مدرسه هوشمند و ویژگی‌های مهم آن

تحقیق مدرسه هوشمند

در مدرسه هوشمند از تجهیزات هوشمندی برای آموزش به دانش‌آموزان استفاده می‌شود. تکنولوژی‌های استفاده شده در این مدارس معمولا مرتبط با فناوری‌های اینترنت اشیا، محاسبات ابری، هوش مصنوعی و مواردی از این‌ قبیل هستند. مدارس هوشمند دارای ویژگی‌ها و مزایای خاصی هستند که آشنایی با این مزایا بدون شک می‌تواند مفید و کاربردی باشد.

تعریف مدرسه هوشمند

مدرسه هوشمند یک مدرسه کاملا مدرن است که در آن از تجهیزات هوشمند و فناوری‌های پیشرفته در راستای پیشبرد روند آموزشی برای دانش‌آموزان استفاده می‌شود. ایده اصلی که پشت ساخت چنین مدارسی وجود دارد این است که دانش‌آموزان بتوانند تجربه یادگیری بهتری را نسبت به آنچه که در مدارس سنتی وجود داشت به دست بیاورند.

در مدارس هوشمند دانش‌آموزان و دانشجویان قادر هستند تا با هر فردی در هر نقطه‌ای از دنیا ارتباط برقرار کرده و از طریق پلتفرم‌های وجود با آنها تعامل داشته باشند. موسسات آموزشی می‌توانند با دانش‌آموزان تعامل داشته باشند و پایگاه عظیمی از کاربران را برای خود ایجاد کنند. از طرف دیگر چنین مدارسی می‌توانند نهایت شفافیت را هم به معلمان و هم به دانش‌آموزان ارائه دهند. در واقع با استفاده از تکنولوژی‌های مدرن می‌توان یک سیستم مدیریت آموزشی برجسته را به‌جای سیستم‌های مدیریت آموزشی سنتی طراحی کرد.

پیشنهاد مطالعه: کاربردهای اینترنت اشیا

تفاوت مدارس هوشمند و عادی

با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته می‌توان برنامه‌های درسی بهتری را طراحی کرد و نتایج یادگیری را از این طریق نیز ارتقا داد. با جایگزین‌های کردن کاغذ با ابزارهای دیجیتال از آسیب رسیدن به محیط‌زیست نیز می‌توان به میزان زیادی جلوگیری کرد.

معمولا بهره‌وری یک مدرسه هوشمند در مقایسه با سایر مدارس سنتی بسیار بیشتر است و همین عامل نیز باعث می‌شود تا روند یادگیری برای دانش‌آموزان بهتر عمل کرده و نتایج بهتری را نیز به همراه داشته باشد.

در چنین مدارسی معمولا اطلاعات به‌ سرعت جمع‌آوری شده و تجزیه‌ و تحلیل می‌شوند. همین عامل نیز باعث افزایش انعطاف‌پذیری در محیط این مدارس شده و عملکرد بهتری را برای نیروهای آموزشی از جمله معلمان به همراه خواهد داشت. چنین مدارسی می‌توانند نهایت شفافیت را هم به معلمان و هم به دانش‌آموزان ارائه دهند. در واقع با استفاده از تکنولوژی‌های مدرن می‌توان یک سیستم مدیریت آموزشی برجسته را به‌جای سیستم‌های مدیریت آموزشی سنتی طراحی کرد.

تعریف مدرسه هوشمند - smart school

ویژگی‌های مدارس هوشمند

پس از آشنایی با هوشمندسازی مدارس شاید این سوال برای شما پیش بیاید که یک مدرسه هوشمند دارای چه ویژگی‌هایی می‌باشد؟ به تعدادی از ویژگی‌های این نوع مدرسه در بخش زیر اشاره می‌کنیم:

  • دانش مولد: شناسایی و ساختاردهی محتوایی که بیشترین پتانسیل را برای رشد دانش‌آموزان داشته باشد یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های چنین مدرسه‌ای به شمار می‌آید.
  • تمرکز بر درک مطالب: در اغلب مواقع در یک مدرسه که به‌صورت هوشمند عمل می‌کند تمرکز بر درک هرچه بهتر مطالب آموزشی توسط دانش‌آموزان است. باتوجه‌به تکنولوژی‌های جدیدی که در این زمینه وجود دارند تمرکز روی درک مطلب می‌تواند نتایج جذابی را به همراه داشته باشد.
  • ارزشیابی یادگیری محور: از دیگر ویژگی‌های مهمی که این مدارس دارند این است که ارزشیابی‌ها در این مدارس یادگیری محور است و همین عامل نیز باعث نتیجه هرچه بهتر دانش‌آموزان می‌شود.

در راستای آشنایی شما با صنعت نسل 4 و تکنولوژی‌های آن، اینفورتک دوره‌ای در این حوزه برگزار می‌کند. در صورت تمایل، با کلیک بر روی لینک زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

آموزش صنعت نسل 4

مزایای هوشمند شدن مدارس

در یک مدرسه هوشمند (Smart School) دانش‌آموزان به طور کامل به اطلاعات مختلف دسترسی دارند و می‌توانند از این اطلاعات استفاده کنند. در این مدارس معمولا از تکنولوژی‌هایی نظیر موبایل، لپ‌تاپ و تبلت استفاده می‌شود که همگی آنها به اینترنت متصل هستند. به همین علت نیز دانش‌آموزان می‌توانند به‌ راحتی به اطلاعات مد نظر خود دسترسی پیدا کنند. از طرف دیگر دانش‌آموزان نیازی به دفتر یا کاغذ نخواهند داشت و می‌توانند در یک رسانه دیجیتال یادداشت ‌برداری کنند.

با توجه‌ به ابزارهای دیجیتالی که به دانش‌آموزان ارائه می‌شود می‌توان انتظار داشت که آنها درک بهتری از موضوعات مختلف به دست بیاورند. نباید فراموش کرد که همه چیز در کلاس‌های هوشمند ضبط می‌شود. همین عامل نیز باعث می‌شود تا دانش‌آموزانی که در کلاس‌های درس غایب هستند نیز بتوانند به منابع آموزشی و کلاس‌های درس دسترسی پیدا کرده و از آن برای جبران روزهایی که در کلاس حاضر نبوده‌اند استفاده کنند.

مدرسه هوشمند در ایران

مدرسه هوشمند در ایران به طور قطعی راه‌اندازی نشده است؛ ولی با توجه‌ به شیوع ویروس کرونا اقدامات و گام‌های بزرگی در زمینه هوشمندسازی مدارس در ایران برداشته شده است. به همین علت نیز می‌توان انتظار داشت که در سال‌های آینده برخی از مدارس ایران به طور کامل هوشمندسازی شوند. در خصوص مدارس هوشمند در ایران باید به این نکته مهم دقت داشت که چنین مدارسی نیازمند تجهیزات پیشرفته‌ای هستند که برای خرید و نصب این تجهیزات نیز سرمایه‌گذاری‌های زیادی لازم است.

 

خلاصه مطلب

مدرسه هوشمند مدرسه‌ای است که در آن از تجهیزات پیشرفته و تکنولوژی‌های هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و شبکه‌های اینترنتی استفاده می‌شود. در این مدارس دانش‌آموزان می‌توانند به جدیدترین اطلاعات دسترسی پیدا کنند. تکنیک‌های آموزشی که امروزه در مدارس هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد معمولا عملکرد تحصیلی بهتری را برای دانش‌آموزان در پایان سال به همراه می‌آورد و باعث درک هرچه عمیق‌تر آنها نسبت به موضوعات مختلف آموزشی خواهد شد.

 

منابع:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا