آیا می‌دانید تحول دیجیتال چیست و چه مزیت‌هایی دارد؟

تحول دیجیتال

تعریف تحول دیجیتال

تحول دیجیتال برای تمامی کسب‌وکارها از شرکت‌های کوچک گرفته تا شرکت‌های بزرگ و بین‌المللی ضروری است، اما، تحول دیجیتال دقیقاً چیست؟ آیا این مفهوم تنها به معنای حرکت به سمت فضای ابری است؟ اقدامات خاصی که در این راستا باید انجام داد شامل چه مواردی هستند؟ آیا نیاز به طراحی موقعیت‌های شغلی جدید وجود دارد تا بتوان یک چارچوب را در راستای تحول ایجاد کرد؟ چه بخش‌هایی از استراتژی کسب‌وکارها باید تغییر کند؟

تعریف جامعی که در خصوص این مفهوم وجود دارد بیان می‌کند که تحول دیجیتال (Digital Transformation) فرایند استفاده از فناوری‌های جدید برای ایجاد یا اصلاح فرایندهای کسب‌وکار، فرهنگ و تجربه مشتریان برای برآورده‌‌کردن نیازهای تجاری است. در واقع این مفهوم از نقش‌های سنتی مانند فروش، بازاریابی و خدمات مشتری فراتر می‌رود. به طور کلی این مفهوم با نحوه فکر کردن و تعامل شما با مشتریان آغاز شده و به پایان می‌رسد. برای کسب‌وکارهای کوچک که تازه شروع به کار کرده‌اند نیازی به راه‌اندازی فرایندها و سپس تغییر آن‌ها وجود ندارد.

آشنایی با تاریخچه تحول دیجیتال

با وجود این‌که این مفهوم یک مفهوم تقریباً نوظهور به شمار می‌آید، در حقیقت دارای سابقه‌ای طولانی است. می‌توان ردپای مفهوم تحول دیجیتال را در اواخر دهه 1970 نیز ردیابی کرد، زمانی که طراحی و ساخت این مفاهیم باعث طراحی و تولید کامپیوترهای امروزی و استفاده از آن‌ها در مشاغل مختلف شد. در ادامه این مفهوم با ارائه مفهوم برنامه‌ریزی منابع سازمانی در دهه 1980 و مدیریت ارتباط با مشتری در اوایل دهه 1990 ادامه پیدا کرد.

هدف مفاهیم و تکنولوژی‌های ارائه شده در این حوزه، بهبود کارایی و بهره‌وری از طریق دیجیتالی کردن فرایندهای دستی بود. به‌عنوان‌مثال، در اواخر دهه 1990 بود که شاهد ظهور تجارت الکترونیک و بانکداری آنلاین بودیم. این فعالیت‌ها ابتدا به‌صورت کاملا آفلاین انجام می‌شدند اما بعدها با افزایش سرعت اینترنت به‌صورت آنلاین درآمده و خدمات خود را در این حوزه به مشتریان ارائه می‌دادند. به دنبال آن، شبکه‌های اجتماعی در اواسط دهه 2000 معرفی شدند که انقلابی در نحوه برقراری ارتباط و به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات را ایجاد کردند.

زمانی که سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف برای اولین بار استفاده از کانال‌های دیجیتالی را آغاز کردند بیشتر روی ارتباط با مشتریان خود متمرکز شدند. این امر با ظهور فرایندهای دیجیتالی برای پشتیبانی از تعاملات مشتری دنبال شد. با افزایش انتظارات از ابزارهای دیجیتال، شرکت‌ها به‌زودی متوجه شدند که به تیم‌های تخصصی برای مدیریت کانال‌های اجتماعی و موبایلی خود نیاز دارند.

در طول دهه گذشته با تلاش کسب‌وکارها برای حفظ رقابت در بازارهای جهانی ما شاهد تمرکز مجدد بر تحول دیجیتال بوده‌ایم. با وجود این‌که این مفهوم یک مفهوم جدید نیست ولی در سال‌های اخیر توجهات زیادی را به خود جلب کرده است.

مهم‌ترین مزایای تحول دیجیتال

تحول دیجیتال می‌تواند مزایای زیادی را برای کسب‌وکارها و صنایع مختلف به همراه داشته باشد. این مزایا شامل موارد متعددی هستند که نشان‌دهنده اهمیت بسیار زیاد این مفهوم و تکنولوژی هستند. در ادامه به بررسی برخی از مهم‌ترین این مزایا می‌پردازیم.

به دست آوردن بینش‌های مبتنی بر داده‌های حقیقی

یکی از اصلی‌ترین مزایای این تحول توانایی ردیابی معیارها و تجزیه‌وتحلیل داده‌هایی است که در طول روند بازاریابی دیجیتال به دست می‌آیند. استفاده از بینش‌های به‌دست‌آمده در این زمینه به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا استراتژی‌ها و فرایندهای خود را بهینه‌سازی کرده و نتیجه بهتری را دریافت کنند. در کسب‌وکارها تنها دو عامل است که واقعا از اهمیت زیادی برخوردار است. این دو عامل شامل هزینه و درآمد هستند. با ادغام بینش‌های مبتنی بر داده می‌تواند هزینه‌های یک شرکت را به میزان زیادی کاهش داد و درآمد را نیز چندبرابر کرد.

استفاده از بینش‌های مبتنی بر داده برای درک مشتریان و بازخورد آن‌ها می‌تواند به میزان زیادی به استراتژی‌های تجاری کسب‌وکارها و شخصی‌سازی این استراتژی‌ها کمک کند.اهمیت داده‌ها در تصمیم‌گیری و بازاریابی مبتنی بر داده را نباید دست‌کم گرفت.

همکاری بهتر کارمندان 

بسیاری از مردم همواره از تغییر می‌ترسند. تصور این‌که کل سازمان در حال یک تحول عظیم باشد ممکن است یک چشم‌انداز دلهره‌آور هم برای کارمندان و نیروی کار و هم برای رهبر کسب‌وکارها و شرکت‌ها باشد. در عصر دیجیتال همه فرایندها و استراتژی‌ها از جمله ساختار اصلی و فرهنگ سازمانی موردتوجه قرار می‌گیرند. با این‌ حال نباید فراموش کرد که در این تحول فرصتی برای اتحاد نیروی کار و کارمندان یک سازمان وجود دارد. آن‌ها می‌توانند از این فرصت در راستای تغییر موفقیت‌آمیز استفاده کرده و ارتباط بین کارمندان را تقویت کنند.

نوآوری بیشتر در سازمان‌ها

در دنیای تجارت چابکی و بهبود مستمر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که این موضوع به‌خصوص در فرایندهای دیجیتال بیشتر اهمیت خود را نشان می‌دهد. یک سازمان می‌تواند با استفاده از مفاهیم مربوط به تحول دیجیتال می‌تواند از عدم اطمینان، تعریف مسئولیت و پاسخگویی، کاهش ریسک و مشکلاتی از این ‌قبیل عبور کند. این قابلیت به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا به پایداری و موفقیت بیشتری دست پیدا کنند. به طور ولی وضعیت تغییرات تجاری در عصر دیجیتال به این شکل است که هیچ‌گاه تمام نمی‌شود و همیشه تغییر وجود دارد.

به‌روزرسانی مهارت‌ و دانش کارکنان

همان‌طور که فناوری‌های دیجیتال روز به‌ روز در حال پیشرفت هستند شاهد آن هستیم که تقاضا برای مهارت‌های تخصصی و تسلط بر این مهارت‌ها نیز در حال افزایش است. طبق نظرسنجی‌ها و گزارش‌های انجام‌شده شرکت‌ها تخمین می‌زنند که حدود 40 درصد از کارگران و نیروهای کار آن‌ها به مهارت‌های جدید و تقویت مهارت‌های قبلی خود نیاز دارند و 94 درصد از رهبران کسب‌وکارها نیز از کارکنان خود انتظار دارند که مهارت‌های جدید را در محل کار خود کسب کنند.

آموزرش تحول دیجیتال

آموزش تحول دیجیتال به فرآیند آموزش و یادگیری در مورد ادغام و ترکیب فناوری‌های صنعت 4.0 در جنبه های مختلف جامعه و صنعت اشاره دارد. این آموزش به افراد کمک می‌کند تا درک کنند که چگونه پیشرفت‌ها و نوآوری‌های دیجیتال می‌توانند تغییرات قابل‌توجهی در نحوه عملکرد سازمان‌ها و ارائه ارزش هرچه بیشتر به مشتریان ایجاد کنند. دوره آموزش و مشاوره تحول دیجیتال به موضوعاتی از جمله استراتژی دیجیتال، تجزیه و تحلیل داده‌ها، محاسبات ابری، هوش مصنوعی و موارد دیگر می‌پردازد.
با نیاز روزافزون کسب‌وکارها بهماندن در رقابت در یک دنیای دیجیتال که به سرعت در حال تغییر است، آموزش تحول دیجیتال به یک جنبه مهم توسعه حرفه‌ای و پیشرفت شغلی تبدیل شده است. با کسب دانش و مهارت در این زمینه، افراد می‌توانند به سازمان‌ها کمک کنند تا نقشه‌های راه تحول دیجیتال را ایجاد کنند، فناوری‌ها و فرآیندهای جدید را پیاده‌سازی کنند و موفقیت کسب‌وکار را در عصر دیجیتال پیش ببرند.

مزایای یادگیری تحول دیجیتال:

  • پیشرفت شغلی: با افزایش تقاضا برای مهارت های دیجیتال، افرادی که در تحول دیجیتالی آگاه هستند، موقعیت خوبی برای پیشرفت شغلی و حقوق بالاتر دارند.
  • تصمیم گیری بهتر: آموزش تحول دیجیتال به افراد دانش و مهارت هایی را برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد چگونگی استفاده از فناوری دیجیتال برای بهبود عملیات تجاری، تجربه مشتری و نتایج کلی ارائه می دهد.
  • افزایش اثربخشی سازمانی: با یادگیری در مورد تحول دیجیتال، افراد می توانند به سازمان ها کمک کنند تا یک نقشه راه برای تحول دیجیتال ایجاد کنند، فناوری های جدید را پیاده سازی کنند و نوآوری و تغییر را هدایت کنند.
  • بهبود تجربه مشتری: آموزش تحول دیجیتال می تواند به افراد کمک کند تا نحوه استفاده از فناوری دیجیتال را برای بهبود تجربه مشتری و ایجاد تجربیات شخصی و مرتبط تر برای مشتریان درک کنند.
  • مزیت رقابتی: آموزش تحول دیجیتال به سازمان‌ها و افراد کمک می‌کند تا با درک آخرین روندها و نوآوری‌ها در فناوری دیجیتال و نحوه استفاده از آن‌ها در سناریوهای دنیای واقعی، جلوتر از منحنی بمانند.

موضوع تحول دیجیتال یا دیجیتالی‌شدن در سال‌های اخیر به یک مفهوم کلیدی و مهم در دنیای کسب‌و‌کار و تجارت تبدیل شده است. این مفهوم (Digital Transformation) به فرآیند استفاده از فناوری و تکنولوژی برای ایجاد بهبود اساسی در نحوه عملکردهای مختلف سازمان‌‎ها و بخش‌های مختلف آن‌ها و همچنین ارائه ارزش‌های مهم، تاثیرگذار و بااهمیت به مشتریان و کاربران خود اشاره دارد.
 از آن‌جایی که مشاغل در هر اندازه و ابعادی نیاز به پذیرش و یادگیری اصول و مفاهیم تحول دیجیتال را تشخیص داده‌اند و نیاز آن روزبه‌روز بیشتر احساس می‌شود، تقاضای فزاینده‌ای برای متخصصان و کارشناسان ماهر وجود دارد که بتوانند این تغییرات و تحول را رهبری، مدیریت و اجرا کنند. اینجاست که آموزش و مشاوره تحول دیجیتال اهمیت بالایی پیدا می‌کند.

در دوره آموزشی تحول دیجیتال، ما با سازمان‌ها برای ارزیابی وضعیت فعلی آن‌ها، شناسایی فرصت‌های بهبود و ایجاد نقشه راه برای تحول دیجیتال کار می‌کنیم. تیم مشاوران با تجربه ما سابقه اثبات شده‌ای در کمک به کسب و کارها برای دستیابی به موفقیت از طریق تحول دیجیتال دارند. ما معتقدیم که تحول دیجیتال فقط مربوط به فناوری نیست، بلکه به مردم و فرهنگ نیز مربوط می شود. به همین دلیل است که اینفورتک از نزدیک با مشتریان خود کار می‌کند تا اطمینان حاصل کند که کارکنان به مهارت‌ها و طرز فکر لازم برای ایجاد تغییر و پذیرش نوآوری مجهز هستند.

چرا تحول دیجیتال

امروزه، هر شرکتی تسلط به موضوع تحول دیجیتال را به دلیل تغییر تمایلات مشتریان و افزایش تقاضا در زمینه تجربه محصول در دستور کار خود قرار داده است. در نتیجه، بدون توجه به جغرافیا، صنعت، موانع نظارتی یا عوامل دیگر، محیط کسب و کار شروع به تغییر به سمت دیجیتالی شدن کرده است. دنیای صنعت از طیف گسترده ای از گزینه های مختلف عبور کرده است: از منبع محوری به بودجه محوری و در نهایت به مشتری محوری روی آورده است. بنابراین، آموزش تحول دیجیتال در هر سازمانی یک ضرورت است.

مرکز آموزش تحول دیجیتال

اهداف دوره تحول دیجیتال

آشنایی با اصول عملیاتی مورد نیاز جهت اجرایی‌سازی

بهبود سطح آگاهی تئوریک و آشنایی با مفاهیم

آشنایی با نحوه سنجش شاخص‌های عملکردی فناوری محور

چرا اینفورتک؟

سابقه منحصر به فرد و قابل توجه

تخصص و تجربه

ماهیت فناوری‌محور

ارتباط با پارک فناوری شریف

به عنوان یک مجموعه فناوری‌محور و دارای سوابق قابل توجه در حوزه پیاده‌سازی فناوری‌های نوین، مجموعه اینفورتک همراهی مناسب در طراحی، تامین و پیاده‌سازی راه‌حل‌های مبتنی بر فناوری‌های صنعت 4.0 به شمار می‌رود.

به‌طورکلی یک استراتژی تحول دیجیتال به معنای استفاده از فناوری‌های مختلف برای تکمیل وظایفی است که پیش از آن به‌صورت دستی انجام می‌شدند. این نوع استراتژی را می‌توان از دیدگاه بازاریابی دیجیتال و تجربه کاربر (UX) نیز مورد بحث قرار داد. این ایده که امروزه مشتریان از فناوری‌های مختلف برای تحقیق، پیداکرده و انتخاب محصولات و خدماتی که با نیازهای آن‌ها مطابقت دارند استفاده می‌کنند باعث می‌شود تا ساخت یک استراتژی در این حوزه از اهمیت زیادی برخوردار باشد.

از دیدگاه مشاوران مدیریتی استراتژی‌های موجود در این حوزه در واقع فرصتی برای تغییر شکل یک کسب‌وکار است. به‌طورکلی یک استراتژی خوب در این حوزه دارای سه جز اساسی زیر است:

  • تشخیص درست
  • خط‌مشی مناسب
  • داشتن برنامه اقدام منسجم

خدمات آموزش تحول دیجیتال بر رفع نیازهای کلیدی مشتریان، بهینه سازی فرآیندهای کسب و کار آنها و کمک به آنها در جهت تغییر در مقیاس جهانی متمرکز است.

با اینفورتک در تماس باشید..

مشاوره رایگان

برای مشاوره و ارتباط با کارشناسان ما اطلاعات تماس خود را وارد نمایید.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پرسش‌و‌پاسخ

در این بخش قصد داریم به برخی از رایج‌ترین سؤالاتی که در خصوص تحول دیجیتال وجود دارد پاسخ دهیم.

چرا تحول دیجیتال از اهمیت زیادی برخوردار است؟

دنیای تجارت و اقتصاد امروزه در حال ورود به حوزه دیجیتال است و کسب‌وکارهای زیادی با این تحول درگیر شده‌اند. این به آن معناست که در آینده‌ای نزدیک اقتصاد دنیا نیز به طور کامل دیجیتالی خواهد شد. پس کسب‌وکارها و صنایع برای باقی‌ماندن در محیط رقابتی حتماً باید این تحول را تجربه کنند.

کدام صنایع در حال تجربه تحول دیجیتال هستند؟

این تحول می‌تواند روی صنایع مختلف از خرده‌فروشی محصولات گرفته تا بازاریابی و مراقبت‌های بهداشتی أثیرگذار باشد. این نوع تحول در هر صنعت به یک‌شکل منحصربه‌فردی رخ می‌دهد.

چه زمانی یک شرکت باید این تحول را تجربه کند؟

عوامل مختلفی روی پاسخ این سؤال اثرگذار هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به نوع صنعت فعال، محدودیت‌ها در بودجه‌ای که یک کسب‌وکار دارد و استراتژی‌های بلندمدت یک شرکت اشاره کرد.

آیا این تحول معایبی نیز دارد؟

بدون شک تحول دیجیتال فرایند ساده و آسانی برای شما نخواهد بود. تغییر هیچ‌گاه ساده نیست و باید محدودیت‌ها و مشکلات به وجود آمده در این مسیر را پذیرفت تا بتوان به موفقیت رسید. از جمله مهم‌ترین این معایب می‌توان به هزینه بالا، نیاز به نیروهای متخصص و … اشاره کرد.‌

اینفورتک؛ منحصر به فرد در آموزش

سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه در زمینه متدولوژی‌های پیاده‌سازی و مدیریت فناوری طی سالیان طولانی، باعث ایجاد انباره دانش اجرایی قابل توجهی در اینفورتک گشته است. آشنایی با نحوه به‌کارگیری ابزارهای فناورانه صنعت نسل 4.0 در کنار متدولوژی‌های مورد استفاده برای بهبود فرآیندی مانند تولید ناب و تولید چابک، تحول دیجیتال کارآمد و حصول حداکثر سود و کارآمدی با حداقل منابع را امکان‌پذیر می‌سازد.
این متدولوژی‌ها به شما کمک می‌کنند تا انعطاف‌پذیری و سازگاری بیشتر در پیاده‌سازی تغییرات مورد نیاز داشته باشید.

تحول دیجیتال به معنای به‌کارگیری تکنولوژی‌های جدید و مدرن با فعالیت‌هایی است که در گذشته به‌صورت دستی انجام می‌شدند. این تحول می‌تواند مزایای زیادی برای کسب‌وکارها و صنایع مختلف داشته باشد و روند پیشرفت آن‌ها را بهینه‌سازی کند. از جمله صنایع مختلفی که می‌توانند تحول دیجیتال را تجربه کنند می‌توان به صنعت معدن، بانکداری، بیمه، آموزش و … اشاره کرد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top