تاثیر هوش مصنوعی مولد در تغییر DNA تحول دیجیتال

تقریبا یک سال از راه اندازی هوش مصنوعی مولد به استراتوسفر فناوری با ChatGPT می گذرد. در حالی که بسیاری از شرکت‌ها در حال یادگیری کار با نسل جدیدی از خلبان‌های هوش مصنوعی هستند، بسیاری دیگر هنوز روی زمین ایستاده‌اند. بدون شک، هوش مصنوعی از یک طرف هیجان و از طرف دیگر اضطراب را ایجاد کرده و بر فرهنگ درون سازمان‌ها تأثیر گذاشته و تصمیم‌گیری‌ها را تعیین می‌کند. این نوع تأثیر انگیزه و عملکرد سازمان‌ها را بهبود بخشیده و در نهایت می‌تواند میزان پیشرفت و پیشی گرفتن سازمان‌ها را تعیین کند. به عبارت دیگر، هوش مصنوعی می‌تواند یک عامل تعیین‌کننده در تقسیم‌بندی بین سازمان‌های پیشرو و عقب‌مانده باشد.

شرکت‌هایی که از هوش مصنوعی استقبال می‌کنند، قدرت آن را در کارآمدتر کردن مهندسی نرم‌افزار و کدنویسی، افزایش گردش‌های کاری در سراسر کسب‌وکار، قابلیت پیش‌بینی‌ و خوددرمانی‌ کردن عملکردهای کسب‌وکار و مؤثرتر کردن کارگران می‌بینند. البته این بدان معنا نیست که امروزه نقش ها و کارکردها از بین می روند.

برای ادغام کسب و کار با هوش مصنوعی، رهبران باید از هیاهوها بکاهند، دریابند که هوش مصنوعی چه کارهایی را به خوبی انجام داده و آن را برای تکامل فرآیندها، نقش ها، فرهنگ و مهارت ها به کار گیرند. در این مقاله به بررسی برخی از زمینه های کلیدی می پردازیم.

داده ها در حال تبدیل شدن به یک رشته جامع تر

داده‌ها مدت‌ها سوخت تحول دیجیتال بوده‌اند، اما هوش مصنوعی مولد داده‌ها را به سوخت موشک تبدیل کرده و این فشارهای جدیدی را بر فناوری اطلاعات، برنامه‌ها و مجموعه مهارت‌ها وارد می‌کند.

برای هر چیزی، خود یک انفجار جدید از داده ها ایجاد می کند. طبق گفته گارتنر، تا سال 2025، 10 درصد از کل داده ها توسط هوش مصنوعی تولید می شود. این به معنای گسترش فضای ذخیره‌سازی، بهینه‌سازی زیرساخت‌ها و انتقال حجم کاری بیشتر به فضای ابری است.

هنگامی که روی داده ها دوبار کلیک می کنید، باید دقت، قابلیت اطمینان، تعصبات و قابلیت اعتماد کلی آن را حائز اهمیت بدانید. بنابراین، ما شاهد ظهور نظم و انضباط عمیق‌تری در مورد آماده‌سازی و مدیریت داده‌ها بوده تا نظم را به ارمغان بیاوریم. وقتی داده ها قابل اعتماد هستند، می توانند مدل های پایه قوی تری ساخته و به نیروها آموزش دهند که چگونه آن ها می توانند عملکرد خود را به نتایج دقیق تری منجر کنند.

این به معنای استفاده از هوش مصنوعی مولد برای ایجاد داده‌های مصنوعی است که داده‌های منبع دنیای واقعی را افزایش می‌دهد. این کمک می‌تواند به شرکت‌ها در مواقعی یاری رساند که مواد کافی برای آموزش مدل‌های یادگیری ماشین در دسترس نداشته یا داده‌های حساس و محرمانه به دلیل نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی نمی‌توانند به اشتراک گذاشته شوند.

این یک رویداد یک باره نیست، بلکه یک نگرانی مداوم است که در حال حاضر در مقیاس بزرگ در بسیاری از شرکت ها اتفاق می افتد. این فشار در اطراف داده ها زمینه ای کامل از عملکردها و مشاغلی را ایجاد کرده که قبلاً انند آن را ندیده بوده ایم. هنگامی که سطح طلایی بهداشت داده ها برقرار شد، قدرت واقعی یک مورد استفاده از هوش مصنوعی می تواند شروع به جلب توجه کند.

july blog 4 2

بهینه سازی هر فرآیند قابل اندازه گیری

سازمان ها باید در بخش های طراحی، تدارکات، مالی و جاهای دیگر، فهرست بالقوه راه‌هایی که هوش مصنوعی مولد می‌تواند موجب ایجاد کارایی، تسهیل استراتژی های جدید و افزایش نقاط متصل به هم شود را مشخص کنند تا در نهایت بتوانند هزینه های تحمیل شده به خود را بهینه کنند.

انتخاب از بین تمام سناریوهای هیجان انگیزی که امروز می بینیم دشوار است، اما یک مثال خوب این است که چگونه سازمان های خدمات مشتری بزرگ، مراکز تماس و عملکرد مرکز تماس را با استفاده از نوآوری هایی مانند Pathways Language Model (PaLM) از Google Cloud مدرن می کنند. این شرکت‌ها با استفاده از تکنیک‌های مولد در طراحی مکالمه و گفتگو، مدل‌سازی، معماری و مدیریت چت – تمام ویژگی‌هایی که به مدرن‌سازی مرکز تماس مربوط می شوند، مانند ربات‌های چت و سایر هزینه‌های استقرار سنگین اتوماسیون را کاهش می‌دهند.

فراتر از استفاده از PALM به عنوان دروازه‌ای برای سایر مدل‌های پایه، تلاش‌های مدرن‌سازی مانند این، نوآوری‌های رو به جلو را با بهینه‌سازی از طریق هوش مصنوعی و همچنین با استقرار سریع‌تر پایه‌های کد مرتبط – با استفاده از مدل‌های زبان بزرگ برای تولید خروجی، افزایش می‌دهند.

این کارایی ها لزوماً با افراد کمتری در کار مرتبط نیستند. هنگامی که یک هوش مصنوعی یک کار وقت گیر یا گیج کننده را جذب می کند، سهامداران و کارکنان دانشمند اغلب برای توسعه محصولات و خدمات جدیدتر و بهتر در دسترس هستند. در مورد یک مرکز تماس، این تعاملات ممکن است بیشتر در مورد جذب مشتریان با خدمات جدید باشد تا صرفا رسیدگی به شکایات.

تلاقی کدنویسی و هوش مصنوعی: مسیری به سوی توسعه سریعتر و بهبود نرم‌افزار

یک سال پیش، مهندسان در همه جا به این فکر می‌کردند که آیا هوش مصنوعی مولد شغل آن‌ها را خواهد گرفت. اما امروزه، آنها دریافته اند که این فناوری چگونه می تواند به آنها کمک کرده، تا کارآمدتر شده و کد بهتری را توسعه دهند. مهندسان نرم افزار، توسعه دهندگان و برنامه نویسان دریافته اند که همکاری هوشمندانه با هوش مصنوعی مولد قابلیت های زیادی را در اختیار آن ها قرار می دهد.

فراتر از ویژگی های تکمیل خودکار سنتی، ابزارهایی مانند Duet AI و حتی ChatGPT به عنوان همراهان کدنویسی بصری استفاده می شوند. هوش مصنوعی مولد می تواند توصیه هایی را در مورد قطعه کد، عیب یابی خطاها و خودکارسازی وظایف تکراری ارائه دهد، که منجر به ساده شدن گردش کار و کارآمد شدن فرآیند پیچیده ساخت نرم افزار می شود.

با پیچیدگی بسیار زیاد در پایگاه‌های کد امروزی، توانایی ابزارهای هوش مصنوعی برای کنترل داده‌ها ارزشمند است. به طور تقریبی، توسعه دهندگان می توانند بپرسند: آیا اشکالاتی در این کد وجود دارد که در تولید به ما آسیب می رساند؟ آیا می توانید این پایگاه کد را برای آسیب پذیری ها اسکن کنید؟ آیا مشکلات یکپارچه سازی یا مشکلات API وجود داشته که ما آن را تشخیص نداده باشیم؟

با استفاده از این دستورات ساده، برنامه نویسان و معماران کار خود را ساده کرده و اشکالات و درگیری هایی را که قبلاً تنها از طریق توسعه و تولید به پایان می رسید، کاهش می دهند. در این سناریو، انسان ها نیروی خلاق بوده و هوش مصنوعی این خلاقیت را بسیار قدرتمندتر می کند.

وجود پتانسیل زیاد برای ارتقای کار مردم

هنگامی که در مورد پتانسیل مخرب هوش مصنوعی مولد صحبت می‌شود، افراد و سازمان‌ها به طور صحیح نگران ابعاد انسانی این مسئله هستند. با تمام وظایفی که برای اتوماسیون آماده شده‌اند، چگونه بر مشاغل، نقش‌ها و عملکردها تأثیر می‌گذارد؟

در حالی که کارکنان با اطلاعات و دانش تحت تأثیر حضور رو به رشد هوش مصنوعی در سراسر صنایع مواجه می‌شوند، به گفته گلدمن ساکس، دو سوم مشاغل ممکن است به حدی خودکار شوند، بنابراین به نظر می‌رسد که تعامل انسان با هوش مصنوعی همچنان اهمیت دارد. رشته‌های مرتبط با داده‌ها و هوش مصنوعی در حال حاضر به طور چشمگیری در حال رشد هستند، و پیش‌بینی افزایش بهره‌وری با استفاده از هوش مصنوعی نشان می‌دهد که افراد به مهارت‌های جدید و بیشتری برای نقش‌های سنتی و نوظهور نیاز دارند.

cta telegram

نتیجه گیری

هوش مصنوعی مولد نه تنها در بهبود تحول دیجیتال بلکه در ارتقاء کار مردم نقش کلیدی ایفا می‌کند. این فناوری با توانایی تولید محتوا، ترجمه، تحلیل داده، و تولید نرم‌افزارهای هوش مصنوعی پیشرفته، می‌تواند ابزارهای قدرتمندی را ایجاد و به سازمان‌ها و افراد کمک کرده تا در دنیای دیجیتال پیشرفت کنند. این تکنولوژی می‌تواند در اتوماسیون کاری و کاهش هزینه‌ها، تحلیل داده‌ها و پیش‌بینی رویدادها، ایجاد تجربیات مشتری بهتر، و توسعه محصولات و خدمات نوآورانه موثر باشد. همچنین، با کاهش مانع‌های زبانی و ارتباطی، هوش مصنوعی مولد می‌تواند افراد را به دنیای دیجیتال نزدیک و از توانمندی‌های آنان بهره‌برداری کند. به این ترتیب، این فناوری به بهبود تحول دیجیتال و ارتقای کار مردم کمک کرده و در راه ایجاد جوامع دیجیتال پویا و پیشرفته نقش اساسی خواهد داشت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا