از هوش مصنوعی در پزشکی چه استفاده‌هایی می‌شود؟

مقاله کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی

استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی در پزشکی می‌تواند کاربردهای گسترده‌ای داشته باشد و با استفاده از مدل‌های یادگیری ماشین جستجوهای عمیقی را در داده‌های پزشکی انجام داده و نتایج سلامت و تجربه بیماران را بهبود دهد. به لطف پیشرفت‌های اخیری که در این حوزه انجام شده است، هوش مصنوعی به‌سرعت به یکی از اجزای جدایی‌ناپذیر علم پزشکی تبدیل شده است. کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی تنها محدود به این حوزه نمی‌شود، الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند به متخصصان پزشکی کمک کنند تا بیماری‌ها را به شکل سریع‌تر و بهتری تشخیص داده و نتایج مطلوبی را در این زمینه دریافت کنند.

نکته دیگر درباره کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی و سلامت این است که هوش مصنوعی می‌تواند به میزان زیادی روی تسریع روند درمان بیماران نیز اثرگذار باشد.پ

هوش مصنوعی در پزشکی ایران

هم‌اکنون در ایران استفاده از هوش مصنوعی در پزشکی یک علم بسیار جذاب است؛ ولی در عمل و کاربرد هنوز پیشرفت چشمگیری را در این زمینه شاهد نبوده‌ایم. همین مسئله نیز باعث شده تا علاقه‌مندان به این حوزه، دوست داشته باشند تا از هوش مصنوعی به شکل بهتری در پزشکی استفاده کنند. در حال حاضر بیمارستان‌های ایران چندان آماده پذیرش هوش مصنوعی نیستند و برای این کار نیازمند تجهیزات و زیرساخت‌هایی هستند که تهیه کردن این زیرساخت‌ها نیز خود نیازمند سرمایه‌گذاری‌های زیادی است. بااین‌حال امید می‌رود که در آینده‌ای نزدیک این تکنولوژی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ایران نیز مورد استفاده قرار گیرد و از کاربردهای آن نهایت بهره را ببرند.

در صورتی که علاقه‌مند به داشتن اطلاعاتی درباره بیمارستان هوشمند و مزایای آن هستید، مطالعه مقاله اینفورتک به شما پیشنهاد می‌شود.

آینده هوش مصنوعی در پزشکی

آینده هوش مصنوعی در پزشکی

با توجه به این موضوع که امروزه اکثر سازمان‌های بزرگ در حوزه مراقبت‌های بهداشتی شروع به استفاده از هوش مصنوعی کرده‌اند، می‌توان پیش‌بینی کرد که آینده این علم در پزشکی بسیار درخشان باشد. ما هنوز در ابتدای مسیر استفاده از هوش مصنوعی در علم پزشکی هستیم. پیش‌بینی می‌شود که در آینده تمامی بخش‌های پزشکی ازجمله اورژانس‌ها نیز از کلان‌داده و هوش مصنوعی به‌منظور پیش‌بینی بیماری‌های مختلف در افراد استفاده کنند. تیم‌های مراقبتی می‌توانند از پردازش زبان طبیعی برای تفسیر اسکن‌های بیماران و تقویت عملکرد رادیولوژیست‌ها استفاده کنند.

هوش مصنوعی می‌تواند عملیات انجام‌شده توسط پزشکان و کارکنان بخش درمان را خودکارسازی کرده و همچنین می‌توان از آن به‌عنوان ابزاری برای کمک به متخصصان سلامت استفاده کرد. کادر درمان هیچ نیازی به نگرانی در خصوص آینده هوش مصنوعی و پزشکی ندارند. آن‌ها می‌توانند جایگاه خود را حفظ کرده و مطمئن باشند که مشاغل آن‌ها به خطر نمی‌افتد؛ درواقع هوش مصنوعی تنها برای تشخیص الگوها در پزشکی استفاده می‌شود. زمانی که حجم بالایی از داده‌ها و اطلاعات در مراکز پزشکی به وجود می‌آید این هوش مصنوعی است که می‌تواند بینشی عمیق و معنی‌دار را از این داده‌ها بیرون بکشد.

آیا می‌دانید در پزشکی؛ علاوه بر تکنولوژی هوش مصنوعی (AI)، فناوری اینترنت اشیا نیز کاربردهای فراوانی دارد؟ برای آشنایی با کاربردهای اینترنت اشیا در پزشکی می‌توانید مقاله اینفورتک در این زمینه را مطالعه کنید.

مزایای استفاده از هوش مصنوعی در پزشکی

استفاده از هوش مصنوعی در پزشکی می‌تواند مزایای و کاربردهای زیادی داشته باشد که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تشخیص هرچه بهتر بیماری‌ها: برخلاف انسان‌ها، هوش مصنوعی نیازی به استراحت ندارد و می‌تواند به‌صورت 24 ساعته روی بیماران نظارت داشته باشد و مشکلات و بیماری‌های آن‌ها را تشخیص دهد. امروزه می‌توان از هوش مصنوعی برای بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها و بررسی وضعیت بیماران استفاده کرد. نظارت روی بیماران یکی از کاربردهای هوش مصنوعی در علم پزشکی است که باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها و افزایش دقت می‌شود. از طرف دیگر می‌توان از هوش مصنوعی برای تشخیص بیماری‌های بیمارانی که به‌تازگی بیمار شده‌اند نیز استفاده کرد.
  • هوش مصنوعی می‌تواند در درمان بیماران یک پشتیبانی کاملی را به پزشکان ارائه دهد. مدل‌های یادگیری ماشین می‌توانند از روی اطلاعاتی که به دست می‌آورند الگوهایی را تشخیص داده و یاد بگیرند. به‌این‌ترتیب آن‌ها می‌توانند در ارائه راهکارهای درمانی به بیماران نیز مورد استفاده قرار گرفته و عملکرد خوبی را به شما ارائه دهند.

مزیت های استفاده از هوش مصنوعی در پزشکی

  • هوش مصنوعی می‌تواند عملکرد تصویربرداری پزشکی را بهبود دهد. دقت تصویر در تصویربرداری پزشکی از اهمیت زیادی برخوردار است که امروزه تکنولوژی‌ها و تجهیزات این حوزه تا جای ممکن این دقت را افزایش می‌دهند. بااین‌حال، هوش مصنوعی با توجه به عملکرد غیرقابل باوری که دارد می‌تواند این دقت را تا حد بسیار زیادی بهبود دهد.
  • بهبود به رشد سریع‌تر تولید دارو: کشف دارو یک فرایند بسیار زمان‌بر، هزینه‌بردار و در بسیاری از موارد چالش‌برانگیز است. یکی از کاربردهای هوش مصنوعی در پزشکی و سلامت این است که هوش مصنوعی (AI) می‌تواند به توسعه هرچه بهتر داروهای جدید کمک کرده و باعث شود تا روند کشف این داروها با سرعت بیشتری پیگیری شود.
  • با استفاده از هوش مصنوعی کادر درمان بیمارستان‌ها و مراکز درمانی می‌توانند فرصت بیشتری برای استراحت کردن داشته باشند و عملیات نظارت روی بیماران را به این تکنولوژی و ابزارهای آن واگذار کنند.
  • استفاده از هوش مصنوعی در پزشکی می‌تواند به کاهش هزینه‌های بیمارستان‌ها و البته مراکز درمانی نیز کمک شایانی کند.

پیشنهاد مطالعه: اینترنت اشیا در حوزه سلامت

معایب استفاده از هوش مصنوعی در پزشکی

هوش مصنوعی در پزشکی با وجود تمامی مزایایی که دارد ممکن است مشکلات و معایبی را نیز به همراه داشته باشد. یکی از مهم‌ترین این معایب، بالا بودن هزینه پیاده‌سازی و نصب زیرساخت‌ها و تجهیزاتی است که در این زمینه مورد نیاز هستند. همین مسئله نیز ممکن است سبب انصراف مسئولین مراکز درمانی از این تکنولوژی شود. از دیگر معایب مهمی که هوش مصنوعی ممکن است در پزشکی داشته باشد، پیچیدگی پیاده‌سازی زیرساخت‌ها است. در بسیاری از موارد، برای این‌که این زیرساخت‌ها به‌درستی پیاده‌سازی شوند نیاز به چندین کارشناس خبره و با تجربه وجود دارد.

پرسش‌ و پاسخ

در این بخش به برخی از رایج‌ترین سؤالات در خصوص استفاده از هوش مصنوعی در پزشکی پاسخ خواهیم داد.

آیا استفاده از هوش مصنوعی در پزشکی برای بیماران خطری ندارد؟

این خطر همواره وجود دارد؛ ولی نباید فراموش کرد که این خطر حتی در حضور کادر انسانی نیز وجود دارد. هوش مصنوعی در مقایسه با کادر انسانی دارای درصد خطای پایین‌تری است و به همین علت نیز می‌تواند جایگزین و همراه بهتری در حوزه‌های پزشکی باشد.

آیا هوش مصنوعی به‌تنهایی می‌تواند بیماران را درمان کند؟

ممکن است در آینده بتوانیم انتظار چنین عملکردی را از هوش مصنوعی داشته باشیم؛ ولی در حال حاضر هوش مصنوعی تنها به‌عنوان یک همراه و کمک‌کننده و پشتیبان برای پزشکان مورد استفاده قرار می‌گیرد و نظرات آن حتماً باید توسط پزشک نیز تائید شود.

آیا هوش مصنوعی در مدیریت مراکز درمانی و پزشکی نیز تأثیرگذار است؟

بله این تکنولوژی می‌تواند در زمینه مدیریت بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی نیز مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از آن باعث خواهد شد تا هزینه مراکز درمانی کاهش پیدا کند، خدمات‌رسانی به بیماران و کادر درمان به شکل بهتری انجام شود و سرعت خدمات‌رسانی نیز افزایش پیدا کند.

آیا کشورهای پیشرفته در حال حاضر از هوش مصنوعی در پزشکی استفاده می‌کنند؟

بله امروزه بسیاری از کشورهای پیشرفته در دنیا ازجمله ایالات‌متحده آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی از هوش مصنوعی در پزشکی و مراکز پزشکی استفاده کرده و از مزایای آن استفاده می‌کنند.

خلاصه مطلب

کاربرد هوش مصنوعی (AI) در پزشکی بسیار زیاد است و امروزه از این تکنولوژی در بخش‌های مختلف مراکز پزشکی استفاده می‌شود. یکی از کاربردهای هوش مصنوعی در پزشکی و سلامت مربوط به نظارت روی بیماران است که می‌تواند مزایایی را هم برای مراکز درمانی و هم برای کادر درمان داشته باشد. با وجود تمامی مزایایی که استفاده از هوش مصنوعی در پزشکی دارد، نباید فراموش کرد که استفاده از این تکنولوژی ممکن است مشکلاتی را نیز به همراه داشته باشد که ازجمله آن‌ها می‌توان به مسئله هزینه‌کرد زیاد برای تجهیز کردن بیمارستان‌ها و مراکز درمانی اشاره کرد.

 

منابع :

1 دیدگاه دربارهٔ «از هوش مصنوعی در پزشکی چه استفاده‌هایی می‌شود؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا