هوش تخصصی تکامل بعدی هوش مصنوعی مولد

ظهور ChatGPT باعث شده تا هوش مصنوعی برای اکثر شرکت‌ها در هر صنعتی «جزء ردیف بایدها» قرار گیرد. سازمان های امروزی از جمله مارک های بزرگ مانند کوکاکولا، اسلک و اکسپدیا برای پشتیبانی از موارد مختلف به ChatGPT روی می آورند. با این حال، در این مسیرChatGPT تنها نیست و دیگر بخش های فعال در حوزه هوش مصنوعی مولد به سرعت به تکامل خود ادامه می دهند. در این راستا متا (Llama) و گوگل (Bard) قبلاً فناوری‌های هوش مصنوعی خود را منتشر کرده‌ و بازیگران بزرگی مانند اپل در پشت صحنه روی مدل‌های زبان بزرگ (LLM) خود در حال کار هستند.

عصر هوش مصنوعی مولد همه منظوره

در حال حاضر، عرصه رقابت در هوش مصنوعی به حوزه هوش مصنوعی مولد همه منظوره معطوف شده است. در این راستا علاوه بر متا، گوگل و اپل، بسیاری از شرکت‌های پیشرو فناوری به زودی پیشنهادات هوش مصنوعی مولد خود را ارائه خواهند کرد. اکثریت این فناوری‌ها قابلیت‌های اصلی مورد نیاز را ارائه خواهند کرد که موجب ایجاد یک بازار رقابتی می شود.
این ابزارها در نهایت مشابه ChatGPT کار می‌کنند، کاربران از آنها سؤالاتی می‌پرسند تا بینش‌هایی درباره جهان اطراف خود کشف کنند. به طور خلاصه، حضور چند جانبه شرکت ها در این امر، موجب گسترده شدن دامنه آنها خواهد شد. البته هر ابزار از واسط کاربری و داده های آموزشی منحصر به فرد خود استفاده کرده که به این معنی است که عملکرد و تجربه کاربر نهایی بین آنها متفاوت خواهد بود. با این حال آن ها مانند ChatGPT برای تطبیق پذیری ساخته شده اند. شرکت ها آنها را برای استفاده در بسیاری از مشاغل و صنایع مختلف طراحی کرده تا اطلاعات عمومی را ارائه دهند.

هوش مصنوعی مولد یک موقعیت مناسب می یابد

بعد از یافتن یک جایگاه مناسب اوضاع به طور قابل توجهی تغییر خواهد کرد. چرا که پشتیبانی اخیر OpenAI از ChatGPT های سفارشی ثابت می کند، مرحله بعدی هوش مصنوعی مولد بسیار تخصصی تر خواهد بود. این بدان معناست که شرکت‌ها دستیاران هوش مصنوعی را برای مشاغل و صنایع فردی طراحی خواهند کرد و ابزارهای هوش مصنوعی مکالمه ای وجود خواهند داشت که برای نقش های مختلف به طور هدفمند ساخته شده اند (بازاریاب، وکلا، معلمان، مهندسان و غیره). همچنین ابزارهایی برای بخش هایی مانند کالاهای مصرفی، خدمات مالی، بیمه و داروسازی وجود خواهد داشت. در نهایت برخی از این ابزارها برای هر دو طراحی خواهند شد، مانند بازاریابان در صنعت کالاهای مصرفی.
این فناوری‌های تخصصی، بینش‌های عمیق‌تر، قابل اعتمادتر و ارزشمندتری را در مقایسه با ابزارهای همه ‌منظوره موجود امروزی ارائه می‌کنند. با استفاده از این هوش، کسب و کارها و کارمندان حتی مولدتر و استراتژیک‌تر از استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی مکالمه عمومی خواهند بود و به اطلاعاتی که این فناوری‌های تخصصی استخراج می‌کنند، اعتماد بیشتری خواهند داشت.

ما در حال حاضر شاهد نمونه هایی در دنیای واقعی از حرفه های خاص با استفاده از هوش مصنوعی مولد هستیم. به عنوان مثال، مدیر کل یک شرکت حقوقی در تامسون رویترز توضیح داد که این صنعت با استفاده از شناسایی بینش ها از طریق تجزیه و تحلیل محتوای قانونی معتبر، کمک به پیش نویس اسناد مشتری و دادگاه، و کشف روندها از داده های حقوقی یک شرکت، چگونه از هوش مصنوعی مولد استفاده می کند.

نتایج تجاری

موضوعی که در واقع این فناوری ها را منحصر به فرد می کند تمرکز آنها بر نتایج تجاری است. به عنوان مثال، دستیارانی می توانند روی موارد زیر متمرکز شوند:
• رشد سهم بازار: مدیران بازاریابی، مدیران برند و تیم های بینش بازار مصرف کننده می توانند از این دستیار برای کشف راه هایی برای افزایش برد در برابر بزرگترین رقبای خود استفاده کنند. ممکن است به سؤالاتی در مورد اینکه یک شرکت باید بودجه تبلیغاتی خود را به کجا اختصاص دهد یا اینکه چگونه باید پیام های خود را برای دستیابی به مشتریان بیشتر تنظیم کند، پاسخ دهد.
• بهبود عملکرد تیم فروش: توسط مدیران فروش و رهبران تجزیه و تحلیل برای تقویت شاخص های کلیدی اثربخشی فروش (دستیابی به سهمیه فروش، نرخ تبدیل، نرخ حفظ و غیره) استفاده می شود. این امر می تواند راهنمایی هایی را ارائه دهد که تیم های فروش در کدام نوع خاص از مشتریان باید بیشترین هزینه را داشته و یا اینکه چگونه می توانند سرنخ های واجد شرایط بیشتری تولید کنند.
• بهینه سازی موجودی: مدیران زنجیره تامین، مدیران انبار و تحلیلگران لجستیک ممکن است از آن استفاده کنند تا اطمینان یابند که کسب و کارشان محصول کافی برای پاسخگویی به تقاضای مشتری را دارا بوده، همچنین این محصول موجب هدر رفتن منابع نمی شود. این دستیارها ممکن است اطلاعاتی در مورد تعداد کالاهایی که کسب ‌و کارها باید سفارش داده یا پیشنهاداتی در ارتباط با اینکه چگونه می‌توانند توزیع محصول را تسریع کنند ارائه دهند.

آماده شدن برای تکامل بعدی

با در دسترس قرار گرفتن مجموعه‌ای از راه‌ حل‌های تخصصی هوش مصنوعی مولد، شرکت‌ها می‌توانند هنگام ارزیابی نحوه استقرار این فناوری‌ها، دچار فلج تحلیل شوند. همانطور که در بالا ذکر شد، یک سازمان معمولی می تواند از هوش مصنوعی مولد برای پشتیبانی از تقریباً هر بخش اساسی تجارت خود از جمله فروش، بازاریابی، تدارکات و غیره استفاده کند.
علاوه بر این، شرکت‌ها در تلاش هستند تا بفهمند چه کسی «مالک» تلاش‌های هوش مصنوعی مولد آنها است. به نظر می رسد هرکسی از سطح C گرفته تا فناوری اطلاعات و هر واحد تجاری، یک تکه از کیک را می خواهد. این امر موجب می‌شود که بسیاری از سازمان‌ها در مرحله برنامه‌ریزی گیر کرده و به این سو و آن سو حرکت کرده تا دریابند که در کجا و چه کسی ابتدا هوش مصنوعی مولد را در سازمان عرضه خواهد کرد.
برای حل این مشکل سازمان‌ها باید روی یک مورد استفاده واحد اجماع نظر کرده و یک پروژه آزمایشی را اجرا کنند. هر سازمان باید درون خود یک مشکل خاص را که امروزه می توان آن را با هوش مصنوعی مولد بهبود بخشید، شناسایی کند. در این مرحله شرکت ها می توانند تعیین نمایند که چه کسی باید درگیر حل این موضوع شده و راهی برای اندازه گیری نتایج ایجاد کنند.
مهم است که خلبان را متمرکز و محدود نگه دارید. هدف این است که در واقع از هوش مصنوعی استفاده کرده تا یاد بگیریم چه کارهایی را می تواند انجام دهد و چه کارهایی را نمی تواند. وابسته به شرایط، سازمان‌ها باید برنامه‌ریزی کرده تا این آزمایش را در بازه زمانی کوتاه چند هفته یا چند ماهه انجام دهند و از هدر رفت زمان جلوگیری به عمل آورند. هنگامی که شرکت پروژه را تکمیل و قابلیت‌های هوش مصنوعی مولد را به نمایش گذارد، می‌تواند به سرعت آن را در سایر نقاط سازمان خود گسترش دهد.

هوش مصنوعی به پیشرفت سریع خود ادامه می دهد

هوش مصنوعی با ظهور مدل ها زبان بزرگ (LLM) یک جهش کوانتومی به جلو برداشته است. کسب و کارها و مصرف کنندگان به طور یکسان با توجه به نیاز خود در حال انجام فعالیت هایی با هوش مصنوعی مولد (از نوشتن کد تا نوشتن آهنگ) هستند که همین چند سال پیش شبیه به علمی تخیلی به نظر می رسید. حضور همه جانبه و رقابت فزاینده در این فضا منجر به پیشرفت در هوش مصنوعی مولد همه منظوره خواهد شد. با این حال، به نظر می رسد مرحله بعدی که توسط هوش مصنوعی تخصصی معرفی خواهد شد، جایی است که بزرگترین پیشرفت‌ها برای شرکت‌ها و کاربران نهایی رخ خواهد داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا