مشتری را مدیریت کرده یا به اطلاعات تجاری محرمانه دسترسی دارند. مجرمان سایبری می توانند سعی کنند از دروازه های ممتاز سوء استفاده کرده و کنترل ربات های RPA ناامن یا با پیکربندی ضعیف را به دست آورند. در نتیجه، مهاجمان به سیستم های سازمان داخلی دسترسی غیرمجاز پیدا کرده و آنها را با بدافزار آلوده می کنند تا اطلاعات حساس را سرقت یا حتی از بین ببرند. این یک تهدید مهم برای حریم خصوصی داده ها بوده و انطباق با مقرراتی مانند GDPR و HIPAA را تضعیف می کند.

دستکاری ربات:

کد منبع محافظت نشده ربات‌های RPA فرصت‌های متعددی را برای دستیابی به اسکریپت ربات، ایجاد تغییرات و انجام اقدامات غیرمجاز در اختیار بازیگران مخرب قرار می‌دهد. جدای از دستکاری، مجرمان سایبری می توانند با سرقت اعتبار ربات که به طور نامناسب یا بدون تغییر در طول زمان ذخیره شده اند، دسترسی نامحدودی به فعالیت ربات RPA داشته باشند.

ثبت و نظارت ناکافی:

تمام فعالیت‌های ربات‌های RPA، از جمله وظایفی که انجام داده، در چه زمانی و مکانی این وظایف را انجام داده، باید برای ممیزی بیشتر در صورت بروز حوادث ردیابی و ثبت شوند. ثبت نام کافی و فقدان مسیرهای حسابرسی، شناسایی و پاسخگویی به حوادث امنیتی را چالش برانگیز می کند. برای تکمیل آن، نظارت ناکافی بر فعالیت های ثبت شده، سازمان ها را در مورد هر گونه نقض امنیتی جزئی تا زمانی که آسیب قابل توجهی وارد نشده است، در تاریکی رها می کند.

افزایش چشم انداز تهدید:

راه‌حل‌های RPA به ادغام‌های داخلی و خارجی زیادی نیاز داشته، که همراه با پیاده‌سازی نامناسب و رمزگذاری ضعیف داده‌ها، می‌تواند چشم‌انداز تهدید زیرساخت فناوری اطلاعات شما را بزرگ‌تر کند. سازمان شما ممکن است در معرض حملاتی مانند تزریق SQL و اسکریپت بین سایتی (XSS) قرار گیرد. علاوه بر این، مجرمان سایبری با استفاده از ربات‌های محافظت‌نشده، ممکن است تلاش کنند تا سیستم RPA را با درخواست‌های بیش از حد (حملات DDoS) تحت تأثیر قرار دهند و باعث خرابی یا مشکلات عملکرد شود.
خطرات امنیتی اتوماسیون فرآیند رباتیک و راه های حذف آنها

اقدامات متقابل RPA

 

به اصل کمترین امتیاز پایبند باشید

قانون کمترین امتیاز یک رویه رایج بوده که توسط مدیران فناوری اطلاعات اعمال می‌شود تا اطمینان حاصل کنند که کارکنان دقیقا مجوزهای دسترسی لازم برای انجام مسئولیت‌های شغلی خود را دریافت می‌کنند. همین قانون برای سیستم‌های RPA نیز اعمال شده، زیرا ربات‌ها اقداماتی را انجام داده که قبلاً توسط انسان‌ها انجام شده است، مانند دسترسی به پایگاه‌های داده، کپی کردن داده‌ها و ارسال آن از طریق ایمیل. بنابراین، پیکربندی حداقل حقوق دسترسی برای یک ربات برای انجام کار بسیار مهم است.

علاوه بر این، توصیه ما این است که فعالیت‌ ربات‌های RPA خود را به طور منظم با ممیزی دسترسی انجام دهید تا به وضوح متوجه شوید که ربات‌های شما به کدام برنامه‌ها دسترسی دارند و با این دسترسی چه کارهایی می‌توانند انجام دهند. اگر مهاجم سایبری کنترل ربات های شما را به دست آورد، این به کاهش آسیب احتمالی کمک می کند.

نرم افزار RPA را به طور مرتب آپدیت و وصله کنید

به روز رسانی نرم افزار RPA اغلب حاوی خطاهای حذف شده و وصله های امنیتی بهبود یافته است. تاخیر در به‌روزرسانی سیستم RPA، راه‌حل شما را به یک هدف آسان برای مجرمان سایبری تبدیل می‌کند. بنابراین، به‌روز ماندن با آخرین نسخه‌های نرم‌افزار به بهبود امنیت کلی راه‌حل شما و کاهش آسیب‌پذیری‌های شناخته شده کمک می‌کند.

نظارت مستمر و واکنش به حوادث

پیاده‌سازی راه‌حل‌های نظارت و گزارش قوی، مانند سیستم مدیریت اطلاعات امنیتی و رویداد (SIEM) را در نظر بگیرید که فعالیت‌های ربات را در زمان واقعی ردیابی می‌کند تا رفتار غیرعادی را شناسایی و اقداماتی را قبل از وقوع نشت داده‌های شدید انجام دهد. علاوه بر این، برای به حداقل رساندن تأثیر نقض‌های امنیتی، یک برنامه واکنش پیشگیرانه ایجاد کنید.

بر توسعه امن RPA تمرکز کنید

پیاده‌سازی RPA معمولاً یک فرآیند مداوم است زیرا ربات‌های RPA می‌توانند به نظارت مستمر، به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری و ارتقاء نیاز داشته باشند تا با نیازهای در حال تغییر کسب‌وکار همگام شوند.

با توجه به این موضوع، با دقت انتخاب کنید که چه کسی مسئول توسعه RPA شما خواهد بود. چه بخش فناوری اطلاعات شما باشد یا یک ارائه‌دهنده نرم‌افزار RPA برون‌سپاری، آن‌ها باید بهترین شیوه‌های کدگذاری امنیتی را دنبال و از چارچوب‌های امن و ابزارهای توسعه استفاده کنند، و یک فرآیند تضمین کیفیت جامع برای شناسایی مشکلات و خطاها در پیکربندی‌های ربات قبل از استقرار نرم‌افزار ایجاد کنند.

اطمینان حاصل کنید که عملکرد و امنیت سیستم RPA شما به طور منظم در طول فرآیند توسعه و در طول نگهداری آن آزمایش می شود. علاوه بر این، مطمئن شوید که ربات‌های RPA شما به خوبی با سیستم‌های فناوری اطلاعات شرکت یا نرم‌افزارهای شخص ثالث بدون ایجاد درب‌های پشتی برای مجرمان سایبری یکپارچه می‌شوند.

سیاست های امنیتی را تقویت کنید

با پذیرش RPA، سیاست‌های امنیتی موجود خود را به‌روزرسانی کنید تا با خطوط مرزی زیرساخت فناوری اطلاعات جدید هماهنگ شود. دستورالعمل‌های امنیتی واضح و جامع متناسب با RPA را ایجاد کنید که بالاتر از مکانیسم‌های رایج حفاظت از داده‌ها، شامل مدیریت تغییر و استراتژی‌های آموزشی باشد. اطمینان حاصل کنید که همه اعضای تیم این سیاست ها را درک کرده و به آن پایبند هستند و به طور منظم آنها را برای مقابله با تهدیدات در حال تحول به روز می کنند.

cta telegram

RPA همچنان نقش مهمی ایفا می کند

اتوماسیون فرآیند رباتیک اگر با تدابیر امنیتی لازم اجرا شود مزایای بی شماری را ارائه می دهد. نقض داده ها می تواند عواقب شدیدی داشته باشد، بنابراین کسب و کارها نباید نگرانی های ایمنی را دست کم گرفته و بهترین شیوه های امنیت سایبری را برای حذف خطرات امنیتی RPA دنبال کنند.

از آنجایی که RPA همچنان به ایفای نقش محوری در تحول دیجیتالی کسب و کارها در سراسر جهان ادامه می دهد، سازمان ها باید حفاظت از اطلاعات حساس را در اولویت قرار داده و به امنیت RPA با همان سخت گیری و فداکاری مانند هر جنبه حیاتی عملیات تجاری برخورد کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا