3 اولویت کلیدی تحول دیجیتال برای سال 2024

گزارش‌های تحلیل‌گران به مدیران ارشد فناوری اطلاعات (CIOها) می‌گویند که هوش مصنوعی مولد باید در اولویت‌های تحول دیجیتال آن‌ها در سال آینده جایگاه نخست را به خود اختصاص دهد. اما هوش مصنوعی مولد تنها ابتکاری نیست که می تواند شرکت شما را در سال آینده متحول کند. پرداختن به شکاف‌های عملیاتی و ایجاد رهبران دیجیتالی جدید نیز می‌تواند باعث افزایش نیرو باشد.

علاوه بر این، مدیران اجرایی و هیئت‌های مدیره‌ای که مدیران ارشد اطلاعات به آنها گزارش می‌دهند، نمی‌خواهند از هوش مصنوعی مولد عقب بمانند. بسیاری از کارمندان می‌خواهند آخرین قابلیت‌های هوش مصنوعی مولد را در جریان کاری خود آزمایش کنند. فناوری های محرک در امسال و سایر سرمایه‌گذاری‌های یادگیری ماشین قبلاً بر استراتژی‌های تحول دیجیتال در سال 2023 تأثیر گذاشته‌اند، بر این اساس هیئت‌مدیره‌ها انتظار دارند که CIOها استراتژی‌های تحول هوش مصنوعی خود را مرتباً به‌روزرسانی کنند. خوشبختانه، بسیاری از سازمان ها در حال افزایش بودجه برای انجام این کار هستند.

کن انگلوند، رهبر فناوری گزارش می دهد: طبق برخی بررسی ها 94 درصد از مدیران برنامه هایی برای افزایش سرمایه گذاری خود در فناوری اطلاعات یا فناوری های نوظهور دارند و 80 درصد قصد دارند سرمایه گذاری در هوش مصنوعی را برای سال آینده افزایش دهند.

با وجود همه اینها، CIOها باید ابتکارات هوش مصنوعی مولد را به فهرست ثانویه بسیار طولانی تر برنامه های تحول دیجیتال اضافه کنند. به هر حال، هر بخش باید کارایی را افزایش داده و برای بهبود تجربیات کارمندان قابلیت های اتوماسیون و داده محوری را رونق دهد، که برخی از آنها را می توان با هوش مصنوعی مولد برطرف کرد. در همین حال، CIOها باید بدهی های فنی را کاهش، برنامه های کاربردی را مدرن سازی و هزینه های ابر را تحت کنترل داشته باشند.

همانطور که هر CIO می تواند تأیید کند، تقاضاهای کلی برای قابلیت های فناوری اطلاعات و داده، تیم های رهبری فناوری اطلاعات آنها را تحت فشار قرار داده است. بنابراین، قبل از تعهد به اولویت‌های بیش از حد، CIOها باید آنچه را که یک ابتکار تحول‌آفرین است، بازنشانی و بررسی کرده، گام‌هایی برای اجتناب از اهداف پرهیجان برداشته، و اولویت‌های معقولی را با تیم اجرایی برای سال پیش رو تعیین کنند.

تقاضای طاقت‌فرسا برای قابلیت‌های فناوری باید با درک دقیق تفاوت‌های بین تحول دیجیتال و سرمایه‌گذاری‌های فناوری انتقالی برآورده شود. تحول دیجیتال فقط مربوط به فناوری و اجرای آن نبوده، بلکه در مورد نگاه کردن به استراتژی کسب و کار از دریچه قابلیت های فنی و چگونگی تغییر نحوه عملکرد و درآمدزایی است.

به عبارت دیگر، CIOها باید به دنبال سرمایه‌گذاری‌هایی باشند که بر استراتژی کسب‌وکار تأثیر گذاشته، نیرو را چندبرابر کرده و بر تولید درآمد و کارایی عملیاتی تأثیر می‌گذارند. بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های فناوری صرفاً گذرا بوده و تنها بر روی عملکرد روزانه تیم ها تاثیرگذار خواهند بود بدون آنکه مدل کسب‌وکار یا عملیاتی را تغییر دهد.

در مرحله بعد CIOها باید واقعیت ها و شکاف‌های بین تبلیغاتی که رهبران کسب‌وکار از بخش‌های فناوری اطلاعات انتظار دارند را شناسایی کنند.

با در نظر گرفتن اولویت‌های سال آینده، ابتکارات زیر شرط‌های خوبی برای تحول بسیاری از سازمان‌ها هستند، تا حد زیادی با کمک به CIOها شکاف‌های اجرایی را ببندند و در عین حال تأثیرات تجاری مداوم را ارائه دهند.

  1. جریان های کاری مولد هوش مصنوعی را ایجاد کنید

CIOها باید استراتژی هوش مصنوعی خود را برای ارائه بهبودهای بهره وری کوتاه مدت در حین برنامه ریزی مستند کنند. بهبودهای بهره‌وری احتمالاً از آزمایش پلتفرم‌ها و ابزارهایی حاصل می‌شود که اعلان و سایر قابلیت‌های زبان طبیعی را تعبیه می‌کنند، در حالی که تأثیرات طولانی‌مدت از جاسازی مالکیت معنوی شرکت در مدل‌های زبان بزرگ مدیریت شده خصوصی خواهد بود.

بسیاری از CIOها در حال حاضر از جریانهای کاری هوش مصنوعی مولد استفاده می کنند، مانند:

آزمایش با ChatGPT، Copilots و ابزارهای دیگر

ارزیابی مدل‌های زبان بزرگ، جاسازی‌ها و پایگاه‌های داده برداری

تعریف نرده های محافظ هوش مصنوعی برای سازمان، بررسی ریسک ها و ترجمه مقررات جدید.

با توجه به این موارد سه شکاف اجرایی وجود دارد که CIOها باید به جریان های کاری هوش مصنوعی اضافه کنند.

در وهله نخست، شرکت‌ها مدت‌هاست که برای بهبود تجربه‌های جستجوی مشتری، کارمند و دیگر عوامل تلاش کرده‌اند. بهبود قابلیت‌های جستجو و رسیدگی به چالش‌های پردازش داده‌های بدون ساختار، شکاف‌های کلیدی برای CIOهایی است که می‌خواهند قابلیت‌های هوش مصنوعی مولد را ارائه دهند.

گزارش Unsung Hero بر اساس جستجوهای سازمانی سال 2023: 98 درصد از سازمان ها در حال بهبود قابلیت های جستجو در پورتال ها، ابزارهای CRM، سایت های تجارت الکترونیک و جوامع آنلاین هستند. اما 99 درصد چالش‌های فنی را نیز گزارش می‌کنند که یکپارچه‌سازی (68 درصد)، حجم داده‌ها و پاک‌سازی (59 درصد) و مدیریت داده‌های ساختار نیافته (55 درصد) سه رتبه اول را به خود اختصاص داده اند. بستن این شکاف‌ها همزمان با بهبود تجربه‌های جستجو، بلوک‌های سازنده هوشمندی برای تسهیل قابلیت‌های درخواستی و زبان طبیعی ژنرال هوش مصنوعی را مهیا می کند.

دومین شکافی که CIOها باید به آن بپردازند بر نتایج و اعتبار بسیار تاثیرگذار است. در گزارش وضعیت علم داده و یادگیری ماشین در سال 2023، تنها 18 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که حداقل نیمی از مدل‌های یادگیری ماشینی آن‌ها به تولید رسیده‌اند. اگر CIOها تبدیل از آزمایشی به تولیدی را بهبود ندهند، ممکن است سرمایه‌گذاران خود را در فرآیند و فرهنگ آزمایش از دست بدهند.

در ارتباط با سومین شکاف، در دستور کار CDO: 2024، 57 درصد از پاسخ دهندگان محیط داده خود را برای پشتیبانی از هوش مصنوعی مولد تغییر نداده اند. جای تعجب نیست که نزدیک به 50 درصد از پاسخ دهندگان کیفیت داده را به عنوان چالش اصلی در تحقق پتانسیل هوش مصنوعی مولد شناسایی کردند که مستلزم افزایش دامنه داده‌ها و برنامه‌های حاکمیت داده برای گنجاندن منابع بدون ساختار و تعیین مکان استفاده از آنها در آزمایش‌های LLM است.

این جریان های کاری نیازمند مستندسازی یک چشم انداز، تعیین رهبران و توانمندسازی تیم ها برای آزمایش هستند. CIOها باید به دنبال تعیین اهداف واقع بینانه باشند و اولویت بندی جریان های کاری را در اولویت قرار دهند.

  1. با بستن شکاف های عملیاتی و امنیتی، تأثیرات تجاری را هدایت کنید

هدف تحولات دیجیتال ارائه مزیت های رقابتی معمولاً از طریق محصولات دیجیتال جدید، بهبود تجربیات مشتری و تصمیم گیری مبتنی بر داده است. ابتکارات بر اساس نوع صنعت و استراتژی تجاری متفاوت بوده و ممکن است شامل تولید هوشمند، سلامت دیجیتال، ابتکارات دولت الکترونیک، برنامه های پایداری، دوقلوهای دیجیتال و موارد دیگر باشد.

زیربنای این ابتکارات، شایستگی‌های اصلی تحول دیجیتال است که شامل تفکر طراحی، مدیریت محصول، روش‌شناسی چابک، روش‌های توسعه، توسعه شهروندی و حاکمیت داده می‌شود. این شیوه‌ها شامل شیوه‌های رهبری و ارائه با پشتوانه صلاحیت‌های عملیاتی و مدیریت ریسک است. CIOها باید در نظر داشته باشند که رفع این شکاف ها در اولویت های تحول دیجیتالی آنها قرار می گیرد.

به عنوان مثال، در طول دهه گذشته، بسیاری از CIOها شیوه های توسعه مانند CI/CD، زیرساخت به عنوان کد، قابلیت مشاهده داده ها، و بستن شکاف های فرهنگی بین تیم های توسعه و عملیات فناوری اطلاعات را ترویج کردند. در مطالعه بنچمارک DevOps در سال 2023، کارمندان برتر مزایای تجاری قابل توجهی را دریافت کردند، از جمله 67٪ با فرکانس استقرار بر اساس تقاضا و 94٪ با نرخ شکست تغییر زیر 15٪.

در بررسی SANS 2023 DevSecOps، کمتر از 22 درصد از پاسخ‌دهندگان، خطرات و آسیب‌پذیری‌های امنیتی حیاتی را در کمتر از دو روز برطرف کردند. و در حالی که تست امنیت برنامه استاتیک (SAST) بهترین ابزار برای سودمندی توسط 82٪ از پاسخ دهندگان بود، تنها 28٪ ادعا کرده که این ابزارها حداقل در 75٪ از پایه کد آنها استفاده می شود.

در اینجا، گزارش وضعیت DevSevOps در سال 2023، چندین شکاف را که CIOها باید روی بسته کردن تحولات دیجیتالی خود در سال 2024 متمرکز کنند، از جمله آموزش ناکافی امنیتی، کمبود پرسنل امنیتی برنامه‌ها، و عدم شفافیت در جریان‌های کاری توسعه و عملیات، برجسته می‌کند.

CIOها باید به دنبال سایر شیوه های مدیریت عملیاتی و ریسک برای تکمیل برنامه های تحول باشند. برای مثال، مک‌کینزی تخمین می‌زند که شرکت‌ها می‌توانند از طریق بهینه‌سازی‌ها، ۱۵ تا ۲۰ درصد از هزینه‌های ابری را کاهش دهند. حوزه دیگری که باید روی آن تمرکز کرد، آزمایش مداوم است، به خصوص که هوش مصنوعی و کمک‌کننده‌های کمکی می‌توانند سرعت توسعه کد و خطرات ناشی از تولیدکنندگان کد را افزایش دهند.

  1. رهبران تحول را برای پیشبرد ابتکارات بیشتر توسعه دهید

تقاضای فزاینده برای نوآوری، تحول در سطح سازمانی و فناوری، داده ها و قابلیت های اتوماسیون دپارتمان یک چالش مهم برای CIOهای امروزی است. نسبتاً معمول است که بیشتر از مدیران برنامه، معماران، و سایر رهبرانی که در طرح‌های تحول نقش دارند، درخواست‌های سرمایه‌گذاری در فناوری را مشاهده کنیم. بدهی های عقب مانده فنی، بهبودهای امنیتی و کار برای تغییر IT سایه را اضافه کنید.

در حالی که همه این ابتکارات با تحول دیجیتال مطابقت ندارند، توانایی نظارت بر ابتکارات بیشتر، استانداردسازی پلتفرم‌های چند منظوره و ارائه برنامه‌های علم داده، می‌تواند بسیار متحول کننده باشد. این تحول با توسعه رهبران تحول دیجیتال یا همان پیشگامان دیجیتال انجام می شود.

اولویت اصلی گارتنر برای منابع انسانی در سال 2024، توسعه رهبر و مدیر است. با توجه به اینکه رهبران منابع انسانی گزارش می دهند که 76 درصد از مدیران تحت تأثیر رشد مسئولیت های شغلی خود بوده و 51 درصد بیشتر از آنچه که می توانند باید از عهده مسئولیت ها بر بیایند. بسیاری از CIOها با همین مسائل در دپارتمان‌های خود دست و پنجه نرم می‌کنند، به‌ویژه زمانی که از پیشگامان دیجیتال می‌خواهند تا ابتکارات زیادی را رهبری و در آنها مشارکت کنند.

برای رفع این مشکل، CIOها باید با منابع انسانی شریک شده، از بودجه آموزشی و توسعه آنها استفاده کنند و برنامه هایی را برای توسعه تحول و تغییر رهبران مدیریت آغاز کنند. انجام این کار به مدیران ارشد فناوری کمک کرده تا تعداد ابتکاراتی را که فناوری اطلاعات می‌تواند راه‌اندازی کند افزایش دهند، در حالی که نتایج سریع‌تر ارائه شده و اصطکاک سازمان برای تغییر کاهش می‌یابد.

cta telegram

همانطور که CIOها به سال 2024 نگاه می کنند، اولویت دادن به تعادل صحیح ابتکارات در برنامه های تحول دیجیتال آنها چالش برانگیز خواهد بود. به خاطر داشته باشید که اگر قصد دارید تأثیرات بیشتر و سریع تری ارائه کنید، باید افزایش تعداد رهبران تحول دیجیتال و سرمایه گذاری در برنامه های یادگیری کلیدی را در دستور کار قرار دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا