اهمیت موضع گیری در مورد هوش مصنوعی

نظرات متناقض و تحریک آمیز زیادی در مورد هوش مصنوعی وجود دارد. علی قدسی، مدیرعامل Databricks گفت: در ده سال آینده، مدیران عاملی که داده‌ها و هوش مصنوعی را درک نمی‌کنند، واجد شرایط شغلی برتر در هیچ صنعتی نخواهند بود. یووال نوح هراری، هشدار می‌دهد که شرکت‌های هوش مصنوعی باید به خاطر خلق انسان‌های جعلی با زندان مواجه شوند. کارآفرین برتر مارک اندرسن اعلام کرده که هوش مصنوعی جهان را نجات خواهد داد.

نظر شما در این حوزه هرچه که باشد، اگر مدیری هستید که خواهان موفقیت است، وقت آن رسیده به بیان بیانیه ای بیاندیشید که موقعیت شرکت شما را در مورد هوش مصنوعی روشن کند. چرا؟ به این دلیل که آینده نگرترین CMOها کسانی هستند که با موفقیت نقش هوش مصنوعی را در صنعت خود تعریف می کنند.

سه چالش هوش مصنوعی

سه چالش با هوش مصنوعی در ارتباط با کسب و کار برجسته است: مشتریان و کارمندان می‌ترسند که هوش مصنوعی مشاغل آن ها را تصاحب کرده، تصمیمات مغرضانه گرفته و برای فریب استفاده شود. خبر اطمینان بخش این است که ارتباط موثر می تواند بر این چالش ها غلبه کند.

چرا تعیین موقعیت مهم است

مدیران ارشد سازمان ها باید در کنار کسب سود برای خود، هدف کسب و کار را رسیدن به یک منفعت عمومی برای تمام ذینفعان قرار دهند. کسب و کارها زمانی رونق خواهند یافت که به نفع مشتریان، کارمندان، سهامداران و حتی محیط زیست باشند. هر تصمیم درستی که شرکت ها می گیرند، آن ها را به دستیابی به هدف خود نزدیک تر می کند. برای انجام این کار استفاده از هوش مصنوعی فرصت مناسبی را برای سازمان ها فراهم می کند.

حال بیایید بررسی کنیم که چگونه چند شرکت هوش مصنوعی را در ماموریت خود قرار داده اند:

  • Adobe

هوش مصنوعی را به عنوان کمک خلبانی برای خلاقیت می‌بیند که تسریع ایده‌پردازی، کاوش و تولید برای همه مشتریان را در پی دارد.

  • جیم مک کان، بنیانگذار 1-800Flowers

معتقد است فناوری هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که دنیا را تغییر داده و در حین فرآیند، روابط ما را تقویت کند.

  • جنسن هوانگ، مدیر اجرایی انویدیا

می‌گوید که به لطف هوش مصنوعی همه می‌توانند برنامه‌نویس باشند. این نه تنها نوآوری های جدید ایجاد کرده، بلکه ابزارها و برنامه های موجود را بهبود می بخشد.

با تعیین موضع خود در مورد هوش مصنوعی و برقراری ارتباط با روشی که به شما در دستیابی به هدف ماموریتتان کمک می کند، فرصت ارزشمندی را برای یادآوری ماموریت و تعهد خود نسبت به دستیابی به رضایت مشتریان ایجاد می کنید. این بدان معنا نیست که شما باید هوش مصنوعی را تنها به خاطر اهمیت عنوان آن اتخاذ کنید. بلکه با استفاده از آن می‌توانید نشان دهید که چگونه در وقت مشتریان صرفه‌جویی و آنها را خلاق‌تر می‌کنید، یا بالعکس توضیح دهید که چرا فکر می‌کنید عدم استفاده از هوش مصنوعی به نفع مشتریان شما خواهد بود. در هر صورت، ارتباط کلیدی است.

انتخاب موقعیت شما

مانند هر بیانیه موقعیت یابی، ایجاد موقعیت شما با پرسیدن سوالات درست و مشارکت افراد مناسب شروع می شود. در اینجا سه سوال وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا گفتگو را با تیم ها و ذینفعان خود آغاز کنید:

  1. موقعیت کلی شرکت ما در مورد هوش مصنوعی چیست؟

اولین گام برای هر بیانیه موقعیت یابی این است که بفهمید کجا ایستاده اید. شاید فکر می کنید که برای پیشرفت کسب و کار و بهبود زندگی مشتریانتان ضروری است. شاید بخواهید به این موضوع بپردازید که چگونه رقبا به روشی غیرمسئولانه از آن استفاده می کنند.

به عنوان مثال C3.AI، یک تجارت مبتنی بر هوش مصنوعی B2B را در نظر گرفته اند. آنها در ارتباطات خود بیان کرده اند که در حال تمرین هوش مصنوعی اخلاقی هستند. آنها از این موقعیت با مثال‌هایی پشتیبانی و حتی تا آنجا پیش رفته که اعلام کردند، اگر آگاهی یابند که هوش مصنوعی برای نقض اخلاقشان استفاده می‌شود، آن را خاموش خواهند کرد.

بسیاری از مشتریان ما در یک پست داخل وبلاگ یا در بخش “درباره” وب سایت خود، بخشی را اختصاص می دهند تا موضع خود را در مورد هوش مصنوعی بیان کنند. یکی از مشتریان با نشان دادن تعهد خود بر روی بیلبورد، بیانیه ای جسورانه را بیان کرد و آن را در موقعیت فعلی خود با پیام ” ابر داده: هوش مصنوعی مولد ” بیان کرد.

شرکت ما موضع خود را در مورد هوش مصنوعی ترسیم کرد: “ما قهرمانان ایجاد هوش مصنوعی و ارتباطات مسئولانه در سازمان خود هستیم، برای هر کسب و کاری ضروری است که موقعیت خود را در مورد هوش مصنوعی از جمله تاثیر آن بر مشتریان، کارمندان و ذینفعان خود به اشتراک بگذارد.”

  1. هوش مصنوعی چگونه بر مشتریان، کارمندان و سایر ذینفعان ما تأثیر خواهد گذاشت؟

وقتی از مشتریان خواستید که نظرشان را درباره حضور هوش مصنوعی در سازمان شما بدهند، باید توضیح دهید که هوش مصنوعی چگونه در تعامل آنها با شما تاثیرگذار خواهد بود. هیچ کس نمی خواهد فریب بخورد. آنها می خواهند بدانند که با یک انسان در حال تعامل هستند یا یک ماشین. آنها می خواهند بدانند که در صورت نیاز چگونه می توانند با یک انسان تعامل کنند.

بهتر است از قبل به آنها بگویید که هوش مصنوعی چه نقشی را به عهده خواهد گرفت و چگونه موجب بهبود تجربه آنها با شما می شود.

به عنوان مثال شرکت 1-800Flowers ، سوالی مطرح کرد با عنوان “آیا هوش مصنوعی می تواند ما را به یکدیگر نزدیکتر کند؟” این شرکت تشخیص داد که ChatGPT می‌تواند به مشتریان کمک کند تا پیام های خود را در کارت‌های هدیه بهتر ابراز کنند، بنابراین آنها شروع به استفاده از ابزار هوش مصنوعی در کمپین‌های روز مادر و پدر خود کردند. شما فکر نمی‌کنید شرکتی که گل و شکلات می‌فروشد، در استفاده از هوش مصنوعی پیشرو باشد، اما اکنون من هیجان‌زده هستم که پیام هدیه خود را در برابر ChatGPT  آزمایش کنم.

همانطور که جف هاوکینز کارآفرین در مقاله ای در نیویورک تایمز گفت: “کلید هوش مصنوعی همیشه بازنمایی بوده است.” 1-800Flowers  با اطمینان دادن به مشتریان و ایجاد شفافیت برای آن ها، باعث شده که مشتریان خود را برای استفاده از محصول باهوش‌تر و بهتر احساس ‌کنند.

  1. هوش مصنوعی چگونه با موقعیت کلی برند مرتبط است؟

استفاده شما از هوش مصنوعی یک دلیل عالی برای تماس گرفتن و یادآوری آنچه که کسب و کار شما را متمایز می کند، به مشتریان است.

یکی از مشتریان با ما کار می کند تا موقعیت خود را به روز نگه داشته و از دیدگاه های مختلف برای هوش مصنوعی بهره مند شود. این شرکت شهرت خود را بر اساس سهولت استفاده از امکانات برای مشتریان خود ساخته و در طول آزمایش، مشتریان فوراً این ویژگی برند را با نحوه کمک مشتری ما به ارائه هوش مصنوعی مرتبط کردند. آنها با بیان موقعیت جدید خود، بر پیام ابتدایی تأکید کردند.

زمانی که هوش مصنوعی را به عنوان ابزار دیگری قرار دهید که می توانید از آن برای دستیابی به ماموریت و بهبود زندگی و کسب و کار مشتریان خود استفاده کنید، دیگر موضوع ترسناکی نبوده و در عوض به نمونه دیگری از تعهد شما نسبت به مشتریان تبدیل می شود.

cta telegram

هوش مصنوعی غذای آماده کلیدی

هوش مصنوعی همه روزه در حال گسترش بوده و فرصت‌های جدیدی را برای پیشرفت، تمایز و موقعیت‌یابی برای کسب‌وکارهایی مانند شما به ارمغان می‌آورد. شما با درک اهمیت این موضوع و تعیین درست موقعیت سازمان خود در مراحل اولیه حرکت به سمت هوش مصنوعی، می توانید تأثیر مثبت زیادی بر نحوه درک و استفاده خود از هوش مصنوعی توسط افرادی که بیشترین اهمیت را دارند، یعنی مشتریان به دست آورید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا