7 مرحله برای عملیاتی کردن هوش مصنوعی در سازمان شما

بسیاری از مردم نگران هوش مصنوعی هستند. تا کی جایگزین شغل من می شود؟ آیا یک ربات می تواند کار من را بهتر از من انجام دهد؟ آیا استفاده از هوش مصنوعی در سازمان من منجر به کاهش تعداد کارمندان خواهد شد؟ این ترس‌ها برای فناوری مخربی که با سرعتی جنون‌آمیز در حال پیشرفت است، قابل درک است. در حالی که بیشتر سازمان ها مشتاق هستند تا از قابلیت های هوش مصنوعی بهره ببرند، دانستن اینکه از کجا باید شروع کرد می تواند بسیار دشوار باشد.

در اینجا هفت مرحله برای عملیاتی کردن هوش مصنوعی در سازمان شما آورده شده است.

کلید موفقیت در اجرای آهسته و عمدی نهفته است

هوش مصنوعی دوست است یا دشمن؟ حتی اگر کسی این نگرانی را ابراز نکند، احتمالاً در ذهن اکثریت کارمندان وجود دارد. تیم شما ممکن است در برابر پذیرش هوش مصنوعی مقاوم باشد، زیرا اخراج و کاهش تعداد کارمندان را به ذهن متبادر می کند. این وظیفه شماست که به فیل در اتاق اشاره کنید.

زمانی که هوش مصنوعی به درستی استفاده شود، می تواند یک توان مضاعف و یک شتاب دهنده شغلی باشد. این ابزار ارزشمندی است که به آزاد کردن زمان اعضای تیم کمک کرده تا بتوانند کارهای بیشتری انجام دهند و در نقش‌هایشان استراتژیک‌تر باشند. به هوش مصنوعی اجازه دهید وظایف ساده، پیش پا افتاده و تکراری را انجام دهد تا افراد بتوانند روی کارهای تاثیرگذارتری تمرکز کنند که می تواند به رشد در سازمان کمک کرده، بر درآمد شرکت تاثیر گذاشته یا هزینه ها را کاهش دهد.

هوش مصنوعی می تواند به کارفرمایان کمک کند تا با ایجاد امکان رشد شخصی و سازمانی، ارزش بیشتری از تیم خود به دست آورند. بنابراین، کارمندان به جای اینکه هوش مصنوعی را جایگزینی بدانند، باید به فناوری به عنوان یک متحد فکر کنند – یک کمک شخصی، مشاور یا دستیار برای انجام وظایفی که ترجیح می دهند از آنها صرف نظر کنند.

درک آنچه که هوش مصنوعی می تواند انجام دهد

کسب دانش اساسی در مورد آنچه که هوش مصنوعی می تواند انجام دهد و اینکه چگونه ممکن است در سازمان شما اعمال شود، یک گام بسیار مهم است. در این مرحله، همه ما به طور جمعی در حال سرعت بخشیدن به برنامه ها و قابلیت های این فناوری هستیم. خوشبختانه، منابع زیادی برای کمک وجود دارد.

منابع معتبر اطلاعات را بیابید، خود را آموزش دهید و در تمام جنبه‌های متنوعی که هوش مصنوعی را تشکیل می‌دهند، از یادگیری ماشینی و الگوریتم‌ها گرفته تا تحلیل‌های پیش‌بینی‌کننده و ربات‌های چت، باسواد شوید. قبل از اینکه سازمان شما بتواند واقعاً از این فناوری بهره مند شود، ابتدا باید آنچه ممکن است را بیاموزید.

نقاط دردناک سازمان خود را شناسایی کنید

اکنون که می‌دانید هوش مصنوعی چه کاری می‌تواند انجام دهد، وقت آن است که ببینید در کجای سازمان می‌تواند به شما کمک کند. با تجزیه و تحلیل عملیات خود برای شناسایی نقاط ضعف شروع کنید. آیا مناطقی وجود دارد که در تنگنا قرار دارید؟ فرآیندهایی وجود دارد که در مقیاس تنظیم نشده اند؟ آیا با کیفیت کد خود مشکلی دارید که باعث توسعه کند و باگ می شود؟ از نظر زمینه کسب و کار و اینکه این موضوع چگونه بر اهداف تجاری سازمان شما تأثیر می گذارد، فکر کنید. شما به دنبال آن نقاط درد بزرگ و تپنده ای هستید که به نظر نمی رسد راه حلی برای آنها بیابید – هر شرکتی آنها را دارد.

اهداف هوش مصنوعی خود را به وضوح تعریف کنید

هنگامی که نقاط درد آزاردهنده ای را که هوش مصنوعی می تواند به آنها کمک کند را شناسایی کردید، باید در مورد نحوه حل آنها بسیار دقیق باشید. سعی نکنید اقیانوس را بجوشانید. بلکه با یک هدف کوچک و قابل دستیابی شروع کنید. مهم است که مطمئن شوید این فناوری همانطور که انتظار می رود کار می کند و قبل از سرمایه گذاری در مقیاس بزرگ بر نقطه دردناکی که شناسایی کرده اید، تأثیر می گذارد.

یک برد کوچک برای هوش مصنوعی به شما کمک می کند تا در سازمان خود انرژی بسازید و تیم خود را در مورد امکانات این فناوری هیجان زده کنید – که ربطی به جایگزینی مشاغل ندارد. مهم است که اهداف خود را به وضوح تعریف کنید، برنامه اقدام را عمومی کنید و در مورد فرآیند کاملاً شفاف باشید تا تیم شما در تلاش باشد.

cta telegram

ارائه اثبات مفهوم

آیا برای اجرای پروژه هوش مصنوعی که در اولویت قرار داده اید، تخصص دارید؟ اگر نه، شما تنها نیستید، زیرا کارشناسان موضوع هنوز در این زمینه در حال ظهور اندک هستند. قرار نیست هر تیمی به دانش استفاده از فناوری هوش مصنوعی برای اجرای موفقیت‌آمیز اثبات مفهوم مجهز شود.

اگر تخصص داخلی ندارید، ارزش سرمایه گذاری را دارد که یک مشاور، مربی یا حتی یک استخدام جدید برای کمک به اجرا بیاورید. از سوی دیگر حرکت پر شتاب به سمت آن، می‌تواند منجر به یک شکست کاذب شود، چرا که دانش لازم برای استفاده از فناوری هوش مصنوعی را در وهله اول نداشتید، و ای شتاب موجب از بین رفتن سازمان شما می شود.

یک نقشه راه هوش مصنوعی ایجاد کنید

اثبات موفقیت آمیز مفهوم، پایه و اساس رشد و گسترش سرمایه گذاری شما در هوش مصنوعی را خواهد گذاشت. گام بعدی ایجاد و اولویت بندی لیستی از موارد استفاده بالقوه هوش مصنوعی برای حل نقاط دردناکی است که در مرحله سه تعریف کردید. این لیست را بر اساس آنچه که بیشترین سود را برای شما به ارمغان می آورد اولویت بندی کنید و از این لیست به عنوان نقشه راه هوش مصنوعی خود استفاده کنید.

مطمئن شوید افرادی که در این فرآیند شرکت می کنند از عقب راندن، به چالش کشیدن و بررسی عمیق تر راه حل ها نمی ترسند. در دام راه حل ساده مانند قرار دادن ربات چت در مرکز تماس نیفتید. بررسی عمیق‌تر در اینجا به شما کمک می‌کند تا از ارزش واقعی فناوری استفاده کنید.

حلقه بازخورد: ارزیابی، مقیاس، تکرار

با هر اثبات مفهومی به عنوان یک پروژه منحصر به فرد رفتار کنید تا زمانی که سازمان شما در مورد این فناوری اعتماد و تجربه کسب کند. مستندسازی، انتقال نتایج و ارزیابی در هر مرحله از  این راه بسیار مهم هستند.

بر اساس نتایج و ارزیابی، در صورت نیاز مقیاس بندی کنید. بعضی چیزها به خوبی بقیه کار نمی کنند، و این اشکالی ندارد. نکته کلیدی این است که از کارهای کوچک شروع کنید و اجازه دهید موفقیت های شما تعیین کند که چگونه و کجا هوش مصنوعی را در مقیاس بزرگتر پیاده سازی کنید.

مانند هر فناوری جدید، پذیرش هوش مصنوعی سفری خواهد بود که در مواقعی ترسناک، ناامیدکننده و پر از چالش‌های غیرمنتظره است. اجرای گام به گام، بهترین راه برای هدایت فرآیند و تنظیم سازمان شما برای موفقیت است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا