استقبال از هوش مصنوعی در محل کار

به نظر می رسد هر بار که دور می زنیم، با آخرین فناوری طراحی شده برای ساده کردن زندگی خود بمباران می شویم. چالش ذاتی که ما با آن روبرو هستیم، منحنی یادگیری است که بهترین شیوه ها را با استفاده از این پیشرفت ها دنبال می کنیم. نوآوری هایی مانند هوش مصنوعی (AI) آنقدر سریع معرفی می شوند که وقتی یک مفهوم را درک می کنیم، به نظر می رسد که قبلاً منسوخ شده است.

اما ما قبلاً در این راه حرکت کرده بودیم. همین چند دهه پیش، کامپیوتر، اینترنت و تلفن های همراه واقعیت جدیدی بودند. تلقین، دریافت اطلاعات در دسترس ما از شبکه جهانی وب، برای بسیاری از ما پیشگام بود.

با تغییر دنیای ما، کسب‌وکارها به فناوری‌های جدیدی مانند هوش مصنوعی مولد یا مدل‌های زبان بزرگ (LLM) عادت می‌کنند که معروف‌ترین آنها ChatGPT است. استفاده از این فناوری در خارج از دروازه محبوب بود و همچنان به جذب 96 میلیون بازدید کننده در ماه ادامه می دهد.

امنیت شغلی

مطمئناً نگرانی هایی در مورد عملکرد بهتر هوش مصنوعی از همه ما وجود دارد. مجمع جهانی اقتصاد پیش بینی می کند که نوآوری در فناوری و اتوماسیون تا سال 2025 جانشین 85 میلیون شغل خواهد شد. شاید بیان دقیق تر این باشد که این مشاغل ممکن است تغییر مکان دهند. چشم انداز این است که تطبیق با این فناوری، موجب ایجاد 97 میلیون نقش جدید می شود. ما معتقدیم که با پیشرفت فناوری، افزایش بالقوه ایجاد شغل انسانی از طریق هوش مصنوعی ادامه خواهد داشت.

برای دانشجویان که به دنبال یک حوزه اصلی تحصیلی هستند یا کسانی که به دنبال تغییر شغل هستند، پول صرف نوآوری در هوش مصنوعی می شود. در گزارش آینده مشاغل 2023 مجمع جهانی اقتصاد که اخیراً منتشر شده است، مشاغل مرتبط با هوش مصنوعی از جمله مشاغل نوظهور هستند که در نتیجه فناوری جدید ایجاد شده اند. با بررسی اعداد، انجمن معتقد است تا سال 2027، 40 درصد افزایش در متخصصان هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، افزایش 30 تا 35 درصدی تقاضا برای نقش هایی مانند تحلیلگران داده و دانشمندان، و افزایش 31 درصدی در تقاضا برای امنیت اطلاعات وجود خواهد داشت. در مجموع، این می تواند به معنای ایجاد 2.6 میلیون شغل توسط هوش مصنوعی باشد.

در این میان، مشاغلی وجود دارد که انسان ها به طور منحصر به فردی صلاحیت انجام آن ها را دارند. مقاله اخیر بی بی سی به سه بخش از مشاغل اشاره می کند که یک ربات نمی تواند آنها را لمس کند. ترکیبی از مشاغل یقه آبی و یقه سفید وجود دارد که مهارت‌های نرم مشترکی را در هسته فعالیت‌های خود دارند.

  1. مشاغلی که نیاز به تفکر عمیق، حل مسئله، استدلال و خلاقیت دارند می توانند امنیت شغلی را تامین کنند. کارشناسان می گویند این مشاغل دارای یک جزء استراتژیک هستند و شامل مشاغلی مانند وکلا، قضات، دانشمندان و پزشکان می شود. در این حرفه‌ها، وظایفی وجود دارد که می‌توان آنها را به یک ربات واگذار کرد، مانند تهیه خلاصه‌های حقوقی یا کدنویسی، اما قدرت ایجاد ایده‌های اصلی و برانگیختن احساسات برای انسان‌ها محفوظ است. هوش مصنوعی کاری را انجام می دهد که برای انجام آن برنامه ریزی شده است، اما با اینکه مهارت های آن بسیار زیاد است، فاقد شهود انسانی است.
  2. گروه بندی بعدی شامل مشاغلی است که ارتباطات میان فردی و ایجاد روابط مشخص دارند. اینها خدمات شخصی سازی شده ای هستند که نیاز به تعامل انسانی دارند، مانند متخصصان مراقبت های بهداشتی، درمانگران و مددکاران اجتماعی. به پرستاران و سطح آسایشی که می توانند برای بیماران ترسیده و بیمار خود ایجاد کنند، دقت کنید. یک ربات نمی تواند همدلی و نیازهای انسان را درک کند.
  3. در طول همه‌گیری، ما آموختیم که معاملات دارای قدرت بسیاری هستند. مشاغلی مانند ساخت و ساز و حرفه‌های مهارتی مثل لوله‌کشی و برقکاری نیازمند سازگاری با محیط‌های متنوعی هستند، در محیط‌هایی که هوش مصنوعی قادر به این سطح از سازگاری نیست.این در حالی است که، ما شاهد استفاده از ربات‌ها در حرفه‌هایی مانند سرویس غذا، ساده‌سازی کارهای ساده‌تر آماده‌سازی غذا در آشپزخانه، ایجاد و چشیدن دستور العمل‌ها از ویژگی‌های منحصربه‌فرد یک سرآشپز انسانی هستیم.

cta telegram

 

راه حل های هوش مصنوعی

صادقانه بگوییم، ما متوجه شدیم که هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد تا نقطه درخشانی باشد که نیروی کار به آن امیدوار بوده است. گزارش سالانه شاخص روند کار باعث ایجاد احساس خوش بینی می شود. با توجه به نگرانی انسان ها در مورد توانایی همگام شدن با حجم کاری عظیم خود، هوش مصنوعی الگوی یک قهرمان گمنام است. نزدیک به 68 درصد از کارگران شرکت‌کننده در نظرسنجی می‌گویند که آن‌قدر با حجم زیاد کار می‌کنند که زمان کافی بدون وقفه و متمرکز در روز کاری خود برای کارآمد بودن ندارند. نتیجه این است: اگرچه 49٪ نگران از دست دادن شغل خود به دلیل هوش مصنوعی هستند، 70٪ تا حد امکان کار خود را به هوش مصنوعی واگذار می کنند تا بار کاری خود را کاهش دهند. همانطور که یک متخصص در این مطالعه اشاره می کند، این می تواند پاسخی برای فرسودگی شغلی کارکنان باشد.

در اینجا آمده است که چگونه شما، به عنوان یک رهبر، می‌توانید به طرز ماهرانه‌ای با مفهوم تعامل انسان‌ها و ربات‌ها در محل کار ارتباط برقرار کنید:

  • برقراری ارتباط

به تیم خود بگویید چگونه از هوش مصنوعی در تجارت شما استفاده می شود. بپذیرید مشاغلی وجود خواهند داشت که با هوش مصنوعی کارآمدتر انجام می‌شوند و اکنون زمان ایجاد مجموعه‌های مهارتی جدید است که می‌تواند کارگران را به سمت نقش‌های جدید سوق دهد.

  • مدیریت فناوری

اطمینان حاصل کنید که نیروی کار شما توانایی های هوش مصنوعی و نحوه استفاده از آن را می شناسد. هوش مصنوعی یک ابزار است، نه یک تصاحب. بسته به برنامه هایی که برای سازمان خود نیاز دارید، آموزش برای ارتقاء مهارت تیم شما ضروری است.

  • درگیر بمانید

دوشادوش با کارکنان خود کار کنید، در فرصت های جدید شرکت کنید و به آنها اجازه دهید رهبری را به دست بگیرند. مشارکت و مالکیت ترس از هوش مصنوعی جایگزین مشاغل را از بین می برد.

باز ماندن برای ایده های جدید

ما تماماً در حوزه فناوری و نوآوری فعال هستیم. به‌عنوان یک مجموعه دانش بنیان، نوآوری‌های پیشرفته‌ای که زندگی مردم را بهبود می‌بخشد، جوهره کسب‌وکار ما است. ما دریافته ایم که باز بودن برای علم و فناوری های جدید می تواند رهبران را در موقعیتی قرار دهد که کیفیت زندگی بهتری را برای مردم ایجاد کنند. به همین دلیل است که از ایده هایی مانند هوش مصنوعی استقبال می کنیم. زیرا هنگامی که به طور هدفمند و درست استفاده شود، وظایفی را که اغلب ما را به ستوه می‌آورند، حذف می‌کند و فرصت‌هایی را برای ما به عنوان انسان فراهم می‌کند تا کارهایی مانند فکر کردن، خلق کردن و باهوش بودن را به بهترین شکل انجام دهیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا