هوش مصنوعی در زندگی روزمره چه کاربردهایی دارد؟

مقاله آشنایی با کاربرد های هوش مصنوعی در زندگی روزمره انسان ها

هوش مصنوعی یکی از تکنولوژی‌های جدیدی است که امروزه به دنیا معرفی شده و کاربردهای بسیار زیادی دارد که همین کاربردهای فراوان نیز باعث شده تا این تکنولوژی جز محبوب‌ترین تکنولوژی‌های دنیا باشد. امروزه هوش مصنوعی در زندگی روزمره نیز کاربردهای بسیار زیادی دارد و کاربردهای آن را تنها به موارد صنعتی نمی‌توان خلاصه کرد. همین عامل نیز باعث شده تا بسیاری از افراد به دنبال آشنایی بیشتر با کاربردهای مختلف این تکنولوژی در زندگی روزمره باشند.

 اگر هنوز با مفهوم هوش مصنوعی آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم در ابتدا مقاله ما در این موضوع را مطالعه کنید. 

مطالعه مقاله تعریف، مزایا و معایب هوش مصنوعی

دستیار شخصی

یک کاربرد مهم هوش مصنوعی در زندگی روزمره دستیارهای شخصی هستند که مجهز به هوش مصنوعی بوده و به افراد کمک می‌کنند تا بتوانند فعالیت‌های روزانه خود را با کمک آنها انجام دهند. از جمله این دستیارهای شخصی می‌توان به سیری، دستیار گوگل، آمازون الکسا و… اشاره کرد. از طرف دیگر امروزه می‌توان در انواع گوشی‌های هوشمند، بلندگوهای هوشمند و سایر دستگاه‌های هوشمند مشابه نیز این قابلیت‌ها را مشاهده کرد.

این دستیارهای شخصی قادر هستند تا طیف وسیعی از وظایف از جمله پیام‌های یادآوری، پخش موسیقی و کنترل دستگاه‌ها و ابزارهای مختلف را به دست گرفته و کار را برای افراد ساده‌تر کنند.

پیشنهاد مطالعه: خطرات هوش مصنوعی

شبکه‌های اجتماعی

سایت‌های شبکه‌های اجتماعی امروزه از هوش مصنوعی برای تشخیص سلیقه کاربران و رفتار کاربر استفاده می‌کنند تا از این طریق بتوانند پیشنهاداتی بر اساس سلایقشان به آنها ارائه دهند. این مسئله به میزان زیادی روی سفارشی‌سازی ارائه محتوا به کاربر تاثیر می‌گذارد. از طرف دیگر شبکه‌های اجتماعی می‌توانند از هوش مصنوعی به‌منظور تشخیص اخبار جعلی، سخنرانی‌های جعلی و… استفاده کرده و نظرات کاربران را نیز بر اساس فاکتورهای مختلف فیلتر کنند.

آیا با کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی آشنا هستید ؟

به‌عنوان‌مثال امروزه شرکت متا از هوش مصنوعی برای تشخیص و حذف اخبار جعلی و سایر محتواهای مضر استفاده می‌کند. از طرف دیگر شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز برای توصیه و پیشنهاد پست‌ها و استوری‌های خود به کاربران از هوش مصنوعی بهره می‌گیرد.

پیشنهاد مطالعه: فواید هوش مصنوعی

حوزه سلامت

هوش مصنوعی در زندگی روزمره کاربردهای بسیار زیادی دارد که یکی از مهم‌ترین این کاربردها استفاده از AI در حوزه مراقبت‌های بهداشتی است. این کاربرد شامل نظارت روی وضعیت بیماران، تحقیقات دارویی و… می‌شود. بیمارستان‌ها و مراکز درمانی می‌توانند از هوش مصنوعی به‌منظور ارائه خدمات بهتر و باکیفیت‌تر استفاده کرده و در نتیجه شرایط بهتری را برای مراقبت از بیماران فراهم کنند.

نکته‌ای که باید به آن دقت داشت این است که این کاربرد کاملا با زندگی روزمره انسان‌ها درگیر است؛ چراکه معمولا انسان‌ها در طول زندگی خود بارهاوبارها با بیماری‌های مختلف درگیر شده و به علت عدم دریافت خدمات مناسب از مراکز درمانی معمولا شاکی می‌شوند. با کمک هوش مصنوعی می‌توان تا حد زیادی رضایت بیماران را در زمان بیماری جلب کرد.

با کمک هوش مصنوعی می‌توان تا حد زیادی رضایت بیماران را در زمان بیماری جلب کرد.

پیشنهاد مطالعه: هوش مصنوعی در پزشکی

خودروهای خودران

یکی دیگر از کاربردهای بسیار مهم هوش مصنوعی در زندگی روزمره استفاده از این تکنولوژی به‌منظور تولید خودروهای خودران است. هوش مصنوعی امروزه می‌تواند باعث شود تا خودروها بدون نیاز به راننده سفر و رانندگی کنند و شرایط بهتری را برای رانندگی شهری فراهم کند. یکی از مهم‌ترین مزایایی که هوش مصنوعی در این زمینه دارد این است که می‌تواند تا حد زیادی از تصادفات روزمره در شهرها و جاده‌ها جلوگیری کرده و از طرف دیگر به کاهش ترافیک نیز کمک شایانی کند.

به‌عنوان‌مثال امروزه شرکت تسلا یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌هایی است که در زمینه تولید خودروهای خودران فعالیت می‌کند و کیفیت بالایی را نیز در محصولات خود به مشتریان ارائه می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه: هوش مصنوعی در کشاورزی

دستگاه‌های مربوط به خانه هوشمند

خانه‌های هوشمند نیز از دیگر کاربردهای مهمی هستند که هوش مصنوعی می‌تواند در زندگی روزمره ما به همراه داشته باشد. خانه‌های هوشمند در واقع خانه‌ها و ساختمان‌هایی هستند که در آنها از تکنولوژی‌ها، تجهیزات و ابزارهای خاصی استفاده شده است. این ابزارها از طریق اینترنت به یکدیگر متصل شده و عملکرد مطلوبی را در زمینه‌های مختلف ارائه می‌دهند.

نکته بسیار مهمی که درباره این ساختمان‌های هوشمند وجود دارد این است که بخش‌های مختلف و دستگاه‌های متفاوتی که در این ساختمان‌ها وجود دارند به یکدیگر متصل هستند. همین اتصال نیز باعث می‌شود تا مدیریت این ساختمان‌ها بسیار ساده و راحت‌تر شود و شما بتوانید راحت‌تر اجزای مختلف ساختمان خود را مدیریت کنید.

کاربردها و استفاده های AI در بخش های مختلف

سایت‌های سفارش غذا

یک کاربرد بسیار مهم هوش مصنوعی در زندگی روزمره در سایت‌های سفارش غذا است. امروزه سفارش و خرید آنلاین غذا یکی از نیازهای بسیاری از افراد است و کسب‌وکارهای زیادی نیز فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرده و به سودآوری بالایی نیز دست پیدا کرده‌اند. این کسب‌وکارها یکی از اساسی‌ترین نیازهای جامعه را برآورده می‌کنند.

استفاده از هوش مصنوعی در این کسب‌وکارها می‌تواند زمانی که شما معمولا غذا میل می‌کنید و نیازمند غذا هستید را پیگیری کرده و از طرف دیگر غذاهای موردعلاقه شما در زمان‌های مختلف را نیز بررسی کند. به‌این‌ترتیب به کسب‌وکارهای حوزه تغذیه آنلاین کمک می‌کند تا بتوانند خدمات بهتر و باکیفیت‌تری را به مشتریان خود ارائه داده و رضایت آنها را به بهترین شکل ممکن جلب کنند.

پیشنهاد مطالعه: کاربردهای هوش مصنوعی

سرویس‌های استریم موسیقی

امروزه موسیقی به یکی از سرگرم‌کننده‌ترین فعالیت‌های روزانه افراد تبدیل شده است و همین عامل نیز باعث شده تا شبکه‌ها و پلتفرم‌های مختلفی امروزه خدمات خود را در زمینه پخش موسیقی ارائه دهند. هوش مصنوعی در این کسب‌وکارها نیز می‌تواند موفق عمل کرده و شرایط بهتری را برای کاربران فراهم کند. هوش مصنوعی می‌تواند سلیقه موسیقایی کاربران را تشخیص داده و از این طریق به آنها کمک کند تا موسیقی‌های موردعلاقه خود را کشف کرده و به آنها گوش فرادهند.

از جمله پلتفرم‌هایی که در حال حاضر از هوش مصنوعی در این زمینه استفاده می‌کنند می‌توان به پلتفرم‌هایی مانند نتفلیکس، اسپاتیفای، یوتیوب و… اشاره کرد. در اینجا باید به این نکته دقت داشت که این پلتفرم‌ها همگی پلتفرم‌هایی هستند که پیشنهادات موسیقی را در بالاترین کیفیت و مطابق باسلیقه کاربر ارائه می‌دهند.

بانکداری

امروزه بسیاری از بانک‌ها از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند تا امضای دست‌نویس شما را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنند که امضای شما درست است. این مسئله به امنیت حساب بانکی شما نیز کمک کرده و شرایط خوبی را برای زندگی شما فراهم می‌کند.
از طرف دیگر یادگیری ماشین و هوش مصنوعی می‌تواند کامپیوترها را قادر سازد تا بسیاری از وظایف را با سرعت بیشتری در بانک‌ها انجام دهند. این مسئله به تکمیل عملیات با سرعت بالاتر کمک کرده و می‌تواند به کاهش مشکلات مراجعان به بانک‌ها کمک کند.

ai in every day life

هوش مصنوعی در بازی‌های کامپیوتری

شاید برای شما جالب باشد که بدانید امروزه از هوش مصنوعی در بازی‌های کامپیوتری نیز استفاده می‌شود و هوش مصنوعی می‌تواند نقشی کلیدی و بسیار مهم را در این بازی‌ها داشته باشد. در واقع با استفاده از هوش مصنوعی ما می‌توانیم یک رقیب مجازی را در بازی‌های کامپیوتری ایجاد کنیم که این مسئله به گیمرها اجازه می‌دهد تا کیفیت بالاتری را در بازی‌های خود تجربه کنند.

از طرف دیگر باید دقت داشته باشید که این شخصیت‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند از یادگیری ماشین استفاده کرده و تجربیات خود را بهبود دهند. به‌این‌ترتیب در طول بازی می‌توانند حریفی قوی‌تر را برای گیمرها ایجاد کرده و در نتیجه به طور مستقیم روی تجربه بازی آنها اثر بگذارند.

در اپلیکیشن‌های شغل‌یابی

امروزه بسیاری از موتورهای جستجویی که در زمینه شغل‌یابی فعالیت دارند از یادگیری ماشین و هوش مصنوعی به‌منظور درک بیشتر کاربران و متقاضیان کار و البته کارفرمایان استفاده می‌شود و همین عامل نیز باعث بهبود نتایج جستجو در زمینه کاریابی می‌شود.
زمانی که اپلیکیشن‌های شغل‌یابی از چنین تکنولوژی استفاده می‌کنند معمولا پیشنهادات بهتری را به متقاضیان کار ارائه می‌دهند و به آنها کمک می‌کنند تا هرچه سریع‌تر بتوانند به شغل دلخواه خود دست پیدا کنند.

تبدیل صوت به متن

شما می‌توانید به‌راحتی هرچه تمام با استفاده از هوش مصنوعی صوت‌های خود را به متن تبدیل کنید. این مسئله در دستیارهای دیجیتال نیز به میزان زیادی مشاهده می‌شود. معمولا دستیارهای دیجیتال و هوشمند در گام نخست دستورهای صوتی شما را به دستورهای متنی تبدیل کرده و سپس این دستورات را پردازش می‌کنند.
به همین علت است که هوش مصنوعی و قابلیت تبدیل صوت به متن می‌تواند باعث شود تا به میزان زیادی زندگی روزمره برای انسان‌ها راحت‌تر شود و بتوانند عملکرد بهتری را در فعالیت‌های روزانه خود داشته باشند.

پیشنهاد مطالعه: هوشمندسازی چیست؟

دستور پخت‌وپز

به‌طورکلی باید به این نکته بسیار مهم دقت داشت که هوش مصنوعی می‌تواند در کنترل و مدیریت بخش‌های مختلف یک خانه مورداستفاده قرار گرفته و کاربردهای بسیار زیادی نیز داشته باشد که در بخش خانه هوشمند به طور کامل درباره این موضوع صحبت شد. یکی از کاربردهای بسیار مهمی که AI در زندگی روزمره کمک به سرآشپزها برای پختن غذاهایی با طعم بهتر است.

هوش مصنوعی در زمان آشپزی می‌تواند پارامترها و فاکتورهای مختلف را مدنظر قرار داده و از این طریق نیز می‌تواند به سرآشپزها کمک کند تا با کمترین میزان اشتباه آشپزی خود را انجام دهند. این مسئله نه‌تنها می‌تواند در رستوران‌ها و مراکز پخت غذا مورداستفاده قرار گیرد؛ بلکه می‌تواند در خانه نیز استفاده شده و به زنان خانه‌دار کمک کند.

تصحیح خودکار اشتباهات املایی

یکی دیگر از این کاربردها تصحیح خودکار اشتباهات املایی است که احتمالا در طول روز بسیاری از افراد مرتکب چنین اشتباهاتی می‌شوند. از طرف دیگر هوش مصنوعی می‌تواند در ارائه پیشنهاد کلمه بعدی به کاربر نیز بسیار کمک‌کننده باشد و به او کمک کند تا بتواند متن بهتری را برای خود بنویسد. تصحیح خودکار با استفاده از تشخیص الگو و هوش مصنوعی انجام می‌شود.

نکته بسیار مهمی که در اینجا باید به آن دقت داشت این است که AI در چنین شرایطی معمولا از یک حافظه مصنوعی استفاده می‌کند که در این زمینه به میزان زیادی کمک می‌کند.

هوش مصنوعی یکی از تکنولوژی های مهم تحول دیجیتال می باشد.

پیشنهاد مطالعه: تحول دیجیتال

کاربردهای دارویی

هوش مصنوعی می‌تواند نقشی کلیدی و بسیار مهم را در حوزه دارو و پزشکی ایفا کند و به تشخیص بهتر پزشکان نیز کمک کند. بااین‌حال اصلی‌ترین کاربرد آن در محیط‌های خانگی است که معمولا افراد تلاش می‌کنند تا چندین دارو را به طور هم‌زمان استفاده کنند.
در چنین شرایطی هوش مصنوعی می‌تواند نظارت دقیقی روی روند مصرف دارو داشته باشد و درصورتی‌که اشتباهی خطرناک در حال ارتکاب باشد هشدار داده و از بیمار بخواهد تا به یک پزشک مراجعه کند.

پرسش‌وپاسخ

آیا هوش مصنوعی در زندگی روزمره نیز کاربرد دارد؟

بله امروزه هوش مصنوعی بخش‌های مختلفی از زندگی روزمره از جمله بخش‌های مربوط به‌سلامت، اقتصاد، سرگرمی، امنیت و… را پوشش می‌دهد و دارای کاربردهای زیادی در زندگی روزمره است.

مهم‌ترین کاربرد هوش مصنوعی در زندگی روزمره ما کدام کاربرد است؟

از جمله مهم‌ترین این کاربردها می‌توان به استفاده از هوش مصنوعی در سرگرمی و امنیت ساختمان‌ها اشاره کرد. البته امروزه هوش مصنوعی نقشی حیاتی را در بخش‌های مهم‌تر زندگی مانند بانکداری، سلامت و… نیز ایفا می‌کند که باید به آنها نیز دقت داشت.

آیا هوش مصنوعی کاربردهای منفی نیز دارد؟

بله بدون شک هیچ تکنولوژی بدون کاربرد منفی نیست؛ ولی باتوجه‌به این‌که متخصصان این حوزه تمرکز ویژه‌ای روی این موضوع کرده‌اند می‌توان انتظار داشت که در سال‌های آینده کاربردهای منفی این تکنولوژی به کمترین میزان خود برسد.

خلاصه مطلب

هوش مصنوعی در زندگی روزمره دارای کاربردهای بسیار زیادی است و در موارد متعددی مورداستفاده قرار می‌گیرد که توجه داشتن به این کاربردها بسیار مهم است. از جمله مهم‌ترین کاربردهایی که در حال حاضر AI می‌تواند در زندگی روزمره افراد به همراه داشته باشد می‌توان به مواردی مانند حوزه استریم موسیقی، پزشکی و دارویی، سرگرمی، خانه‌های هوشمند و… اشاره کرد. استفاده از هوش مصنوعی به‌طورکلی می‌تواند به میزان زیادی روی بهبود کیفیت زندگی افراد در سراسر دنیا تاثیرگذار باشد.

 

منبع: وب سایت cointelegraph

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا