فرودگاه هوشمند چیست و چه مزایایی دارد؟

مقاله فرودگاه هوشمند

فرودگاه هوشمند واژه‌ای است که احتمالاً در آینده‌ای نزدیک بسیار بیشتر از آن خواهید شنید. دنیای فناوری روزبه‌روز در حال پیشرفت است و شاهد آن هستیم که در سال‌‎های اخیر طیف گسترده‌ای از تجهیزات و تکنولوژی‌های جدید وارد بازار شده‌اند. استفاده از فناوری‌های جدید در فرودگاه‌ها می‌تواند تجربه بهتری را برای مسافران به همراه داشته باشد. در این فرودگاه‌ها از تکنولوژی‌هایی مانند هوش مصنوعی و اینترنت اشیا استفاده می‌شود که فرایندهای مختلف حمل‌ونقل هوایی را بهینه‌سازی می‌کنند.

فرودگاه هوشمند چیست؟

یک فرودگاه هوشمند درواقع فرودگاهی است که با استفاده از سیستم‌های هوشمند مانند حسگرها و دستگاه‌های پیشرفته ساخته شده و اهداف خاصی را نیز دنبال می‌کند. ازجمله اهداف این حسگرها و تجهیزات این است که موارد مختلف را کنترل و مدیریت کرده و برنامه‌ریزی عملیاتی مناسبی را نیز در یک محیط دیجیتال متمرکز در فرودگاه داشته باشند. به لطف استفاده از فناوری‌های پیشرفته در این فرودگاه‌ها، مدیریت فرودگاه می‌تواند عملکرد کارکنان خود را بهبود ببخشد و جریان مسافران را نیز مدیریت و بهینه‌سازی کند. بهبود پایداری یکی از مهم‌ترین مزایای هوشمندسازی فرودگاه به شمار می‌آید.

اگر به مبحث هوشمندسازی علاقه‌مند هستید و تمایل دارید درباره مفاهیم و مزایای این موضوع اطلاعات بیشتری داشته باشید مطالعه مقاله اینفورتک در این زمینه به شما پیشنهاد می‌شود.

یک مزیت بسیار مهم دیگر استفاده از تجهیزات هوشمند در فرودگاه‌ها این است که این تجهیزات می‌توانند امنیت فرودگاه را نیز به میزان زیادی ارتقا دهند. به‌عنوان‌مثال، داده‌های ارزشمندی که در خصوص وضعیت هواپیما به‌صورت بلادرنگ جمع‌آوری می‌شوند، امکان دقت بالاتر در زمان تعمیر و نگهداری از هواپیما را برای شما فراهم می‌کنند. از طرف دیگر این داده‌ها می‌توانند به بهینه‌سازی ایمنی پرواز نیز کمک شایانی کنند. تجهیزات به‌کاررفته در فرودگاه‌های هوشمند می‌توانند روی بینش به‌دست‌آمده از عملیات فرودگاهی نیز تأثیر مستقیم داشته باشند.

مزایای هوشمندسازی فرودگاه

تحول دیجیتال در صنعت هوانوردی مزایای بسیاری خواهد داشت که در ادامه این مطلب به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهد شد.

 • بهبود بهره‌وری عملیاتی که با استفاده از جمع‌آوری بلادرنگ داده‌ها صورت می‌گیرد و می‌تواند عملیات مختلفی که در فرودگاه‌های هوشمند وجود دارد را بهینه‌سازی کند.
 • کاهش هزینه‌های عملیاتی که به کاهش هزینه‌های کلی یک فرودگاه کمک شایانی خواهد کرد. از طرف دیگر هوشمندسازی می‌تواند به‌صورت مستقیم روی بهره‌وری و تکمیل عملیات مختلف در فرودگاه نیز تأثیرگذار باشد.
 • بهینه‌سازی تقاضا: به لطف کنترل بیشتر جریان مسافران و اتوماسیون کنترل‌های ورودی می‌توان انتظار داشت که تقاضای موجود در فرودگاه‌ها تا حد زیادی بهینه‌سازی شده و کنترل بیشتری روی آن وجود داشته باشد.
 • کنترل پرواز به‌طور قابل‌توجهی بهبود پیدا خواهد کرد؛ چراکه خدمات مربوط به جابه‌جایی مسافران، ورود آن‌ها و … با استفاده از تجهیزات هوشمندی که دقت بالایی دارند انجام خواهد شد و همین مسئله به‌طور مستقیم روی دقت و سرعت عملیات کنترل پرواز تأثیرگذار است.
 • نظارت و امنیت فرودگاه‌ها به میزان زیادی ارتقا پیدا می‌کند. این کار با استفاده از سیستم‌های نظارت بیومتریک، امنیت سایبری پیشرفته و مواردی از این قبیل قابل انجام خواهد بود.
 • نظارت بهداشتی روی مسافران با استفاده از تکنولوژی‌های هوشمند ارتقا پیدا می‌کند.

امکانات فرودگاه هوشمند

تحول دیجیتال چیست؟

انواع تکنولوژی‌های به‌کاررفته در فرودگاه هوشمند

فرودگاه هوشمند، فرودگاهی است که در آن از انواع مختلفی از فناوری‌ها و دستگاه‌های پیشرفته استفاده شده است که ازجمله آن‌ها می‌توان به تکنولوژی‌های اینترنت اشیا، GPS، حسگرها و … اشاره کرد. در ادامه برخی از مهم‌ترین تجهیزات به‌کاررفته در این فرودگاه‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد:

 • دروازه‌های اتوماتیک که برای تشخیص همراه نداشتن لوازم خطرناک مورداستفاده قرار می‌گیرند
 • تکنولوژی‌های تشخیص چهره برای شناسایی مسافران در دروازه‌های خودکار و هوشمند
 • تکنولوژی تشخیص مسیر دیجیتالی
 • سیستم‌های نظارت بر سلامت بیماران که در آن‌ها از تکنولوژی‌های هوش مصنوعی استفاده شده و باعث می‌شود تا سلامت بیماران با دقت بالایی مورد بررسی قرار گیرد.

مزایای هوشمند سازی فرودگاه

 • دستگاه‌های اسکن و توزیع خودکار چمدان. این تکنولوژی‌های به این منظور استفاده می‌شوند که چمدان‌ها و لوازمی که مسافران به همراه می‌برند به‌طور دقیق بررسی شود تا مشکلی نداشته باشند.
 • تکنولوژی‌های بهداشتی و نظافتی که برای تمیز کردن محیط داخلی فرودگاه‌های هوشمند استفاده می‌شوند.
 • مکان‌یاب‌های خودکار که برای پیدا کردن لوکیشن دقیق انواع تجهیزات مورداستفاده قرار می‌گیرند.
 • فهرست‌بندی دقیق برای خطوط هوایی موجود در فرودگاه‌ها.

اجزای مختلف فرودگاه هوشمند

یک فرودگاه هوشمند از اجزا و بخش‌های زیادی تشکیل شده است که آشنایی با آن‌ها بدون شک می‌تواند یک تجربه جدید و جذاب باشد. یکی از مهم‌ترین اجزای آن، حسگرها و تجهیزات فیزیکی هستند. این حسگرها و تجهیزات می‌توانند اطلاعات را از فرودگاه دریافت کرده و آن‌ها را از طریق شبکه اینترنت به یک پایگاه داده منتقل کنند. پایگاه داده‌ای که در این زمینه استفاده می‌شود، معمولاً شامل یک شبکه بلاک‌چین است تا امنیت اطلاعات دریافتی را حفظ کند. این شبکه‌های بلاک‌چین معمولاً سرعت و عملکرد خوبی نیز دارند و در کنار امنیت بالایی که دارند یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده به شمار می‌آیند.

پیشنهاد مطالعه: امنیت اینترنت اشیا با بلاکچین

تکنولوژی‌های مبتنی بر فضای ابری ازجمله تکنولوژی‌های به‌کاررفته در فرودگاه هوشمند به شمار می‌آیند. در طی فرایند هوشمندسازی فرودگاه، معمولاً تکنولوژی‌های ابری می‌توانند به کاهش هزینه‌ها کمک کرده و سرویس‌های جذابی را نیز ارائه دهند. تکنولوژی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین نیز از دیگر اجزای این فرودگاه‌ها هستند. این تکنولوژی‌ها می‌توانند اطلاعات را به بهترین شکل ممکن پردازش کرده و بسیاری از عملیات مختلف در فرودگاه‌ها را از این طریق خودکارسازی کنند. فراموش نکنید که پیاده‌سازی این تکنولوژی‌ها معمولاً هزینه بالایی را به همراه دارد.

خلاصه مطلب

یک فرودگاه هوشمند، فرودگاهی است که در آن از تکنولوژی‌هایی مانند اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، ذخیره‌سازی ابری، پردازش داده‌های حجیم و … استفاده شده است تا عملکردها و عملیات مختلف را در این فرودگاه‌ها هوشمند و خودکار کنند. هوشمندسازی فرودگاه از اجزا و بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که هریک به نوبه خود دارای اهمیت بالایی هستند.

 

منابع:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا