آشنایی با هوشمندسازی مراکز اداری و تجاری

هوشمندسازی پاساژها و مراکز تجاری

مراکز تجاری امروزه یکی از مهم‌ترین مراکزی هستند که هر شهری دارا است. در این مراکز کسب‌وکارها و سازمان‌های مختلفی فعالیت دارند و خدمات خود را به مشتریانی که دارند ارائه می‌دهند. مراکز تجاری هوشمند عملکرد بسیار بهتری را در مقایسه با مراکز تجاری سنتی داشته و می‌توانند تجربه بهتری را نیز در اختیار مشتریانی که دارند قرار دهند. هوشمندسازی مراکز تجاری می‌تواند از جنبه‌های مختلف مزایای زیادی را به همراه داشته باشد که ما در ادامه این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره این موضوع صحبت کنیم.

تعریف مراکز تجاری هوشمند

مراکز تجاری هوشمند مراکزی هستند که در آن‌ها از تکنولوژی‌های جدید و به‌روز مانند اینترنت اشیا و هوش مصنوعی برای ارائه خدمات هرچه بهتر به مشتریان و کاربران استفاده می‌شود. این مراکز دارای مزایای بسیار زیادی هستند که از جمله آنها می‌توان به بهینه‌سازی عملیات مختلف، کاهش هزینه‌های مراکز تجاری و … اشاره کرد. یک مرکز تجاری هوشمند در واقع مرکزی تجاری مدرنی است که به شکلی زیبا طراحی شده و درعین‌حال عملکرد بخش‌های مختلف آن به‌صورت کاملا هوشمند انجام می‌شود.

یکی از مهم‌ترین مواردی که در این مراکز به چشم می‌آید اتوماسیون و خودکارسازی فرایندهای مختلف است که باعث می‌شود تا رضایت مشتریان و افرادی که به این مراکز مراجعه می‌کنند جلب شود. این مراکز در سال‌های اخیر شروع به هوشمند سازی کرده‌اند و در چند سال اخیر شاهد پیشرفت‌های زیادی در این زمینه بوده‌ایم. باتوجه‌به تکنولوژی‌های جدیدی که هرروزه در زمینه اینترنت اشیا و هوش مصنوعی تولید و ساخته می‌شوند می‌توانیم انتظار داشته باشیم که در چند سال آینده مراکز تجاری به شکلی بسیار هوشمندتر در بیایند.

مراکز اداری هوشمند به کمک هوش مصنوعی و اینترنت اشیا

اهمیت مراکز تجاری هوشمند

فرقی ندارد که در یک مرکز تجاری یک نفر در حال کارکردن باشد یا چند نفر به‌ صورت هم‌زمان فعالیت‌های مختلف را در آن انجام دهند. در هر صورت یکی از مهم‌ترین مواردی که در این زمینه مطرح می‌شود مسئله عملکرد بهینه به شکلی است که کاربران و مشتریانی که به مرکز تجاری مراجعه می‌کنند بتوانند بهترین خدمات را دریافت کنند. برای رسیدن به چنین هدفی مراکز تجاری هوشمند می‌توانند یکی از بهترین گزینه‌ها برای کسب‌وکارها و سازمان‌ها باشند. در واقع عملیات هوشمندسازی برای این مراکز یک راهکار کاملا عملی و مقرون‌به‌صرفه است.

یکی از مهم‌ترین کاربردهایی که هوشمند سازی مراکز تجاری به همراه دارد برای کسب‌ و کارهایی است که قصد دارند در مرکز شهر فعالیت داشته باشند. باتوجه‌به فضای محدود و البته جمعیت بالایی که احتمالا به چنین مرکز تجاری مراجعه می‌کنند می‌توان انتظار داشت که نیروهای انسانی نتوانند به نحو احسنت از پس وظایف خود بربیایند. در چنین شرایطی تجهیزات هوشمندسازی و اتوماسیونی که در این مراکز وجود دارند می‌توانند جایگزین نیروهای انسانی شده و وظایف آنها را به بهترین شکل ممکن انجام دهند و بازخورد مناسبی را نیز از مراجعان دریافت کنند.

پیشنهاد مطالعه: تعریف تحول دیجیتال

هوشمندسازی مراکز اداری

نه‌تنها مراکز تجاری قابل هوشمند سازی هستند؛ بلکه مراکز اداری را نیز می‌توانید هوشمند کرد. مراکز تجاری هوشمند تفاوت چندانی با مراکز اداری هوشمند ندارند و تقریبا تجهیزات و تکنولوژی‌هایی که در این دو استفاده می‌شود یکسان و مشابه هستند. در مراکز اداری معمولا نیروهای مختلف باید با یکدیگر همکاری داشته باشند و بتوانند به بهترین شکل ممکن پاسخ مراجعان را بدهند. در چنین شرایطی تجهیزات هوشمند سازی می‌تواند به میزان زیادی به آن‌ها کمک کرده و باعث بهینه‌تر شدن فعالیت‌های اداری در این مراکز شود.

مزایای هوشمندسازی مراکز اداری و تجاری

 • بهره‌وری هرچه بیشتر اجزا و بخش‌های مختلف آن
 • در این مراکز تمامی تجهیزات به‌صورت هوشمند کار می‌کنند و عملیات خرید‍‌وفروش را بهینه‌سازی می‌کنند.
 • با استفاده از اتوماسیون و تجهیزات هوشمند معمولا مدت‌ زمان در صف ایستادن مشتریان و افراد کاهش پیدا کرده و در نتیجه عملکرد بهتری برای مراکز تجاری هوشمند به همراه خواهد داشت.
 • مدیریت مصرف انرژی در داخل ساختمان‌های تجاری که باعث کاهش هزینه‌های کلی نیز می‌شود.

مزایای هوشمند سازی مراکز اداری و تجاری | مراکز اداری هوشمند

 • تنظیم خودکار دمای داخل ساختمان مزیت مهم دیگری است که تجربه بهتری را به مشتریان ارائه می‌دهد.
 • این مراکز هوشمند دارای پارکینگ‌های هوشمندی نیز هستند که جابه‌جایی را برای افراد ساده‌تر می‌کند.
 • سیستم اطفا حریق در مراکز تجاری هوشمند به‌صورت کاملا خودکار و هوشمند عمل کرده و هرگونه خطری را در کمترین زمان ممکن برطرف می‌کند.
 • این مراکز تجاری عملکرد تیم‌ها و اعضای فعال در مراکز را بهبود داده و روی تجربه مشتریان نیز اثر مثبت می‌گذارد.

معایب هوشمندسازی مراکز اداری و تجاری

 • یکی از مهم‌ترین معایب این است که هوشمندسازی این مراکز نیازمند سرمایه زیادی خواهد بود که شاید نگرانی‌هایی را برای مالکان این مراکز به وجود بیاورد.
 • مشکلات امنیتی پیرامون اینترنت اشیا (امنیت اینترنت اشیا) و تجهیزات هوشمندسازی از دیگر معایب این مراکز به شمار می‌آید.
 • پیاده‌‎سازی و نصب انواع تجهیزات هوشمندسازی در این مراکز کمی پیچیده است که حتما باید توسط نیروهای متخصص و کاربلد انجام شود.

پرسش و پاسخ

آیا در مراکز تجاری هوشمند تمام وظایف خودکار انجام می‌شود؟

خیر امروزه هنوز هم نیاز به نیروی انسانی در این مراکز احساس می‌شود؛ ولی هوشمندسازی می‌تواند به کاهش نیاز به نیروی انسانی کمک شایانی کرده و عملیات و وظایف را نیز بهینه‌سازی کند.

از چه تکنولوژی‌هایی در این مراکز استفاده می‌شود؟

تجهیزات اینترنت اشیا (IoT) مانند انواع سنسورهای دما و رطوبت، تجهیزات مدیریت انرژی، سیستم اطفا حریق، تکنولوژی هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، بینایی ماشین و مواردی از این‌ قبیل در این مراکز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خلاصه مطلب

مراکز تجاری هوشمند مراکزی هستند که امروزه دارای کاربردهای گسترده‌ای در مراکز شهر بوده و مزایای زیادی از جمله کاهش هزینه‌ها، ارائه خدمات بهتر به مشتریان و … را نیز به همراه خواهند داشت. هوشمندسازی مراکز تجاری در کنار تمامی مزایایی که دارد نیازمند صرف هزینه و سرمایه زیادی بوده و در کنار آن دارای پیچیدگی‌هایی برای نصب و پیاده‌سازی هستند که باید به آنها توجه داشت.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا