آشنایی با مهم‌ترین کاربردهای یادگیری ماشین

مقالع معرفی کاربرد یادگیری ماشین در بخش های مختلف

یادگیری ماشین (Machine learning) یکی از جدیدترین تکنولوژی‌ها در حوزه نرم‌افزار و سیستم‌های هوشمند مبتنی بر هوش مصنوعی است که یکی از زیرشاخه‌های مهم هوش مصنوعی به شمار آمده و امروزه کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد. کاربردهای یادگیری ماشین در صنایع و سازمان‌های مختلف باعث شده تا این تکنولوژی به یکی از سودآورترین تکنولوژی‌های روز دنیا تبدیل شود. از جمله مهم‌ترین کاربردهای ماشین لرنینگ می‌توان به مواردی مانند پزشکی، مدیریت ترافیک، ترجمه ماشینی و… اشاره کرد که هریک از این کاربردها دارای مزایای مخصوص به خود در دنیای امروز هستند.

کاربرد یادگیری ماشین در صنعت مراقبت‌های بهداشتی

پیش‌بینی بیماری‌ها و ویروس‌های کشنده در بیماران یکی از نیازهای اساسی در حوزه پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی است. سیستم‌های مبتنی بر یادگیری ماشین از داده‌ها می‌آموزند که آزمایش‌های غیرضروری بیماران را نادیده گرفته و به این ترتیب به کاهش هزینه‌های بیماران کمک کنند. از طرف دیگر این سیستم‌ها در تشخیص انواع بیماری‌ها نیز کاربرد خواهند داشت. یک کاربرد یادگیری ماشین در حوزه پزشکی این است که سیستم‌های مبتنی بر یادگیری ماشین به‌زودی جایگزین رادیولوژیست‌ها خواهند شد. آن‌ها می‌توانند با تکیه بر بینش به دست آمده از داده‌ها تصمیم‌گیری‌های بهتر و آگاهانه‌تری داشته باشند و کارایی آزمایش‌های بالینی را تا حد زیادی ارتقا دهند. این تکنولوژی می‌تواند صنعت مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی را دگرگون کند.

کاربردهای یادگیری ماشین در حوزه مالی

یادگیری ماشین نقشی کلیدی و بسیار مهم را در غلبه بر چالش‌هایی مانند پیش‌بینی ریزش مشتری، تشخیص تقلب و… در صنعت بانک‌داری و موسسات مالی ایفا می‌کند. جلوگیری از انواع کلاهبرداری‌ها یکی از مهم‌ترین کاربردهای یادگیری ماشین در حوزه مالی به شمار می‌آید. ابزارهای مبتنی بر یادگیری ماشین قادر هستند تا از روی تراکنش‌ها و داده‌های به دست آمده از آن‌ها انواع کلاهبرداری‌ها را تشخیص داده و آن‌ها را پیش‌بینی کنند. این ابزارها قادر هستند تا هرگونه الگوی مربوط به رفتار غیرعادی در تراکنش‌های مالی را تشخیص دهند که می‌تواند کاربرد زیادی داشته باشد.

از طرف دیگر یکی دیگر از کاربردهای یادگیری ماشین در حوزه مسائل مالی این است که با استفاده از این ابزارها می‌توان موجودی و وام‌های مختلف را مدیریت کرد و سازمان‌های مالی و بانک‌ها دیگر نیازی به نیروی انسانی برای مدیریت در این حوزه نخواهند داشت. ابزارهای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین قادر هستند تا انواع داده‌های دریافتی را تحلیل کرده و پیشنهادهای سرمایه‌گذاری را به بانک‌ها ارائه دهند. آن‌ها می‌توانند تجزیه و تحلیل بسیار دقیقی را روی داده‌های مالی داشته باشند و بازار مناسب برای سرمایه‌گذاری را تشخیص دهند.

کاربرد مهم دیگر یادگیری ماشین در حوزه مسائل مالی زمانی است بانک‌ها از ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده می‌کنند تا بتوانند مشتریان هدف و کلیدی خود را تشخیص داده و تجربه مشتریان خود را به میزان زیادی بهبود دهند. تحلیل این‌که یک شخص واجد دریافت وام است یا خیر از دیگر کاربردهای مهمی است که یادگیری ماشین می‌تواند برای بانک‌ها و موسسات مالی داشته باشد.

 

برای آشنایی تفاوت‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین مقاله اینفورتک در این موضوع را مطالعه نمایید.

 

کاربرد یادگیری ماشین در فروشگاه‌های آنلاین

یکی دیگر از کاربردهای Machine learning استفاده از آن به‌منظور بهبود فرایندها و عملیات مختلف در فروشگاه‌های آنلاین است. فروشگاه‌های آنلاین می‌توانند خدمات خود را با استفاده از ابزارهای مبتنی بر یادگیری ماشین بهینه‌سازی کرده و خدمات باکیفیت‌تری را به مشتریان خود ارائه دهند. فروشگاه‌های آنلاین می‌توانند داده‌های مربوط به مشتریان خود را جمع‌آوری کرده و از این طریق تشخیص دهند که کدام مشتری دقیقا چه نیازهایی دارد؟ ارائه پیشنهادهایی برای خرید و استفاده از خدمات توسط مشتریان یکی از بهترین راهکارهایی است که امروزه فروشگاه‌های آنلاین بزرگ مانند آمازون، تارگت، علی بابا و… از آن استفاده می‌کنند. با استفاده از این ابزارها می‌توان خدمات ارائه شده به مشتری را کاملا شخصی‌سازی کرد که این مسئله به وفاداری مشتری کمک شایانی خواهد کرد.

کاربرد یادگیری ماشین در فروشگاه ها چیست؟

یکی دیگر از مهم‌ترین کاربردهای ماشین لرنینگ برای فروشگاه‌های آنلاین این است که می‌توان اطلاعات به دست آمده از مشتریان را با استفاده از ابزارهای یادگیری ماشین تجزیه و تحلیل و بررسی کرد تا متوجه شد که مشتریان در هر فصل یا در هر زمان از سال دقیقا به سمت چه نوع خدمات و محصولاتی کشش دارند و تمرکز اصلی فروشگاه باید روی چه محصولات و خدمات باشد؟

کاربردهای یادگیری ماشین در شبکه‌های اجتماعی

یادگیری ماشین امروزه کارآمدترین ابزارها را برای شبکه‌های اجتماعی ارائه می‌دهد تا کاربران بتوانند تجربه بهتری را در این شبکه‌ها به دست بیاورند. ارائه تبلیغات هدفمند یکی از مهم‌ترین این کاربردها به شمار می‌آید. صاحبان کسب و کارهای آنلاین در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند از ابزارهای تحلیلی مبتنی بر یادگیری ماشین استفاده کرده و تبلیغاتی هوشمند و هدفمند را ایجاد کنند که بیشترین میزان سودآوری را برای آن‌ها داشته باشد. ایمیل مارکتینگ به‌صورت هوشمند و هدفمند از دیگر کاربردهای یادگیری ماشین در شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌آید.

امروزه برخی از شبکه‌های اجتماعی مانند یوتیوب و اینستاگرام از سیستم‌های توصیه‌گری استفاده می‌کنند که محتواهای خود را بر اساس سلیقه‌ای که کاربران دارند به آن‌ها ارائه می‌دهد و همین عامل نیز باعث می‌شود تا کاربران ساعت‌های زیادی را در این شبکه‌های اجتماعی صرف کنند. برخی دیگر از شبکه‌های اجتماعی از یادگیری ماشین و شبکه‌های عصبی به‌منظور تشخیص چهره‌های آشنا استفاده می‌کنند. این قابلیت امکانی را برای کاربران فراهم می‌کند تا بتوانند چهره‌هایی که بیشترین شباهت را با آن‌ها دارد شناسایی کرده و بتوانند با این افراد ارتباط برقرار کنند. این کاربرد یادگیری ماشین در شبکه‌های اجتماعی در سال‌های اخیر توجهات زیادی را به خود جلب کرده است.

کاربردهای یادگیری ماشین در کشاورزی

یادگیری ماشین در کشاورزی امروزه بر کمتر متخصصی در این حوزه پوشیده است. یادگیری ماشین می‌تواند نقشی بسیار مهم را در افزایش کارایی و بهره‌وری در صنعت کشاورزی داشته باشد. این تکنولوژی می‌تواند دقت کشاورزی را افزایش داده و به کشاورزان اجازه دهد تا گیاهان را به‌صورت جداگانه‌ای مدیریت کنند. از طرف دیگر بینش‌های به دست آمده از داده‌های کشاورزی به کشاورزان اجازه می‌دهد تا تصمیم‌گیری‌های بهتری را در راستای بهبود کیفیت و کمیت محصولات خود داشته باشند. تشخیص علف‌های هرز در زمین‌های کشاورزی یکی از مهم‌ترین کاربردهای یادگیری ماشین در این صنعت به شمار می‌آید.

پردازش اطلاعات به دست آمده از سنسورهای بررسی دما و رطوبت خاک، داده‌های هواشناسی، تصاویر هوایی و… با استفاده از ابزارهای یادگیری ماشین باعث می‌شود تا زمین‌های کشاورزی عملکردی بسیار بهتر را نسبت به حالت سنتی داشته باشند. کشاورزان با استفاده از این ابزارها می‌توانند استراتژی‌های قوی را برای بهبود کیفیت محصولات خود ایجاد کرده و از طرف دیگر سلامت محصولات خود را نیز تضمین کنند. این ابزارها قادر خواهند بود تا میزان سموم استفاده شده، زمان و نحوه استفاده از این سموم را بادقت بالایی مشخص کنند.

 

در صورت تمایل به مطالعه در  حوزه هوش مصنوعی به شما پیشنهاد می‌شود مقالات هوش مصنوعی در وب سایت ما را در این لینک مطالعه کنید.

 

یادگیری ماشین در خودروهای خودران

خودروهای خودران یکی از جدیدترین تکنولوژی‌های موجود در دنیا هستند که در آن‌ها از تکنولوژی‌های متعددی از جمله یادگیری ماشین استفاده شده است. یکی دیگ از کاربردهای Machine learning در این خودروها این است که ابزارهای مبتنی بر یادگیری ماشین قادر هستند تا 90 درصد از تصادفات جاده‌ای ناشی از خطاهای انسانی جلوگیری کنند. این ابزارها که با استفاده از پردازش تصویر روی ماشین‌ها و خودروهای خودران نصب می‌شوند قادر هستند تا تصاویر جاده‌ای را در لحظه بررسی کرده و پردازش‌های دقیقی را روی آن‌ها اعمال کنند. به این ترتیب می‌توانند تا حد زیادی از تصادفات جاده‌ای جلوگیری کنند.

ابزارهای مبتنی بر یادگیری ماشین (Machine learning) می‌توانند به میزان زیادی روی امنیت خودروهای خودران نیز تاثیرگذار بوده و امنیت آن‌ها را ارتقا دهند. نکته جالب دیگر درباره این ابزارها این است آن‌ها قادر هستند تا احساسات راننده را نیز در لحظه تشخیص داده و اقدام درستی را بر اساس احساسات او انجام دهند.

کاربردهای یادگیری ماشین در مدیریت

کاربرد یادگیری ماشین در مدیریت

یادگیری ماشین امروزه در حوزه مدیریت نیز دارای کاربردهای زیادی بوده و به طور گسترده‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرد. یادگیری ماشین می‌تواند مدیریت مالی را برای کسب و کارها و سازمان‌ها ساده‌تر کرده و فاکتورها و حسابرسی‌های آن‌ها را به طور خودکار انجام دهد. از طرف دیگر می‌توان از ابزارهای مبتنی بر یادگیری ماشین به‌منظور بررسی رزومه‌های ارسالی به منابع انسانی نیز استفاده کرده و به این ترتیب وظایف مدیریت سازمان‌ها را تا حد زیادی کاهش داد.

به طور کلی یادگیری ماشین می‌تواند بسیاری از وظایف تکراری که مدیران مجموعه‌ها و سازمان‌های مختلف انجام می‌دادند را انجام دهد و به این ترتیب به آن‌ها اجازه دهد تا تمرکز بیشتری روی ایجاد ارزش در کسب و کار یا سازمان خود داشته باشند. این کاربرد ML می‌تواند منجر به پیشرفت سازمان‌ها شود.

پرسش‌وپاسخ

در این بخش قصد داریم به برخی از پرتکرارترین سوالات در خصوص کاربرد یادگیری ماشین پاسخ دهیم.

پنج کاربرد اصلی یادگیری ماشین چیست؟

از جمله مهم‌ترین کاربردهای یادگیری ماشین در صنایع مختلف می‌توان به تشخیص تقلب، دستیار شخصی، سیستم‌های توصیه‌گر، پزشکی و مدیریت اشاره کرد.

آیا یادگیری ماشین در حوزه‌های دیگر نیز کاربرد دارد؟

بله پیش‌بینی می‌شود که طی سال‌های آینده یادگیری ماشین به یکی از پرکاربردترین تکنولوژی‌های دنیا تبدیل شده و در بسیاری از صنایع و سازمان‌های مختلف مورداستفاده قرار گیرد.

خلاصه مطلب

یادگیری ماشین در صنایع مختلف در سال‌های اخیر باعث شده تا امروزه بسیاری از صنایع به دنبال استفاده از این تکنولوژی باشند. یادگیری ماشین می‌تواند دقت و سرعت را در بسیاری از صنایع بهبود داده و از طرفی به کاهش هزینه‌های سازمان‌ها نیز کمک کند. کاربردهای ماشین لرنینگ شامل موارد متعددی است که از جمله آن‌ها می‌توان به پزشکی، مدیریت و… اشاره کرد. از طرف دیگر باید به این نکته نیز دقت داشت که این تکنولوژی طی سال‌های اخیر به میزان زیادی پیشرفت کرده است و پیش‌بینی می‌شود که کاربردهای آن در آینده‌ای نزدیک چندبرابر شود.

 

منبع:

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا